Reklama
Retro

Retro: Nastal čas si konečně přiznat, jak skvělým autem je Fiat Multipla. Seženete ho za pakatel

Notoricky vysmívané šestimístné empévéčko čtvercového půdorysu budilo vášně od kolébky po hrob
Zdroj: Tiskový servis Fiat

Fiat Multipla, legenda, která chtěla všem nevěřícím Tomášům ukázat, že rodinné auto může být neobvyklé, nápadité, dobře jezdící a jak se ukázalo, i spolehlivé. Jenže se to nějak zvrtlo. Všichni viděli jen její dvojitou bradu a striktně zaoblený design, který jako by vypadl z designérského manuálu devadesátých let. Fiat Multipla je Ježíš Kristus automobilového světa. Prorok, mesiáš; spasitel, kterého jsme vyhnali z našeho světa a proto už nás čeká jen zatracení.

Zrod legendy

Zpočátku přitom všechno vypadalo tak slibně. Rozkaz zněl jasně: zkuste navhrnout automobil kratší než čtyři metry, s dostatečným prostorem pro přepravu šesti lidí a jim příslušejících zavazadel, který by uplatnil platformu souběžně vyvíjeného Brava/Bravy. Výsledek měl být představen veřejnosti na blíže nespecifikovaném mezinárodním autosalonu.

Opakuji – šest lidí, zavazadla a méně než čtyři metry! To je úkol, na které si v dávné minulosti vylámalo zuby několik výrobců automobilů a dlouhá desetiletí to pro jistotu nikdo nezkoušel. Nyní se však bavíme o Fiatu v 90. letech: sebevědomé, moderní společnosti, která diktuje trendy v oblasti vývoje a výroby malých a kompaktních automobilů. Tedy alespoň v těch rovinách, které se netýkají pasivní bezpečnosti.

Nakonec vznikly čtyři designérské směry, jakými se Multipla mohla ubírat, všechny se svým vlastním jménem: Big Boy, Jet 6, Gianduiotto a Toro. 

Reklama

Plané naděje

I když primárním cílem tohoto designového cvičení neměla být sériová výroba, šéfdesignér Fiatu Nevio di Gusto vzpomíná, že „…jak jsme dále postupovali v tomto projektu, stal se prostě příliš zajímavým a neuměli jsme přestat pokračovat až do doby, než začal připomínat opravdu hodnotný produkt“.

Experimentovalo se totiž s různými uspořádáními – tři sedadla ve dvou řadách za sebou nebyla automatická volba. Tou bylo uspořádání 2+2+2, tedy se třemi řadami sedadel za sebou. Brzy však designéři přišli na to, že při délce čtyř metrů takové řešení vůbec nedává smysl – nezbylo by místo pro deformační zóny, motor ani zavazadlový prostor.

Řešení se dvěma řadami po třech sedadlech si paradoxně Multipla půjčila z minulosti, stejně jako své jméno. Fiat 600 Multipla spatřil světlo světa v roce 1956 a také hostil 6 sedadel ve dvou řadách. A ano, taky ve výsledku vypadal trochu jako smutný vorvaň. To znamená, že kdokoli, kdo považuje Multiplu za zneuctění značky Fiat, by měl vědět, že je to vlastně generačním posláním jejího slavného jména.

Koncept novodobé Multiply, představený na autosalonu v Paříži v roce 1996, nepřijde nikomu nějak extra zvláštní, nehezký, nebo jinak nevyhovující. Jednoduše, veřejnost koncept Multiply přijala. A tím se stala její sériová výroba hotovou věcí.

Ano! Anebo vlastně radši ne

Jak správně tušíte, i v případě Multiply přišel slavný „hurá-nehurá moment“, ale zpočátku to tak vůbec nevypadalo. Sériová verze Multiply spatřila světlo světa v roce 1998 a oproti konceptu zůstala téměř nezměněna – vizuálně se změnily jen plastové nárazníky, které byly u konceptu lakovány.

Paraxodně s tím, jak Multiplu dnes vnímá celý svět, její první ocenění pocházelo od newyorského Muzea moderního umění. Slavné MoMA totiž obratem po premiéře zařadilo Multiplu do své výstavy Different Roads – Automobilex for Next Century jako zosobnění výjimečného designu. Ve stejném roce dokonce získala titul Top Gear Car of the Year!

Jenže tentýž Top Gear ji zároveň v témže roce ohodnotil jako „Nejošklivější auto roku“ a lavina vtipkování se mohla začít valit, protože lidé to rázem měli legitimizované. A jako by to nestačilo, později přišel internet as ním mnohem drsnější humor. To byl moment, kdy se inovátorskému, ale přísně dobovému vzhledu Multiply už nedalo pomoci. Lidé na Multiplu zkrátka nakydali tolik špíny, že se naprosto zapomnělo na prostý fakt, že je to excelentní rodinné auto.

I Multipla má právo na spravedlivý proces

Tak za prvé: Multipla má šest samostatných sedadel, přičemž každé kromě řidičova a středního vpředu lze podélně posouvat, sklápět a jednoduše vyjmout - jsou totiž poměrně lehká.

Pak tu máme neobvykle tvarovanou palubní desku, která sice vypadá také dost neobvykle, ale ve skutečnosti je jen navržena nejlogičtěji a nejvíce nápaditě, jak to jen šlo. Jsou zde různé držáky na vše, od mincí, přes peněženky, až po nápoje (což v roce 1998 v Evropě věru standardem nebylo). Falíruje "akorát" to zpracování a materiály.
Reklama

Další z výhod Multiply spočívá ve  vysokém posedu cestujících, ze kterého jsou dnes díky vlně SUV všichni paf. Tomu sekunduje výše položená podlaha, která už z principu nedisponovala žádným středovým tunelem. Tohle všechno jsou vlastnosti, které v rodinném vozidle jednoduše chcete.

Multipla ovšem přináší ještě jedno plus – obrovské prosklení kabiny s tenkými sloupky, které vám dává opravdu dokonalý přehled o tom, co se děje všude kolem auta. Pravda s klimatizováním této ratejny už to bývalo trochu slabší.

Do mixu bychom ještě mohli zamíchat celkem rozumnou palet motorizací – jednoduchou benzinovou jednotku o objemu 1,6 litru, 16 ventily a výkonu 76 kilowattů, kterou jste mohli mít i ve verzi spalující zemní plyn (CNG). Byla spolehlivá, jen na dálnici díky krátkým převodům hodně žrala.

Právě pro dálniční sprintery zde byl spolehlivý turbodiesel 1,9 JTD, který při nezanedbané údržbě vydržel roky bez vypovězení služby. Totéž se dá říci i o podvozkových komponentech vozidla, které se po čase ozvaly jen na horších cestách. Čili například na těch našich. 
Multipla nicméně výborně jezdila! Nezalekla se ani sportovnější jízdy, což také vyplynulo z její technologické podstaty – díky umístění až tří lidí vedle sebe byla nadprůměrně široká. Konstruktéři ji naladili dostatečně pohodlně, ale zároveň i dostatečně tuze na to, aby si dokázala udržet směrovou stabilitu.

Nepochopený génius

Ale zpátky k jejímu nepochopenému designu. Kolem Multiply se totiž vznáší takový obláček kuriozity. Aura, která o jejím šoférovi říká, že jemu nevadí posměšky okolí; že si koupil něco, co mu vysloveně vyhovuje a má na háku, co si o tom kdo pomyslí.

Fiat Multipla je auto, které si koupí jedině opravdu dospělý člověk. Člověk, který si nepotřebuje nic dokazovat. Multipla vypadá tak, jak vypadá právě proto, že je to nejlepší možný tvar rodinného auta. Multipla jednoduše dává smysl. Multipla je futuristická, ale zároveň není agresivní ani drsná, je to mírumilovná vize mobility budoucnosti. Kdyby Mahátmá Gándhí jezdil autem, tak mi můžete věřit, že jezdí Multiplou.

A vidíte, přece jí to bylo houby platné. Lidé jsou totiž lidé, a kdo by to byl v devadesátých letech řekl, že v roce 2020 budou auta, politika a nakonec i lidé ukřičení, falešní a permanentně naoko naštvaní jen proto, aby se za sebe nemuseli stydět?

Nebo vám opravdu přijde Multipla objektivně ošklivější, než například takový Ford Ecosport? Myslíte si, že je v Multiple méně designérské invence, než v jakémkoli moderním bavoráku?

Sobotní povzdech

Nic jsme nepochopili. A nepochopil to ani Fiat, který Multiplu v roce 2004 faceliftoval do takové podoby, v níž jinak originální design úplně zanikl. Přední část přišla o svůj „faldík“ a vynikly maximálně jen praktické kolmé boční stěny, které sice předtím působily inovativně, ale nyní z nich zůstal jen posměch.
.
Až příště pojedete kolem Multiply, neodolejte pokušení si ji vyfotit a kradmo nakouknout do vnitřku tesanému génii. Nebo myslete na můj zhrzený text tehdy, když si budete chtít jen trochu bohapustě zanadávat a vyventilovat svou špatnou náladu prostřednictvím posměšku na adresu nevinného (a dobrého) auta, které to s námi myslelo dobře.

Protože ne Fiat Multipla, ale jen vy sami si můžete za svůj mizerný život. Tu italskou nádheru si můžete v pojízdném stavu opatřit zhruba od 25 000 káčé.
Reklama

Diskuze

Jana - 07.05.2022 11:43:16
Nikdy bych nevěřila, že mně, obyčejné ženské, může nějaké auto přirůst k srdci. Multiplu jsme měli x let. Mulťa byl náš miláček, který pobral bez problémů 4 autosedačky a věci na dovolenou pro 6 lidí. Opravdu se mi po ní stýská!
Volič ODS - 02.05.2022 07:51:39
Přestaňte používat ruský plyn! Podporuji kroky PETRA FIALY a zrušil jsem plynovou přípojku! Místo toho vařím používám plynové bomby! Nebudu platit za ruský plyn! Volte ODS!

Retro: Hvězdou autosalonu v L.A. byla před 15 lety Tatra 603. Její nová reinkarnace předběhla dobu

Francouzské studio Faurecia postavilo velice zdařilý koncept legendární české limuzíny
23.04.2022 08:44
|
6
Reklama

Retro: SsangYong Rodius byl plejtvák obrovský aneb kdo chce všechno, nemívá (skoro) nic

Korejské MPV-SUV budilo hrůzu i za bílého dne a stará technika od Mercedesu to moc nevylepšila
09.04.2022 08:32
|
1

Poklady stodol a garáží: Pekelná terénní Avia je mementem divokých a nadšených devadesátek

Licenční off-road měl modernizovat armádu, místo toho oprávněně skončil v zapomnění
10.12.2021 23:31
|
8

Před šedesáti lety se v Moskvě konal autosalon, který měl s Ženevou či Paříží pramálo společného

Prohlédněte si unikátní fotky z automobilové sekce Výstavy úspěchů sovětského hospodářství
21.05.2022 07:25
|
0

Retro: Čajka se v bolševické hiearchii limuzín nacházela hned pod ZILem. Je s ní osobité svezení

Legendární "černý racek" se vyráběl přes dvacet let. Černá barva a osmiválec patřily k věci
14.05.2022 08:14
|
4
Reklama

Dacia Jogger papírově pohořela v testech Euro NCAP. Měření ale zjevně nebylo objektivní

Pověst nárazových testů dostává trhliny. Komisaři hodnotili nový model podle úplně jiného typu auta
12.05.2022 11:48
|
16

Retro: Před čtyřiceti lety se v Bratislavě začala vyrábět Škoda Garde. Šťastný krok to věru nebyl

Nástupce legendární Škody 110 R trpěl v bratislavském závodě BAZ nekvalitní montáží
07.05.2022 08:00
|
5
Reklama
Autosalon TV