Reklama
Retro

Před šedesáti lety se v Moskvě konal autosalon, který měl s Ženevou či Paříží pramálo společného

Prohlédněte si unikátní fotky z automobilové sekce Výstavy úspěchů sovětského hospodářství
Zdroj: VDCHN

Rok 1961. V Československu se rozjela třetí pětiletka, z Letné na Prahu stále shlíží Stalinova monumentální socha a Otto Wichterle vyrobil první měkké kontaktní čočky. Prezidentského úřadu se v USA ujímá J. F. Kennedy a po vylodění kubánských emigrantů v Zátoce sviní se svět ocitá na pokraji třetí světové války. Napětí mezi Východem a Západem demonstruje také zahájení stavby Berlínské zdi. 

Dál ale běží i každodenní život a do popředí se stále více dere konzumní způsob života s jeho požitky, mezi které neodmyslitelně patří také auta. Zatímco na Západě slaví v tomto roce premiéru modely jako Jaguar E-Type, Volvo P1800 nebo Alpine A110, u nás si musíme vystačit s novou "stejšnou" Škoda 1202. To všechno ale není nic proti přehlídce automobilového pokroku Sovětského svazu. 

Přehlídka úspěchů

Sovětský automobilový průmysl, to byly až do konce 50. let především těžké nákladní vozy, bojová technika a sem tam nějaká ta vládní limuzína. Aut dostupných aspoň teoreticky běžným občanům bylo naprosté minimum a patřily mezi ně především Moskviče. K Volhám nebo dokonce Pobědám se dostali přinejlepším taxikáři.

Věrno známé stupnici velký - větší - sovětský budoval bolševický režim v Moskvě už od roku 1939 rozlehlý areál permanentní Výstavy úspěchů národního hospodářství (rusky Vystavka dostiženij narodnogo chozjajstva). Smyslem bylo prezentovat úspěchy jednotlivých republik, krajů a oblastí SSSR a k tomuto účelu tu ve stylu socialistického realismu bylo vybudováno několik pavilonů, přičemž každý z nich představoval určitou oblast a byl také vyzdoben motivy typickými pro ten který kraj.

V roce 1961 zde byl vedle kosmických raket, kombajnů, těžebních strojů nebo Jurije Gagarina, který téhož roku jako první člověk letěl do vesmíru, vystavován také výkvět sovětského automobilového průmyslu. Pro běžné občany šlo o vysoce atraktivní záležitost, neboť na ulicích byla ryze osobní auta neurčená byrokratům k vidění stále poměrně málo. Díky restaurovaným fotografiím z archivu VDNCh si tehdejší nabídku můžete dnes prohlédnout v plné kráse.  
Reklama
Zdroj: youtube.com
Život v SSSR v roce 1961 očima propagandistického filmu. Realita byla nesrovnatelně nuznější.

Původ jmen automobilek SSSR

Ruské, resp. sovětské automobilky nikdy neměly klasická jména jak je tomu zvykem ve zbytku světa. Jejich název byl obvykle odvozován od místa výroby, případně od jména význačného politického činitele.
 • VAZ – Volžský automobilový závod
 • KIM – Moskevský automobilový závod pojmenovaný po Komunistické internacionále mládeže.
 • MZMA – Moskevský závod malolitrážních automobilů. Po roce 1945 se továrna KIM přejmenovala na ZMA a později MZMA, zároveň začala vyrábět automobily pod značkou Moskvič. 
 • AZLK – Automobilový závod Leninského komsomolu.
 • GAZ – Gorkého automobilový závod.
 • UAZ – Uljanovský automobilový závod. 
 • ZAZ – Záporožský automobilový závod.
 • LuAZ – Lucký automobilový závod. 
 • ZiS - Zavod Imeni Stalina, od roku 1956 ZIL - Zavod imeni Lichačova
 • RAF - Rižská autobusová fabrika. 
 • KAMAZ - Kamský automobilový závod.
 • KrAZ - Krasnojarský automobilový závod.
 • LAZ - Lvovský automobilový závod.
 • MAZ - Minský automobilový závod.             

Způsob prodeje aut v SSSR

Nákup nových aut za socialismu byl u nás záležitostí pro silné žaludky. V zemi Velkého bratra to platilo dvojnásob. Nejvyvolenějším darovali auto generální tajemníci zcela bez placení. Váleční veteráni a nositelé vyznamenání měli povoleno si jednou za život koupit auto bez čekání v řadě. Všichni ostatní však museli na auto čekat v průměru sedm až osm let.

Samotný průběh koupě auta byl krajně ponižující. Po mnohaletém čekání dané pořadníkem bylo nutné ještě vystát řadu v prodejně automobilů, kterých bylo jen několik. I v městech jako je Moskva či Petrohrad byl jen jeden "autosalon". Žádná auta v něm však nebyla. Kupující dostal stvrzenku, se kterou šel do zvláštní spořitelny, kde zase vystál řadu.

Pak se vrátil do prodejny, kde vystál další řadu, aby dostal poukaz. S ním odešel do skladu, kde vyčkal příjezdu kamionu s moskviči či zaporožci. Nakonec dostal to, co bylo. A to měl ještě štěstí. Čekání na auto se mohlo výrazně protáhnout kvůli spoluobčanům, kteří se zcela nepochopitelně náhle objevili v pořadníku. Koupit si místo v pořadníku bylo prakticky nemožné: peníze nikdo nepotřeboval, protože se za ně stejně nedalo skoro nic koupit.

Bylo však jednoduché protlačit své jméno do pořadníku přes známých či vyššího stranického funkcionáře. Žádné elektronické pořadí s čísly neexistovalo a prakticky nebylo možné odhalit, zda se člověk v řadě posouvá podle pravidel. 
Reklama

Diskuze

Kája - 22.12.2020 23:02:06
Bože, bože, tolit nesmyslů v jednom článku vyžaduje velkou inteligenci.
kerim - 22.12.2020 23:21:00
naštěstí můžeme často v TV vidět filmy z 60 a 70 let minulého století a můžeme vidět jaká auta jezdila na silnicích ve filmech v ČSSR a jaká jezdila v tom samém období kupříkladu ve Francii ve filmech s Delonem, Belmondem, Venturou

Poklady stodol a garáží: Moskvič 412 alias Leninovy sáně měl motor jako BMW, ale stál méně než Lada

Ruská auta nebyly jenom VAZy a GAZy. Levnější, ale zajímavou alternativu představovaly vozy z MZMA
05.12.2020 09:06
|
45
Reklama

Poklady českých stodol a garáží: Velorex obelstil komunisty. Dnes se prodává za čtvrt miliónu

Populární tříkolka s motorem z Jawy proslula jako rekvizita mnoha českých filmů
21.06.2020 12:24
|
14

Poklady českých stodol a garáží: zachovalý VAZ 2101 neboli Žigulík lze prodat až za sto tisíc korun

Největší ruský automobilový úspěch se vyráběl desítky let. Dnes se stává zajímavým veteránem
07.04.2020 20:00
|
5

Poklady stodol a garáží: Praga V3S uměla být fekálním vozem, jeřábem i raketometem

Snad nejznámější československý náklaďák se vyráběl předlouhých 37 let
20.11.2021 08:21
|
29

Zloději jdou dnes hlavně po luxusních SUV. Toto jsou modely aut, které se loni kradly nejvíce

Svaz německých pojišťovacích společností zveřejnil statistiky krádeží krytých havarijní pojistkou
19.11.2021 07:44
|
1
Reklama

Retro: Hasselhofův KITT z legendárního seriálu Knightrider měl plamenomety i tiskárnu

Český fanoušek si postavil dokonalou kopii seriálového Pontiacu Firebird. Trvalo to roky
14.11.2021 08:26
|
3

Čeští řidiči se bojí kruhových objezdů se dvěma pruhy. Neznají pravidla, jsou přitom jednoduchá

Vícepruhové kruhové objezdy vyžadují odlišné chování než rondely s jedním pruhem
10.11.2021 07:32
|
132
Reklama
Autosalon TV