Reklama
Řidičův chleba

GLOSA: Proč nerad jezdím novými auty s manuální převodovkou a kde se stala chyba

Občas vám nezbude nic jiného než mít rád věci, které jste dříve zavrhovali. Jako třeba automat
Zdroj: Robin Běhal

Jistě si vzpomenete na kultovní píseň Ladislava Vodičky o řidiči a jeho tvrdém chlebu. Musí znát volant, brzdy, spojku a plyn, válce, písty, a rychlostní skříň... zpívá se v ní. Právě posledně jmenovaná položka byla samozřejmě posluchači tohoto motoristického šlágru v podvědomí ztotožňována s manuální převodovkou, jejíž řadicí pákou kvedlá statný šofér v modré uniformě ČSAD. Sázení "kvaltů" bývalo také klíčovou činností při hře dětí na řízení auta (hrají si na to ještě dnes některé?). Taky já jsem šaltpáku miloval prakticky od doby, kdy jsem poprvé seděl v autě a ještě před pár lety byste mě ke koupi nebo pouhému řízení auta s automatem museli tahat párem volů. Jenže časy se mění a není to tím, že bych ztratil chuť do života.

Doba manuálu nepřeje

Mechanická převodovka je s automobilem spjata od jeho prvních krůčků. Za velkou louží se sice ve velké míře poroučela už krátce po druhé světové válce, ale v Evropě byla ještě v nultých letech 21. století dominantní i v dražších autech. Citlivé ovládnutí spojky při rozjezdu nebo dokonce podřazování s meziplynem bylo vždy vizitkou zdatného řidiče a sportovní auto s automatem tak trochu hříchem.
 
Před časem jsem řídil sportovní BMW Z4 v základní verzi se přeplňovaným benzinovým dvoulitrem a - šestistupňovým manuálem. Opravdu jsem se na svezení s ním těšil, ale když jsem jej vracel, říkal jsem si, jak rád bych byl za vyspělý osmistupňový automat ZF, kterým bývá tato zadokolka vybavena. Proč? Verze s ručním řazením totiž naprosto dokonale zosobňuje všechny neduhy dnešního auta s manuálem. 

Gumový pohyb páky v kulise, nekonečná prodleva na přidání elektrického plynu, tupé reakce motoru, zdlouhavé padání otáček při přeřazování, vinou nepřesného ovládání praktická nemožnost trefit správně meziplyn...To všechno až na první bod není chyba převodovky. Problém je v tom, že manuální převodové skříně už se s dnešními motory uškrcenými emisní regulací nedokáží sžít, resp. nedokáží maskovat jejich bezpohlavní charakter tak umně jako automaty. Ve výsledku je tedy klasické řazení v autech plnícími Euro 6 i 5 nanejvýš otravnou záležitostí, která vám nic pozitivního snad krom nižší ceny nedá. 

Brzdění motorem díky podřazování? Zapomeňte, dnešní motory mají tak nízké mechanické odpory, že i se zařazenou nižší rychlostí auto z kopce spíš dál akceleruje, jako byste tam měli neutrál. Nižší spotřeba? Ne, dnešní vyspělé automaty "nežerou" o nic víc než verze s manuálem, na rozdíl od mnoha řidičů naopak umí řadit chytřeji a tedy úsporněji. Tak aspoň ta radost z jízdy? Ale jděte, popsané pomalé reakce motoru na plyn jsou spíš k vzteku a manuál tomu ani trochu nepomůže, takže proč se snažit?
Reklama

Svědek umírajícího času

Manuální převodovka je umírajícím němým svědkem romantických začátků automobilismu. Za celé století se její princip a ovládání nijak zásadně nezměnil, pro usnadnění řazení vlastně jen přibyla synchronizace a na spojku není nutné dupat tak zhurta. Ale jinak? Kdo by řekl, že se do dnešní doby nehodí kvůli tomu, že je jednoduše překonaná, nepochodil by u milovníků sportovní jízdy, tzv. petrolheadů. Jenže i oni musí vidět, že dnešní vykastrované motory jsou něčím, co není s klasickým řazením kompatibilní.

Když šlápnete na povinný elektrický plyn, elektronika se musí nejprve dlouze zamyslet, kolik paliva může do válců vstříknout a jak moc pootevřít výfukové ventily, aby emisí z výfuku nevycházelo větší než malé množství. Teprve potom mohou jít otáčky nahoru. Mimochodem, zkoušeli jste někdy šlápnout na akcelerátor při zařazeném neutrálu několikrát rychle za sebou? Neznám moc aut, kde by se ručička otáčkoměru při této praktice hnula viditelněji z volnoběhu.

Automatické převodovky naproti tomu v posledních třiceti letech prodělaly bouřlivý vývoj a "chytré skříně" s možností manuální volby rychlostních stupňů, funkcí "učení se" jízdní stylu daného řidiče, různými jízdními režimy a dalšími vymoženostmi se z nejdražších aut postupně nastěhovaly i do nižších tříd. Standardem je minimálně šest stupňů pro jízdu vpřed, běžně se ale vyskytují i desetistupňová ústrojí. To mimo jiné znamená velmi nízké otáčky na dálnici a tedy nízkou spotřebu i emise nebo hladinu hluku. Nemluvě o tom, že manuální převodovky u nejsou kompatibilní s řadou aktivních bezpečnostních prvků auta. A ano - ať to bude znít jakkoliv kacířsky, opravdu ostré reakce vám dnes už dá jen elektromobil bez řazení.

Byla jsi kouzelná, nezapomeneme, chtělo by se dodat.

Diskuze

Ferro - 23.09.2022 01:17:52
Ono asi dost záleží na tom, jakej automat chytnete. Příklad- Iveco Daily jede v automatu perfektně, fakt si není na co stěžovat. Iveco EC190 je za trest- zlatej osmikvalt. A automat v osobáku je o vkusu. Sám bych ho nechtěl, ovšem chápu i druhou stranu...
PICHAV - 22.09.2022 23:58:07
A CO JAKO SOKOLE !!!! NEKOMU NEKDO CENZUROVAL NEBO ZAKAZAL AUKCI ??!! S RENAULTEM CO JE UPLNE NA RENAULTA ???? NEBO SE NEJAKY HNUSTANG CITIL BYT POHLAVNE CI VYZNAMOVE SKODOU ???? A VYTROUBIL TO AUKCNIMU SERVERU ??? NECHAPU DUVOD VASEHO KOMENTU

Komentář: Automobilka Škoda představila nové logo. Má to háček, i když poněkud schovaný

Spolu s novým logem ustupuje do pozadí i slavná slepice, tedy okřídlený šíp z přídě vozů
31.08.2022 12:59
|
3
Reklama

Komentář: Pokuta 25 tisíc za jízdu na červenou? Pravidla mají řidiče vychovávat, ne likvidovat

Novela silničního zákona počítá až s pětinásobným zvýšením pokut. Lepší řidiče z nás ale neudělá
20.07.2022 13:29
|
15

Komentář: Evropský zákaz aut se spalovacími motory od roku 2035 je to nejhorší možné řešení

Zákaz by se měl týkat jen nových aut, nikoliv ojetin. Přesto se dá očekávat, že ovlivní jejich ceny
08.06.2022 21:11
|
26

Neřídím se předpisy, když nedávají smysl, říká v rozhovoru nový testman Autosalonu Pavel Liška

Známý herec přiznává, že si občas jede podle svého. Za klasického motorkáře se rozhodně nepovažuje
28.09.2022 09:01
|
5

Yamaha začíná šlapat do čtyřkolek. Na českém trhu představila širokou modelovou paletu

Testovali jsme klasické pracovní čtyřkolky i pracovní SSV modely s volantem a ryzí závoďák
27.09.2022 10:55
|
3
Reklama

Test motorky: Aprilia Tuono 660 Factory vás nezabije, ale posílí vaše dovednosti na silničním biku

Kříženec naháče a ryzí silnice zcela naplňuje pověst o vášnivém temperamentu italských žen
25.09.2022 19:21
|
0

Retro: Škoda 400 Xena byla posledním pokusem o záchranu Liazu. Zákazníci za ni museli platit předem

Peníze za každý prodaný tahač si obratem rozebírali zaměstnanci, kterým krachující továrna dlužila
24.09.2022 08:41
|
27
Reklama
Autosalon TV