Reklama
Retro

Retro: Yugo přežilo i bombardování Srbska letouny NATO. Bývalo nejlevnějším autem na americkém trhu

Třídveřový hatchback vycházející z Fiatu 127 se pokoušel prosadit i v USA, u nás se neprodával
Zdroj: Tiskový servis Shell

Představte si celý životní cyklus výroby auta. Vždy se předpokládá, že první ročníky z výroby budou ty nejchatrnější a s vyšší kazivostí, ty poslední by naopak měly mít všechny dětské problémy dávno vyřešeny. Jenže tady jsme v Jugoslávii, přesněji v Kragujevaci, kde z výrobních linek sjížděla Zastava a později Yugo, vůz, který v sobě skrývá tak drsný průmyslový příběh, že kdyby to viděl Baťa, obracel by se v hrobě.

Rozbouřené vody

Všechno začalo až podezřele dobře. Celým jménem Zastava 102 (vedle Zastavy 101, legendárního „stojadinu“, který se vozil i k nám) se Yugo krátce po svém uvedení v roce 1980 stalo hitem. Malé, praktické vozítko s motorem vpředu a pohonem předních kol, zpočátku nesoucí označení Yugo 45, se zanedlouho převtělilo do různých variant: Yugo 55, 60, 65, Koral, Ciao, Tempo, Cabrio, GV, GV Plus, GVX a GVL.

Lehké Yugo mělo hbité jízdní vlastnosti, moderní koncepci, vypadalo ještě docela dobře a bylo i přívětivě naceněno. Samozřejmě, tu a tam se objevily nějaké chybičky, ale nic katastroficky strašného, jak to bylo například s hořícími či vlhnoucími Oltcity. Zkrátka úplně obyčejné auto z východu, ze kterého si občas místní dělali legraci. "Jako koupíš Yugo, nećeš vozit dugo" se skutečně do češtiny překládá samo.

Yugo bylo ale také docela žhavým exportním artiklem Zpočátku se ještě chvilku oťukávalo: Exportovalo se do Tuniska, Sýrie, Libanonu, Libye, do Egypta a na různé jiné satelitní trhy v okolí Jugoslávie, například Řecko. Taková klasika. Teprve v roce 1985 přišel první exportní highlight, kterým byl vývoz přibližně 100 000 kusů do Číny, kde se chytrému a hlavně levnému jugoslávskému autíčku opravdu dařilo.
Reklama

Americké dobrodružství

A pak přišel Malcolm Bricklin. Americký podnikatel, jehož podnik dovážel do USA "Pininfarina Spider", jak se nazývaly Fiaty 124 Spider, a Bertone-Fiat X1/9, v té době již zastaralá auta, čelil krutému bankrotu. Do 120 dní musel najít způsob, jak vydělat nějaké peníze a bylo mu absolutně jedno, jakým způsobem.

Jak říká legenda (a kniha o Yugu), Bricklin nejprve letěl do Anglie, aby se zde setkal s vedením Jaguaru. Po neúspěchu ho napadlo stavit se v Jugoslávii a právě tam, na parkovišti v hotelu InterContinental v Bělehradě, začali s Tonym Ciminerem, bývalým vysoce postaveným manažerem z Fiatu, blíže zkoumat stojící Yugo.

Bricklin byl Yugem omámený, Ciminera byl omámený následující den, kdy se byli podívat na výrobní linku. Především jej omámil cigaretový kouř od pracovníků fabriky. Kouřit na lince? Pro Američana nevídaná věc. Podobně jako absence jakékoli ochrany interiéru před zašpiněním, takže Yuga vyjížděla z továrny často jemně zašpiněná. Bricklin však viděl v Yugu velký potenciál. Jeho výrobní cena byla těsně pod 2000 dolary, což mu umožňovalo Yugo v USA homologovat, prodávat za směšných 3990 dolarů a ještě k tomu i slušně vydělat.

Prodej evropského vozidla v USA zdaleka ne vždy končí úspěchem. Yugo ale stálo méně, než cokoli jiného na americkém trhu! Modelu Yugo America se tedy v nejlepších časech prodalo až 1050 aut za jeden jediný den! Na obzoru už se ale rýsovala katastrofa.

Dobová americká reklama

Terč posměchu

Americká odborná i laická veřejnost totiž z Yuga úplně nadšená nebyla. Pro ně byly jízdní vlastnosti podprůměrné, lépe na tom Yugo nebylo ani z pohledu bezpečnosti. A ještě k tomu mu zaali říkat komunistická "socka", což byla v Reaganově Americe urážka, až to třískalo dveřmi. Kdyby jen věděli, že továrna na výrobu Yuga se jmenuje Crvena Zastava (Červená vlajka), to by teprve bylo.

Z Yuga si začal každý instantně dělat legraci. Jistý čas to byl v americké popkultuře vlastně fenomén. Zapojila se do něj i televize - z Yuga si dělali legraci v Saturday Night Live, hanil jej i Jay Leno nebo Letterman. A dokonce i Simpsonovi. Dělali si z něj legraci rodiče, prarodiče a dokonce i děti.

Vtipné je ovšem to, že Yugo za své problémy často nemohlo. V Americe totiž v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století vznikl jistý fenomén, který se týkal výhradně levných aut – pro Američany byla zkrátka tak levná, že je považovali za „jednorázová“ a tím pádem neprováděli téměř žádnou údržbu – žádné výměny oleje, mazání pohyblivých částí, výměny rozvodů, brzdových destiček, pneumatik a jiných spotřebních dílů, což jsou i pro dražší auta základní věci.

Zdroj: Tiskový servis Stellantis

Volný pád

Poslední kusy, které se pokoušel Bricklin exportovat do USA v modelovém roce 1991 (čili vyrobené v roce 1990), byly prý zcela katastrofální. Kontrola kvality dosáhla nulové úrovně. Plasty přestaly sedět, maličké, utrápené motory s výkon hltající třístupňovou automatickou převodovkou od Renaultu to často rychle vzdávaly a vůbec jim nepomohla ani montáž katalyzátoru, klimatizace nebo lambda sondy. 

Vrchol ale nepřišel ani tehdy, když lidé nechtěli Yugo ani zadarmo. Zlom nastal až v momentě, kdy se politická situace v Jugoslávii začala stávat neudržitelnou. Když 13. května 1990 vypukla na zápase Dinamo Zagreb - Crvena Zvezda Bělehrad gigantická bitva fanoušků, která symbolicky odstartovala rozpad Jugoslávie a předznamenala krutou, etnicky založenou občanskou válku, dny Yuga se zdály být sečteny podobně, jako dny společného státu. Zhasíná ale až ten úplně poslední.

Reklama

Přežilo i bomby

Pokud jste si mysleli, že jugoslávská pomsta Američanům bylo Yugo, tak pro úplnost informace byste měli vědět, že vojska NATO v roce 1999 totálně rozbombardovala továrnu Zastava - Yugo v Kragujevaci. Hlavním artiklem továrny totiž nebyly nikdy auta, ale zbraně, které se skládaly o pár linek vedle. 

Nechce se tomu věřit, ale Yugo nějakým zázrakem přežilo i vlastní smrt. Zbytek z toho, co zbylo po výrobních linkách v Kragujevaci se podařilo zachránit do takové míry, aby chrlil masivně faceliftovaná Yuga pod jménem Zastava Ciao a Koral až do 11. listopadu 2008, kdy se továrna nastálo přeorientovala čistě na výrobu modelů Fiatu.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Poklady stodol a garáží: GAZ 24 Volga byla autem taxikářů, esenbáků i podnikových ředitelů

Nástupkyně legendární carevny byla nejúspěšnější Volhou vůbec, stála dvakrát víc než škodovka
18.12.2021 08:22
|
18
Reklama

Poklady stodol a garáží: Multikára byla a je údernickým fantomem městských parků i továrních provozů

Legendární východoněmecké vozítko pro jeden a tisíc užitkových účelů je geniálním originálem
27.11.2021 08:32
|
13

Socialistické Yugo by se mohlo dočkat nového života jako elektromobil. Vsadilo by na cenu

Renderované snímky zveřejnil nezávislý designér Dejan Hristov. Auto by se mělo vyrábět v Srbsku
28.09.2021 19:20
|
1

Retro: Jawa 350 byla za socialismu Škodou 120 mezi motorkami. Přesto na ni mnozí nedají dopustit

Primitivní dvoutaktní motocykl se produkoval v desetitisícových objemech, pro rozvojové země stačil
25.06.2022 08:25
|
1

Pootevřená okénka jsou podle odborníků na nic. Proti horku v zaparkovaném autě pomůže jiný trik

Odborníci z rakouského autoklubu zjišťovali, jaké opatření funguje na snížení teploty nejlépe
16.06.2022 13:12
|
97
Reklama

Retro: Autobusy Ikarus byly tak hlučné, že na ně lidé lili pivo z oken. Řidiči s nimi odmítali jezdit

Už skoro zapomenutý předchůdce kultovních harmonik typu 280 neudělal své značce dobrou reklamu
11.06.2022 08:56
|
14

Retro: Východoněmecký sporťák Melkus RS 1000 uspěl režimu navzdory. U nás se nevyskytuje

Středomotorové kupé z Dráždan v 70. letech bojovalo na závodních tratích, vzniklo přes 100 kusů
28.05.2022 08:18
|
2
Reklama
Autosalon TV