Reklama
Řidičův chleba

Investice do zajímavých aut dnes dává větší smysl než kdy jindy. Nemusí jít přitom nutně o veterány

Období rostoucí finanční nejistoty velí neschovávat peníze pod polštář, ale raději si něco koupit

1. Vzácnost

Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Téměř jakékoliv auto v neobvyklé specifikaci, tedy od výroby s netradiční výbavou nebo v pěkné vzácné barvě, si bude cenu držet lépe. Nedejte se přitom zmást celosvětovými podrobnými statistikami prodeje. Už jen to, že je něco netradičního na našem domácím trhu, je plus. Příkladem může být Škoda Favorit s centrálním zamykáním a originálními sportovními sedadly, nebo i červený Hyundai i30 N. Je možné, že při prodeji takového auta budete čekat na "svého" kupce déle, ale když ho najdete, za auto vám ochotně zaplatí nadprůměrnou částku.

2. Malá nabídka

Zdroj: Tiskový servis BMW

Klasická poučka o nabídce a poptávce říká, že když poptávka převyšuje nabídku, roste cena. Proto auta, jichž byl buď vyroben omezený počet nebo časem prostě zmizela (zejména starší modely mizí z provozu pro zanedbaný stav, neschopnost projít STK či kvůli nehodám a rzi), na ceně neklesají. Příkladem může být třeba takové BMW Z4 M Coupé, kterých se vyrobilo celosvětově pouze 4 581 kusů a dnes je z něj zajímavé investiční auto s cenovkou pohybující se kolem 1 500 000 Kč.

Naopak takových BMW e36 se vyrobilo hodně, ale pěkné verze coupé se šestiválcem se rychle ztrácí nejen proto, že je trápí rez (přece jen je to už přes 25 let staré auto), ale také proto, že je to vyhledávaný model mladých rádobydrifterů a mnohé kousky končí v žalostném stavu. Pokud na pěkné kupé přece jen narazíte, je pravděpodobní, že nebude stát pod 200 000 Kč, přitom před zhruba sedmi lety nestálo ani polovinu z této částky.

3. Specifický model

Zdroj: Tiskový servis Seat

V tomto případě jde o auta, která nabízejí jistou přidanou hodnotu, v rámci které nemají konkurenci. Mohou to být hezké kusy Mazdy MX-5 jako šikovného lehkého roadsteru se zadním pohonem, které budou jen velmi pomalu ztrácet na hodnotě, ale i takový Seat Alhambra či Ford Galaxy coby extrémně praktická MPV s vyjímatelnými sedadly, která se dnes přestávají prodávat a nahrazují je méně šikovná SUV. Dalším příkladem je může být Toyota Prius Plus, kterou mají velmi oblibě taxikáři díky velmi nízké spotřebě a vysoké spolehlivosti, přičemž je po ní taková poptávka, že je problém vůbec nějakou sehnat.

4. Ikonické modely

Zdroj: Tiskový servis Stellantis

Auta našeho mládí, která si drží hodnotu kromě pěkného stavu i díky nostalgii (podívejte se na ceny pěkných kusů Škody 120 L nebo žigulíků), se stávají stále vyhledávanější a pokud dnes nějaké koupíte a podaří se vám ho udržet při životě v pěkném stavu, nemusí to být ani výstavní kus a hodnota mu zaručeně neklesne.

Hodnotu si výborně drží i modely, které sloužily jako homologační speciály pro známé závodní verze, například Audi Quattro, Ford Escort Cosworth, BMW e30 M3, Lancia Delta Integrale a z těch dnešních můžeme klidně zmínit i Toyotu GR Yaris, i když ta spadá hned do několika kategorií. Také známá filmové auta si zpravidla lépe drží svou hodnotu, zvláště když jsou ve stejné specifikaci, jak jste je mohli kdysi vidět na stříbrné plátně. Zkrátka auta, se kterými se vážou příběhy.

5. Poslední svého druhu

Zdroj: Tiskový servis Porsche

Poslední vzduchem chlazené Porsche 911, poslední BMW M3 s atmosférickým motorem, poslední Audi RS4 s manuální převodovkou, poslední Subaru WRX STi a Mitsubishi Lancer EVO... Všechna auta, která mají podobný historický význam ať už globálně nebo v rámci vlastního rodokmenu, si dobře drží hodnotu. Mnohá z nich dnes ještě na hodnotě klesají, ale brzy jejich cena začne stoupat. Pokud se chcete potěšit řidičským autem, hledejte silné vozy s atmosférickým motorem a manuální převodovkou. Je jich málo a trh si už pomalu uvědomuje, že poptávka po nich roste. Ceny půjdou už jen nahoru.

6. Spolehlivost

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Moderní auta jsou stále komplikovanější a některé prvky výbavy, které jim postupně vnutily zpřísňující se Euro normy, v dlouhodobém horizontu snižují jejich spolehlivost. Proto si ještě před pár lety dobře držely hodnotu modelové ročníky, které ještě stihly nebýt vybavené například filtrem pevných částic u dieselových motorů. Dnes jejich cena klesá z obavy, že se tato auta začnou brzy znevýhodňovat (nízkoemisní zóny ve městech a podobně). 

Mnohem zajímavější jsou auta, která nabízejí například motor s nepřímým vstřikováním benzínu, protože jsou spolehlivější a také levnější na případnou údržbu. Proto jsou dnes vyhledávané například modely BMW s motorem N52. Dalším a mnohem levnějším příkladem může být Suzuki Swift. To má pověst jednoduchého, lehkého a spolehlivého auta, které se dlouho vyhýbalo přímému vstřikování. Velmi dobře si hodnotu drží i starší Lexusy, Toyoty a některé Mercedesy, které se dříve usadily na jisté minimální hodnotě a už pod ni neklesají.

Reklama
Autosalon TV