Reklama
Retro

Vyznáte se v bizarních autech z historie? Vyzkoušejte nejtěžší automobilový kvíz všech dob

Připravili jsme deset otázek na auta, jejichž jména jste možná ještě nikdy neslyšeli

Obrázek číslo 1:

Zdroj: Dle správné odpovědi

Tento automobil spolu stvořili italský inženýr Claudio Zampolli a slavný automobilový designér Marcello Gandini. Ten měl za sebou mnoho nádherných sportovních aut, nejen pro Alfu Romeo, ale i Maserati či Lancii. Auto na obrázku se vyznačovalo hlavně velmi výkonným motorem, který byl složen ze dvou jednotek používaných v modelu Urraco. Maximální rychlost byla 328 km/h. Auto na obrázku se jmenuje:
Lamborghini Diablo

Michelotti Pura

Cizeta-Moroder V16T

Obrázek číslo 2:

Zdroj: Podle správné odpovědi

Vůz na obrázku patří k jedné ze dvou značek, která vyráběla auta v Lichtenštejnsku. Jmenuje se podle svého konstruktéra, který pro první model použil základ z Volkswagenu Brouk, který doplnil o extrémně klínovitou karoserii. Do vozu s motorem uloženým uprostřed se vstupovalo přes výklopné čelní sklo. Postupně došlo na změny motorů, v plánu byla i verze schopná jet až 400 km/h. Od ní naštěstí autor tohoto bizarního auta opustil. Sám konstruktér dodnes jezdí po malém alpském knížectví v tomto voze. Značka lichtenštejnského sportovního vozu je:
Jehle

Albar

Sbarro

Obrázek číslo 3:

Zdroj: Dle správné odpovědi

Pojďme z Evropy do Sao Paula. Autorovi tohoto vozu bylo líto, že do největší latinskoamerické země se v podstatě nedají dovážet klasické italské sportovní modely. Bylo ale možné postavit vůz s laminátovou karoserií s využitím dílů od Volkswagenu. Tento sporťák proto poháněl motor z VW Passat, později z VW Santana. Vyráběl se mezi lety 1984 až 1991 a vzniklo jen 18 kusů. Jde o:
Hofstetter Turbo

Sta Matilde SM

Puma AM 3

Obrázek číslo 4:

Zdroj: Dle správné odpovědi

Když v devadesátých letech zkrachovala automobilka Bugatti a musela ze dne na den zavřít svou továrnu v italském Campoglianu, zbyla z výroby modelu EB110 řada nedokončených kusů. Tehdejší viceprezident automobilky Jean-Marc Borel se proto rozhodl sestavit tým z několika nadšených zaměstnanců a vrhli se do výroby vlastního vozu, který stál na základě EB110, ale měl zcela odlišný design. Auto mělo výkonnější motor (680 koní) a nebylo na rozdíl od Bugatti vybaveno pohonem všech kol, takže bylo lehčí. Stovku dalo za 3,9 sekundy a jelo maximálně 365 km/h. Představeno bylo 1.1. 2001 jako vůz pro nové tisíciletí. Jde o:
Pagani Zonda

B Engineering Edonis

Ital Design Asgard

Obrázek číslo 5:

Zdroj: Dle správné odpovědi

Unikátní automobil vznikl už v roce 1969 pod rukama designérů britské automobilky Marcos jako samostatný projekt. Extrémně nízký sportovní vůz měří na výšku jen 86 cm. Existuje ve třech kusech, všechny jsou dosud pojízdné. Jeden vlastnil americký skladatel Jimmy Webb, druhý basista skupiny Cream Jack Bruce a třetí jistý Robin Gibbons. Ten auto zapůjčil režisérovi Stanleymu Kubrickovi, který jej využil při natáčení legendárního snímku Mechanický pomeranč. Ve filmu herci označují auto jako Durango 95. To je ale smyšlený název, správně se tento výstřední vůz jmenuje:
Durango 16

Probe 16

Puma 16

Obrázek číslo 6:

Zdroj: Koryou Tours (volně k užití)

Je to neuvěřitelné, ale i v Severní Koreji se vyrábí automobily. Samozřejmě si je může málokdo dovolit. A totéž platilo i na začátku tisíciletí, konkrétně v roce 2002, kdy tamní automobilka spustila výrobu Fiatu Siena pod vlastním označením. Vzhledem k tomu, že vůz nešel právě na odbyt, produkovala továrna schopná postavit 10 tisíc aut ročně jen několik stovek kusů. Přesto automobilka existuje dodnes a vyrábí i další licencované vozy čínských automobilek. Unikátní severokorejský fiat z roku 2002, který byl jejím první sériovým vozem, se jmenoval:
Čongunšan Šibe

Kim Čong Il Čandasaj

Čangua Viparam

Reklama

Obrázek číslo 7:

Zdroj: Dle správné odpovědi

Švýcarská malosériová automobilka v roce 1971 vznikla jako producent replik slavných vozů. Stavěla například kopii závodního modelu Lola T70, ale i dalších slavných legend, jako byly Ford GT40, Bugatti Royale nebo Mercedes-Benz 540K. Majitel firmy měl ale chuť postavit vlastní sportovní vůz, který nabídne bohatým lidem. V roce 1985 proto v Ženevě představil extrémně nízký model, který je zřejmě prvním vozem na světě využívajícím kamery a obrazovky místo klasických zpětných zrcátek. Jde o:
Albar Sonic

Sbarro Challenge

Rinspeed Advantige R

Obrázek číslo 8:

Zdroj: Dle správné odpovědi

Tento zajímavý roadster byl posledním modelem umírající automobilky. Ještě před jejím krachem vzniklo 52 kusů. Poháněl ho uprostřed uložený benzinový V8 od BMW a později také V8 od Fordu. S ním měl výkon 320 koní. Auto nemělo posilovač řízení, aby byla zachována jeho nízká hmotnost. Bez střechy vážilo jen něco málo přes tunu. Stovka padla za 5 sekund a maximum bylo 274 km/h. Jedná se o:
Saleen S7

TVR Griffith

DeTomaso Guará

Reklama

Obrázek číslo 9:

Zdroj: Sotheby's

Američané chtěli také vyrábět sexy supersporty v italském stylu. Jedna tamní automobilka se proto pustila do stavby vysoce výkonných strojů, které měly být Italům konkurencí. Když přišel do výroby model na obrázku, změnila se řevnivost ve spolupráci. Vůz měl totiž uprostřed uložený V12 z Lamborghini o výkonu rovných 500 koní. Vzniklo zřejmě jen 18 exemplářů, když se nějaký objeví v dražbě, vzbudí to všeobecný poprask. Jde o:
Stutz Blackhawk

Vector M12

Chevrolet CERV III

Obrázek číslo 10:

Zdroj: Dle správné odpovědi

Konstruktér Eberhard Shulz na konci sedmdesátých let pracoval pro Porsche a ve svém volném čase navrhoval auta. Svůj koncept výstředního sportovního vozu CW311 nabídl automobilce Mercedes-Benz, ta ale o něj nejevila zájem. Proto se ho rozhodl postavit pod vlastní značkou. Auto se vyznačovalo specifickým detailem, kterým byl periskop na střeše místo zpětného zrcátka. Celkem mezi lety 1984 až 1993 vzniklo 30 kusů. Jde o model:
Zender Fact 4

Kodiak F1

Isdera Imperator

Reklama
Autosalon TV