Reklama
Řidičův chleba

Nová kamera na mostech pokutuje řidiče za jeden z nejčastějších prohřešků. Je první, která to umí

Hned několika hříšníkům nadělila vysokou pokutu a jeden trestný bod. Ti se však obrátili na soud
Zdroj: Nizozemská policie

Ani rychlost, ani nepřipoutání se a ani jízda v pruzích pro autobusy. Nová kamera dohlíží na další častý přestupek, který podle expertů až o padesát procent zvyšuje riziko nehody. Ano, bavíme se o používání telefonu za volantem. Po Nizozemsku, kde už nějakou dobu inteligentní kamerový systém funguje, ho začalo testovat také Německo. A úspěšně, první hříšníci se dočkali vysoké pokuty i trestného bodu. O tom, jestli mu němečtí řidiči budou čelit čím dál častěji, teď rozhodne ministerstvo vnitra. Problémem je totiž legislativa.

Rozpozná i pohyby rukou

Zařízení s názvem Monocam má za cíl omezit rozšířené používání mobilních telefonů při řízení a zvýšit tak bezpečnost na silnicích. Podle německé policie došlo při nehodách způsobených nepozorností řidiče během jednoho roku ke 117 úmrtím a více než osmi tisícům zranění. Počet nenahlášených případů však bude pravděpodobně mnohem vyšší.

Německé Technické centrum Allianz (známé také pod zkratkou AZT) zase tvrdí, že používání moderních technologií, jako jsou mobily, zvyšuje v době jízdy riziko nehody o 50 procent. A aby toho nebylo málo, provedli bezpečnostní výzkumníci průzkumy s více než 1200 řidiči, kdy 32 procent uvedlo, že čtou textové zprávy za jízdy a 26 procent píše za jízdy SMS.

Německé policii proto došla trpělivost a do boje proti těmto hříšníkům vyslala právě nové zařízení Monocam. Slovo nový ale není úplně relevantní, jelikož toto zařízení už nějakou dobu využívají v Nizozemsku, kde ho zároveň i vyvinuli. Nejčastěji se staví na mosty, odkud nejlépe snímá všechny projíždějící auta. Pomocí umělé inteligence následně rozpoznává telefony v prostoru řidiče a pohyby rukou, které naznačují jeho použití. V případě pochybností je nepodstatné, k čemu byl smartphone v okamžiku nahrávání používán, informoval o tom server ntv.de.

První pokuty i trestné body

Hned první testy v německém Flensburgu byly úspěšné. Několik hříšníků se dočkalo pokuty ve výši 100 eur, což je v přepočtu asi 2400 Kč, a jednoho trestného bodu. Ti se však okamžitě obrátili na soud, protože používání Monocamu považují za nelegální. „Neexistuje žádný právní základ, který by jeho nasazení na cestách umožňoval,“ uvedl dopravní právník Jürgen Verheul, který zastupoval dva ze žalobců, německé tiskové agentuře.

A v tom jim dal německý soud za pravdu s tím, že do budoucna se musí regulovat, za jakých podmínek se kamerové zařízení bude moci využívat. Zároveň ale rozhodl, že dosud pořízené snímky lze použít jako důkaz a pokuty potvrdil. Důvodem tohoto rozhodnutí je, že účastníci silničního provozu musí počítat s tím, že budou při jízdě viděni a kontrolováni. O tom, zda bude nový kamerový systém na německých silnicích nasazován i nadále, rozhodne tamní ministerstvo vnitra. Vyžaduje to totiž potřebné zákony.

Pokutovat používání mobilu za volantem umí i klasické rychlostní kamery v Česku, má to ale pár háčků. Podrobnější informace naleznete v níže přiloženém článku.
Reklama

Diskuze

Richard - 05.05.2023 20:14:02
A co ty veliké displeje u moderních aut uprostřed palubní desky, se kterými si často hrají řídící za jízdy, to se nepočítá ? Hlavně že jsem dostal 500 Kč pokutu za to, že jsem měl uprostřed palubní desky přísavku s mobilním telefonem jako navigaci :-)
Petr S. - 04.05.2023 19:25:31
Co to je zase za pindy, že kamery nebo radary pokutují nebo udělují body? To je práce ÚŘADU, páni redaktoři, Ú Ř A D U !!!!!! A ÚŘAD (NIKOLIV KAMERA NEBO RADAR) následně uděluje a posílá pokuty! Už si v tom ksakru račte udělat jasno!!!

Česko má jednu z nejpodivnějších ulic. Řidiči na pár metrech musí přejet sedm zpomalovacích prahů

Retardéry tady leží od roku 2010, některé měly zmizet už dávno. Výstavba stála 24,5 milionu korun
16.03.2023 07:28
|
14
Reklama

Někteří řidiči se při parkování nemohou zbavit nebezpečného zlozvyku. Ohrožují tím sebe i ostatní

Při parkování je potřeba dodržovat bezpečná pravidla. Některá jsou daná zákonem, jiná logikou
08.03.2023 13:45
|
41
Reklama

Nenápadný dodatek na značce omezující rychlost může řidiče přijít draho. Výjimku mají elektromobily

Zkratka IG-L označuje ekologickou zónu, ve které musí řidič zpomalit, jinak se dočká přísných trestů
16.02.2023 07:11
|
60

Řidiči se při jízdě s tažným zařízením dopouští přestupku. Většinou o tom ani nevědí

Používání koule za autem má svá jasně daná pravidla, a to i ve chvíli, kdy zrovna nic netáhne
08.02.2023 07:32
|
105

Téměř všechny automobilky lžou o spotřebě paliva. Plug-in hybridy jsou na tom nejhůř

Evropská agentura pro životní prostředí zveřejnila reálné hodnoty spotřeby u spalováků i hybridů
24.04.2024 14:00
|
2

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0
Reklama

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
23

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11
Reklama
Autosalon TV