Reklama
Řidičův chleba

Malou prasklinu čelního okna můžete za pár korun opravit sami. Otálet se ale nevyplácí

Na trhu existují poměrně levné opravné sady. Zákon pak říká, kdy už je potřeba vyměnit celé okno
Zdroj: Tiskový servis Česká pojišťovna

Během zimních měsíců se mohou motoristé setkat s velmi častou nepříjemností. Tou je prasklé čelní okno od letícího kamínku. V případě prokázání viníka, od jehož auta kamínek odletěl, jde oprava či výměna z jeho povinného ručení. Prokázat něco takového je ale velmi náročné. Postup takového dokazování si můžete připomenout v odkaze umístěném níže. Naštěstí je ale celkem jednoduché malou prasklinu opravit svépomocí. A nestojí to ani moc peněz.

Pomůže pojištění

Všichni to známe. Jedete po silnici a najedou se ozve nepříjemná rána do čelního okna. Možná ne hned, ale nejpozději po pár dnech si pak všimnete malého porušení čelního okna. To ovšem jen v případě, že máte štěstí. Odletující štěrk ze zimního posypu může na čelním okně nadělat pěknou paseku.

Co potom? V případě, že máte v rámci svého pojištění připlacené i krytí čelního okna, můžete ho na pojišťovnu rovnou nechat vyměnit. Řadu řidičů ale od připojištění čelního okna odradí vysoká cena a ti pak musí výměnu či opravu buď platit ze svého, nebo se pokusit okno opravit svépomocí.

Reklama

Opravná sada může okno zachránit

Na trhu existují takzvané opravné sady na čelní okna. Stojí zhruba od 150 Kč do tisícovky. Doporučujeme ale nevybírat ty úplně nejlevnější. Zlatá střední cesta bohatě postačí. Opravné sady mají za úkol zabránit prasklině, aby se dále tříštila a zvětšovala. Také stabilizují a utěsňují poškozenou část okna. Některé dokonce slibují úplné odstranění těch nejmenších prasklin.

Většinou jde o tekutinu, která se na místo poškození aplikuje speciálními nástroji na opravu. U některých je pak přiložená ještě krycí fólie, která vše utěsní. Doporučujeme následovat návod výrobce. Ale nebojte, není to nic složitého. Pamatujte ale, že okno musí být vždy čisté a suché. V některých případech je pak nutné opravu provádět na denním světle, ideálně na slunci. Některé tekutiny totiž správně vytvrdí právě světlo. Opravy pak provádí i specializované servisy, ale je potřeba počítat s tím, že to vyjde o něco dráž. Ale je to bez práce.

Dobré je také s případnou opravou příliš neotálet. Především v zimě, kdy se střídají teploty, může i malá prasklinka velmi rychle narůst do rozměrů, kdy je na opravy pozdě.

Velká poškození mohou stát řidičák

Jakmile se prasklina na čelním okně rozleze na plochu o délce větší než 20 milimetrů, a navíc je ve stírané ploše, jde z pohledu zákona o „závadu ohrožující bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, pročež takové vozidlo nesmí být užito v provozu na pozemních komunikacích“. Tak velké poškození už je poměrně těžké opravit, v domácích podmínkách nejspíš i nemožné.

Jednou z možností je opravu konzultovat s profesionály., ideální ale je takto poškozené okno rovnou vyměnit. Částka za výměnu může být pár tisíc, ale i více než 20 000 Kč. Záleží, zda jde prostě jen o čelní okno, nebo má v sobě vyhřívání či anténu.

Auto, které má takto velkou prasklinu, neprojde STK a nebude se ani líbit policejní hlídce. Ta může řidiči auta nadělit pokutu až ve výši 10 tisíc korun, zákaz řízení až na rok a pět trestných bodů k tomu.


Diskuze

Jiří - 28.08.2022 19:27:53
Super díky kluci, už jsem se u nich objednal. Jejich práce vypadá opravdu dobře, takže už mám termín.
Tom - 22.08.2022 18:28:24
Pokud si to nebudete dělat sám doma, tak problém mít nebudete. Normálně od toho dostanete certifikaci. Nejlepší je vůbec si vybrat někoho, kdo používá kvalitní fólii, aby vám to tam dal.

Padající led z dodávky v Královehradeckém kraji rozbil čelní okno octavie a zranil posádku

Po dodávce, jejíž řidič z místa odjel, pátrá policie, která prosí i případné svědky, aby se ozvali
11.01.2022 10:09
|
0
Reklama

Řidička v Chudenicích měla šokující zážitek. Na čelní sklo jejího renaultu přistál opilý popelář

Při dopadu se zranil a auto poškodil. Dostal pokutu a může se stát, že přijde o práci
23.01.2021 07:24
|
2

Jako zlý sen. Z autobusu odpadlo víko topení a trefilo protijedoucí volvo do čelního okna

Díl vletěl do auta přesně v místě, kde sedí řidič. Naštěstí se mu nic nestalo
28.08.2020 08:28
|
0

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV