Reklama
Řidičův chleba

Protektory nejsou pro každého. Může to být ale dobrá volba pro motoristy, kteří jezdí klidně a málo

Protektorované pláště bojují proti přílivu laciných pneumatik z Číny. Zaslouží si pozornost
Zdroj: Protektory Praha

Spojení pojmů pneumatika a protektor znají velmi důvěrně především dnešní padesátníci a senioři. Metoda protektorování pomáhala motoristům v časech, kdy zkrátka nebylo co obout a jedna pneumatika tak klidně prožila další plnohodnotný život. Protektory ale ještě rozhodně nepatří na smetiště dějin. Díky rozvoji výrobní technologie, která je schopna renovovat ojeté pneumatiky prakticky do stavu nových, má co nabídnout i dnes. Nemluvě o významném ekologickém faktoru spojeném s recyklací a příznivé ceně. 

Protektorový pokrok

Jezdit na protektorech bývalo za socialistických časů samozřejmostí. Už proto, že nové pláště se nesháněly právě snadno. Repasovaly se ostatně veškeré myslitelné komponenty včetně akumulátorů, karoserií nebo motorů. A nazout na zetor či tatrovku protektor místo nové pneumatiky znamenalo nemalou úsporu nehledě na možnost nový, mezitím již dodaný, plášť dál výhodně zobchodovat. Taková už byla doba. Tehdejší protektory ale rozhodně nebyly dokonalé. Kolovaly historky o běhounech utržených za jízdy, o šišatých, nevyvažitelných kolech a zhoršených jízdních vlastnostech. Bylo na nich nemálo pravdy.

Stejně jako samotné pneumatiky, i protektory prošly za desítky let postupným vývojem, který masivně zlepšil jejich kvalitativní vlastnosti. K tradičním „teplým“ protektorům přibyly i „studené“, nové jsou i možnosti povrchové úpravy protektorovaného pláště. Protektorování za tepla se totiž dnes převážně děje způsobem „patka–patka“, kdy nový povrch nedostane jen běhoun, ale i bočnice. Zcela tedy odpadá narušení estetického dojmu pohledem na přechod mezi starým a novým povrchem.

Protektorovat je možné teoreticky jakoukoliv pneumatiku, v praxi jsou ale preferovány renomované značky. Jen u nich je totiž záruka opravdu kvalitní konstrukce. Z téhož důvodu vám zatím nikdo nenaprotektoruje čínský plášť - nebo aspoň ne se zárukou.
Reklama

Čínská konkurence vs. ekologie

Protektory to nemají na trhu jednoduché, levná čínská konkurence s dotovanými pneumatikami uměle sráží ceny. Přesto přežívají. Mimo jiné i díky podpoře velkých pneumatikářských koncernů. Například Michelin a Continental vyvinuly propracovaný program dvojího protektorování.

Moderní protektory tedy nabízejí kvalitu srovnatelnou s novými plášti. A také výrazně nižší cenu - při nákupu můžete ušetřit až 40 %, přitom lze počítat s obdobným kilometrovým proběhem jako u nového pláště. 

Protektor je navíc ekologický výrobek, úspora materiálu proti výrobě nového pláště totiž činí až 40 %. Bohužel, legislativa to zatím nebere v potaz. I při výrobě protektorů vznikají odpady, ač v řádově menším množství než při likvidaci starých gum. Výsledné produkty se ale podobají. Větší kusy se naporcují na malé lupínky, kterými se topí v cementárnách, jemná drť, která primárně vzniká při obrušování pneumatiky před protektorováním, se zase používá například jako příměs do tzv. tichého asfaltu. Lze tedy konstatovat, že výroba protektorů je prakticky bezodpadová.

Omezená nabídka

U pneumatik pro osobní auta i dodávky se protektoruje systémem patka–patka, překrývají se tedy i bočnice. Kromě lepšího vzhledu se tím předchází i zbytečným dohadům s policií či na STK. Protektorování vlastních donesených pneumatik prakticky vymizelo, nemusíte (ale můžete, pokud jsou v pořádku, něco za ně dokonce dostanete) tedy vozit svoje kostry, a pak čekat až vám na ně napečou nový vzorek. Stačí přijít do firemní prodejny některé z protektoroven.

I přes stále vylepšovanou kvalitu procesů i materiálů se základní princip protektorování nemění, a tak není nutné kupovat nové mašiny místo starých jen proto, že mají v sobě navíc počítač či lepší tepelnou izolaci. Stoprocentní záruka bezporuchovosti neexistuje, stále se jedná o zboží s použitým základem a nadměrnou únavu ocelového kordu či všechny skryté vady původní pneumatiky odhalit nejde.

Proto se zpravidla neprotektorují obří rozměry plášťů na výkonná moderní auta a jejich nabídka pro osobáky končí u vybraných rozměrů 17" gum, což už je dnes vcelku limitující faktor. Ale rizika jsou dnes už marginální, ostatně porouchat se může i nová pneumatika. Kdo tedy nejezdí 50 000 km ročně a nehoní rychlostní rekordy na německých dálnicích, tomu může protektor posloužit velmi dobře.

Postup protektorování

  1. Plášť přijatý k protektorování podstoupí první kontrolu případných vad. Ty mohou být opravitelné nebo neopravitelné, opravují se pouze nákladní pláště.
  2. Původní běhoun se odstraní a povrch pneumatiky zarovná speciální bruska.
  3. Otvory po broušení se vytmelí. Pak putují na chemické ošetření směsí gumy a technického benzinu. Nanesou se nové bočnice a tzv. extrudérem se nanese spojovací vrstva, „spojka“, která vyplní všechny nerovnosti. V tomto okamžiku se procesy studeného a teplého protektorování dělí. Při studeném, který je na výrobu náročnější z hlediska kvalifikace obsluhy, se na spojku nalepí předvulkanizovaný pás, nařezaný tak, aby navazoval vzorek. Potom se pneumatika vloží do dvou speciálních obálek (vnitřní a vnejší), které se spojí a vyčerpá se z nich vzduch. 
  4. Nakonec guma putuje do autoklávu, kde v přetlaku a pri teplotě 114 °C 2,5 hodiny směs vulkanizuje. 
   POSTUP PŘI PROTEKTOROVÁNÍ ZA TEPLA
  1. Navalovací stroj, který na obroušenou a ošetřenou kostru s aplikovanou „spojkou“ nanese po páscích horkou gumu.
  2. Ta se pak ještě obalí v prášku, který zajistí rovnoměrné roztlačení gumy a brání jejímu nalepení na formu. 
  3. Do lisu se vloží formy požadovaného typu pneumatiky - vzorky většinou pocházejí od renomovaných výrobců. Nakonec se plášť vloží do korby lisu. 
  4. Lisování probíhá při teplotách 130–140 °C 30–90 minut podle velikosti pláště. Na něj zevnitř tlačí membrána silou 15 atmosfér.
Reklama

Protektor vs. nový plášť

Srovnávací testy nových pryží s těmi protektorovanými nejsou zrovna častým úkazem. Obecně se ale shodují v tom, že použití protektorů je sice značným ekologickým přínosem a lákavá může být i jejich cena, jenomže zákazník nepozná, co má původní plášť této gumy „za sebou“, jaké je jeho stáří atd. Také bývají rozdíly mezi hmotností jednotlivých kusů. Ovšem v každém případě je v zimním období lepší mít na autě čtyři zimní protektory než jezdit na letních pneumatikách nebo s kombinací zimních a letních gum. Protektorované pneumatiky si podle průzkumu Autoklubu ČR zřejmě opatří motoristé se staršími auty, kteří v zimě jezdí jen příležitostně.

Ve zkouškách německé sítě STK GTÜ se objevily obnovené německé pláště Rigdon a dva zástupci značky Respa s různým dezénem. Výsledky testu ukazují slabiny protektorů: v nejslabší formě se protektory představily v části testu, který se zaměřil na mokrou zimní silnici. Protektory měly na vodou pokryté vozovce až o 10 metrů delší brzdnou dráhu než nové pneumatiky. Protektory navíc na mokru hůř drží dobře jízdní stopu a auto je hůře ovladatelné, může také změnit charakteristiky a z nedotáčivého se stát přetáčivým. Protektor označený jako Respa MS 790 nicméně na sněhu dosáhnul výsledků srovnatelných s novými zimními pneumatikami. GTÜ celkově konstatuje, že na sněhu protektory na zimu nezklamaly.

Kromě rezerv v jízdních vlastnostech testy u zimních protektorů zaznamenaly také vyšší valivý odpor a s ním související vyšší spotřebu paliva.  

Diskuze

PICHAV - 03.12.2020 11:15:38
MAM PORAD PUVODNI GUMI !!!!NA FELICIJI SPORT A JSOU PORAD TEPLE!!!!DUCHOD NESTAČÍ!!!!
PICHAV - 03.12.2020 14:55:06
HELE PLAGIATORE PICHAV - 03.12.2020 11:15 !!!!! PRESTAN ZNEUZIVAT PRO SVE ZBYTECNE PLKY MUJ NICK !!!!! A ODFRC TREBA NA KOLE !!!!! JAKO VE FILMU PROTEKTOR !!!! K TOMU TI MUZOU HRAT TI MIDI LIDI !!!! JAKO TAM !!!! DRR CC DDRR CC LINK CINK DDDR DD LL KK CC

Úmyslně zapálené pneumatiky způsobily hromadnou nehodu na D10. Policie odhalila pachatele

V hustém kouři se srazilo 15 aut. Škoda přesáhla dva miliony korun
11.11.2020 12:25
|
5
Reklama

Renomovaný test 13 zimních pneu na SUV přinesl zklamání. Uspěla jediná, ostatní jsou pod průměrem

Vítěz testu ADAC je jasný. Zbytek testovaných pneumatik ale vykazoval jednu či více nedokonalostí
16.10.2020 19:51
|
11

Policista zachránil v pražském tunelu vozíčkáře, který měl defekt pneumatiky na svém autě

Invalida by neměl šanci kolo sám vyměnit. Muži zákona to trvalo jen pár minut
11.09.2020 07:31
|
5

Celopolepy pro taxikáře a zlaté Audi Q7 sebral čas. Automobilové fólie chrání lak a jsou rafinované

Pepův SsangYong Rexton si před cestou do Turecka vzali do parády opravdoví profesionálové
11.01.2021 17:43
|
5

Krádeže katalyzátorů z aut se šíří jako koronavirus. Poznejte metody zlodějů a chraňte se před nimi

S rostoucí bezpečnostní ochranou vozidel jako takových se galerka zaměřuje na jejich cenné součásti
09.01.2021 09:49
|
9
Reklama

Škoda začíná odhalovat nové SUV Kushaq. Následovat mohou Kliq, Karmiq, Konarq a Kosmiq

Premiéra modelu určeného výhradně pro Indii se uskuteční v březnu letošního roku
07.01.2021 07:30
|
7

Vyzkoušeli jsme jedno z posledních normálních aut: Fiat Tipo je levný a člověka ničím neotravuje

Končící model je víc než zajímavým tipem pro všechny, kteří se nechtějí utopit v elektronice
06.01.2021 09:34
|
23
Reklama
Autosalon TV