Reklama
Retro

Retro: SsangYong Rodius byl plejtvák obrovský aneb kdo chce všechno, nemívá (skoro) nic

Korejské MPV-SUV budilo hrůzu i za bílého dne a stará technika od Mercedesu to moc nevylepšila
Zdroj: Tiskový servis Ssangyong

Lidová moudrost praví, že příliš snahy o nacpání všech možných účelů do jedné věci prostě nefunguje a výsledek často připomíná dort "made by kočička and pejsek". Základní princip multifunkčnosti je totiž nahrazení dvou či více předmětů, které dělají svou práci dobře, jedním předmětem, který nedělá ani jednu z  požadovaných činností pořádně - asi něco jako univerzální pneumatiky nebo robotizovaná manuální převodovka. Dámy a pánové, přivítejte Ssangyong Rodius – auto, které dobře plnilo roli korábu, bohužel však nestihlo vypadat jako auto.

Civilizační rozdíly

Abychom v plném rozsahu pochopili, proč automobilka, která používala ostřílenou techniku ​​Mercedesu-Benz a balila ji do praktických karoserií, dokázala být na našem trhu svého času tak neúspěšná, musíme se zaměřit především na zemi jejího původu.

SsangYong je, jak jinak, automobilka s kořeny v Jižní Koreji. Ostatně, není to zase až tak dávno, kdy korejské automobily způsobovaly téměř automaticky mírný úšklebek na tváři řidičů vozů evropské či japonské provenience. Zčásti proto, že jsme byli zvyklí na trochu jiný estetický a občas i kvalitativní standard, svůj faktor však v česko-korejských vztazích hrají i kulturní rozdíly týkající se mimo jiné i designu automobilů.

Jeden příklad za všechny: Jakmile Hyundai a Kia zhruba před dvaceti lety vycítili na evropském trhu potenciál, začali budovat svá vývojová střediska i na starém kontinentu a výsledkem je generace vozidel navržených v Evropě a pro Evropany, která se táhne počínaje Ceedem a Hyundaiem i30 dosud. No a přesně toto pochopení tak trochu chybělo SsangYongu.
Zdroj: Tiskový servis Ssangyong
Reklama

Estetická perverze

SsangYong Rodius je poněkud specifický případ. Ve zkratce jde o vůz, který vznikl v době, kdy byla automobilka v poměrně prekérní existenční situaci. A zoufalí lidé dělají zoufalé věci. V SsangYongu se na chvíli uzavřeli sami do sebe a to všechno jen proto, aby nám v roce 2004 ukázali něco tak ohavného, ​​že to nikdo nechápal. A navíc v době, kdy si svět myslel, že po faceliftu Multiply už bude jen dobře.

Představte si, jak vám někdo oznámí, že ve svých dvaceti letech přestal vyjídat holuby z nosu jen proto, aby jedním dechem dodal, že přesedlal na ušní maz. Asi tak se cítilo evropské publikum, když spadly plachty jednoho z nejkontroverznějších aut v historii lidstva. Za tento titul vděčí především své designérské inspiraci v luxusních jachtách, kterou šéfdesignér Ken Greenley vzal prostě příliš vážně.

Pozor, Rodius byl svého času označován i jako „Mercedes třídy R s Downovým syndromem“. Někteří recenzenti jeho styl popisovali také jako kontroverzní, vyzývavý, ohavný, nechutný, pobuřující, ošklivý jako prase, cucající, dokonce „s koly nákupního vozíku“. 

Caligulův učeň

Top Gear popisoval Rodius hned několikrát. Nejprve ocenil jeho „pochmurnou přední část“, později zase tři králové moristických show naznačili, že díky Rodiusu „byl přepsán celý soubor pravidel toho, co je ošklivé“. V roce 2009 získal Rodius mnohomluvné ocenění WTF Awards, přičemž Clarkson podotkl, že „Rodius vypadá, že byl dotčen láhví v barové bitvě a sešíval ho slepý doktor“.

Mistr přirovnání a nedomyšlených činů dokonce položil svého času do éteru takový náklad, že z toho tříská dveřmi: "Rodius je jako kupé a dodávka, které byly spojeny do nejzvrhlejšího spojení, od doby kdy se Caligula zamiloval do jeho koně".
Zdroj: Tiskový servis Ssangyong

Dobrý, zlý, ošklivý a obrovský

Rodius byl tak ošklivý, že všichni expresně rychle zapomněli na opravdu velké množství neobvyklých a praktických vymožeností, kterými disponoval. Byl postaven na podvozku, který vycházel ještě z nezničitelného know-how od Mercedesu-Benz, stejně tak používal i motory stuttgartské automobilky.

Jeho legendární turbodieselový pětiválec OM 612 o výkonu 121 kW (162 k) sice schytal slušnou kritiku za svůj paleolitický původ, ale to bylo tak vše, co jste mu mohli vyčítat. Možná ještě spotřebu na úrovni 10 litrů na stovku.

Jenže pak si uvědomíte, jak je tento vůz obrovský. Rodius měl na délku masivních 5126 milimetrů, na šířku téměř dva metry a na výšku až 1821 milimetrů. A pokud by vám to nestačilo, jeho rozvor činí vulgární tři metry! Na takovém půdorysu tedy nepřekvapí, že poskytoval místo až pro 9 pasažérů v uspořádání 2+2+2+3 míst. Na domácím trhu se dělaly dokonce i verze s uspořádáním 2+3+3+3, které převezly až 11 osob!

Plné obsazení dávalo smysl

Se svou masivní pohotovostní hmotností (asi 2300 kg), výškou průměrného Evropana na špičkách a podvozkem poddajným jako okurka ve svačinovém rohlíku postrádal Rodius jakékoli dynamické aspirace. Úplně za řeč nestojí ani manévrovatelnost tohoto vozu, které se podle legendy v nejvyšších výbavách prodávalo také se dvěma remorkéry.

Rodius byl zkrátka ošklivý, komfortní a efektivní jen tehdy, když byl plně obsazen. Spolu s mizernými prodejními výsledky ho to však řadí přesně mezi jachty, takže jeho poslání silničního korábu bylo naplněno - svým způsobem.

Hlavním prokletím Rodiusu byl od počátku jeho vzhled. Jedním dechem je však třeba dodat, že bez vzniklé kontroverze by se na tento vůz totálně zapomnělo. To proto, že kromě jeho zvláštního vzhledu to byl totálně průměrný vůz s mizernými, ale komfortními jízdními vlastnostmi, starými motory, výsostně užitným zaměřením a raději nezjišťovanou úrovní pasivní (ne)bezpečnosti.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 09.04.2022 18:32:11
TAKOVEHLE TISKOVE SERVISY !!!! JAK JE UVEDENO POD TOU LZIVOU FOTKOU !!!! TISKNOU A LZOU !!!! TAKOVAHLE STASTNA RODINKA UZ JE DNES VYMYCENA VICE NEZ NESTOVICE !!!! ROZVODY MATKYFEKTY POTRATI SEBEVRAZDY U TRATI !!!! MY JAKO JA TEZKO TAKOVE REKLAME UVERIME !

Retro: Unikátní slovenská Tatra 603 X měla smůlu, přednost dostal zcela nový model T 613

V Bratislavě navržená modernizace vládní limuzíny vynikla originálním moderním designem
26.02.2022 13:36
|
5
Reklama

Retro: Yugo přežilo i bombardování Srbska letouny NATO. Bývalo nejlevnějším autem na americkém trhu

Třídveřový hatchback vycházející z Fiatu 127 se pokoušel prosadit i v USA, u nás se neprodával
02.01.2022 08:51
|
1

Retro: Hasselhofův KITT z legendárního seriálu Knightrider měl plamenomety i tiskárnu

Český fanoušek si postavil dokonalou kopii seriálového Pontiacu Firebird. Trvalo to roky
14.11.2021 08:26
|
3

Kvíz pro znalce automobilové historie: Proč je volant kulatý a co znamená slovo šofér?

Některé samozřejmosti z dnešních aut mají původ, o kterém vědí jen znalci. Patříte mezi ně?
02.10.2022 08:57
|
0

Neřídím se předpisy, když nedávají smysl, říká v rozhovoru nový testman Autosalonu Pavel Liška

Známý herec přiznává, že si občas jede podle svého. Za klasického motorkáře se rozhodně nepovažuje
28.09.2022 09:01
|
4
Reklama

Yamaha začíná šlapat do čtyřkolek. Na českém trhu představila širokou modelovou paletu

Testovali jsme klasické pracovní čtyřkolky i pracovní SSV modely s volantem a ryzí závoďák
27.09.2022 10:55
|
3

Test motorky: Aprilia Tuono 660 Factory vás nezabije, ale posílí vaše dovednosti na silničním biku

Kříženec naháče a ryzí silnice zcela naplňuje pověst o vášnivém temperamentu italských žen
25.09.2022 19:21
|
0
Reklama
Autosalon TV