Řidičův chleba

Na dálnicích jsou nejnebezpečnější řidiči náklaďáků a dodávek. Nejvíce ti ve středním věku

Mezi nejčastější příčiny usmrcení vinou řidičů náklaďáků a dodávek patří nevěnování se řízení
Zdroj: Policie ČR

V posledních dnech jsme informovali o dvou fatálních dopravních nehodách na D1, kde byl dle prvních výsledků vyšetřování viníkem řidič kamionu. A je to jen několik týdnů, kdy se taktéž na D1 stala vážná nehoda, kterou dle vyšetřovatele zavinil nepozorný řidič dodávky. Ten také při nehodě zemřel. Ve všech případech hrála velkou roli nepozornost, když se řidiči dostatečně nevěnovali řízení a přehlédli kolonu stojících vozidel. Dle statistiky Besipu je právě nevěnování se řízení vůbec nejčastějším prohřeškem řidičů kamionů a dodávek, přičemž často vede k tragickým nehodám. Nejvíce se pak stávají právě na D1 u Brna, tedy v místě, kde se staly výše zmíněné nehody.

Mladí jsou tentokrát z obliga

Často se v souvislosti s nehodami všeho druhu mluví o mladých a nezkušených řidičích. V případě nehod, kdy je viníkem řidič nákladního auta nebo dodávky, jsou ale mladí z obliga. Ze statistiky nehodovosti totiž vyplynulo, že v kategorii nákladních aut a dodávek jsou mnohem nebezpečnější řidiči ve středním věku, tedy mezi 45 a 54 lety. „Vinou této kategorie řidičů bylo usmrceno 21 a těžce zraněno 58 osob. Z pohledu praxe v řízení zavinili nejvíce fatálních nehod řidiči nákladních automobilů s praxí v řízení nad 30 let,“ vysvětluje Tomáš Neřold, vedoucí Besipu.
Reklama

Problémové dálnice a nevěnování se řízení

Statistika dále ukázala, že řidiči náklaďáků a dodávek jsou nebezpeční hlavně na dálnicích. Právě zde mají na svědomí 39 % všech nehod se smrtelnými následky a 27 % s těžkými zraněními. Podle Besipu je nejhorším a nejnebezpečnějším místem s nejčastějším výskytem vážných nehod zapříčiněných řidiči náklaďáků úsek dálnice D1 kolem Brna. O něco lépe jsou na tom se zaviněním nehod na silnicích prvních tříd, kde se podílí 10 %. Na silnicích druhých tříd pak 8 %.

„Mezi nejčastější příčiny usmrcení vinou řidičů nákladních automobilů patří nevěnování se řízení. Právě tento nešvar řidičů zapříčinil 16 mrtvých, což je 26% podíl. Problém je také jízda po nesprávné straně silnice, tedy například při předjíždění, kdy v roce 2019 řidiči náklaďáků zapříčinili nehody se sedmi mrtvými,“ dodal Tomáš Neřold.
Reklama

Řidiči dodávek jako postrach

Ukázalo se ale, že velkým problémem jsou hlavně řidiči dodávek. To nám ostatně před nedávnem potvrdila i policejní tisková mluvčí Dana Čírtková, která má s nehodovostí těchto řidičů bohaté zkušenosti. Podle ní se nejčastěji nevěnují řízení a nezvládají včas reagovat na nenadálé dopravní situace. Souhlasí s ní právě statistika Besipu, podle které v roce 2019 zavinili řidiči nákladních automobilů kategorie N1, tedy do 3,5 tuny, celkem 5 099 nehod. To je 46 % ze všech evidovaných nehod řidičů nákladních automobilů. „Počet usmrcených vinou těchto řidičů byl v loňském roce 35 osob, tedy 52 % z celkových 67. Těžce zraněno pak bylo dalších 96 osob, což je 53 % ze všech těžce zraněných vinou řidičů nákladních automobilů,“ dodává Neřold.

V roce 2019 usmrceno vinou řidičů nákladních automobilů 67 a těžce zraněno 182 osob. To je meziroční nárůst o 12 lidí, tedy 22 %. Nicméně v případě těžce zraněných eviduje Besip mírné zlepšení, kdy je konečné číslo meziročně o 43 osob nižší.
Reklama

Diskuze

Jirka - 28.09.2020 08:43:34
%Statistika je pěkná v tom, že záleží na tom, jak ji podáte. Pokud vezmu údaj 39% zavinění NA na dálnici (vztaženo na smrtelné nehody) a 10% na ostatních silnicích, zkusíme to otočit - znamená to tedy, že ostatní účastníci mají 61% resp. 90% podíl.
Jirka - 28.09.2020 08:51:18
A na jaře, kdy bylo v provozu jen minimum ostatních účástníků a NA jezdily normálně (díky covid krizi), celková nehodovost klesla o 40% a nebyly kolony - čím to teda bude? Zde je možno porovnat 16.3 - 1.6. 2019/2020 https://www.irozhlas.cz/nehody

TSK vyrobila nové akční video z kuriózních nehod v tunelu Blanka. Doplnila ho vtipnými komentáři

Nic z toho, co uvidíte v tomto krátkém filmu, v žádném případě nenapodobujte
19.09.2020 18:19
|
5
Reklama

Na lovce nehod si dejte dobrý pozor. Jen parazitují na vystresovaných poškozených

Dříve odposlouchávali vysílačky IZS. Dnes jim stačí aplikace Waze nebo čekat tam, kde se často bourá
18.09.2020 13:32
|
14

Záchranáři nově uvidí zraněné u nehody díky videohovorům. Nápad pochází z Česka

Systém umožní efektivnější pomoc zraněným. Je k němu potřeba jen mobil s internetem a kamerou
09.09.2020 12:57
|
1

Okolo Hradce kradli filtry každé volně stojící dodávce. Zničili jich 22, než je policie dopadla

Nakonec pomohl až kamerový systém a jeho obsluha, která monitorovala jejich pohyb
27.10.2020 15:25
|
1

Za zranění po srážce se zvěří řidič nedostane odškodnění. Musel by mít štěstí v podobě blízkého honu

Lépe je na tom případný zraněný spolujezdec. Jemu odškodnění zaplatí povinné ručení řidiče
27.10.2020 09:19
|
1
Reklama

Ruský youtuber se naštval na servis. Jako pomstu zapálil svůj Mercedes-AMG GT 63 S

Jeho auto mělo neustále nějaké technické problémy a servis s ním odmítal komunikovat. Divíte se?
26.10.2020 15:15
|
2

Jako McDrive. Testy na přítomnost koronaviru zvládnete v pohodlí a bezpečí vašeho auta

I když jedete na test autem, musíte být nejprve objednaní. Dobře sledujte dopravní značení
26.10.2020 13:22
|
0
Reklama
Reklama
Autosalon TV