Reklama
Retro

Poklady stodol a garáží: Pekelná terénní Avia je mementem divokých a nadšených devadesátek

Licenční off-road měl modernizovat armádu, místo toho oprávněně skončil v zapomnění
Zdroj: Tiskový servis Czechoslovak Group

Devadesátá léta byla v Československu a později v Česku dobou plnou svobody, ideálů a naivních nadějí. Mnozí se bez jakýchkoliv zkušeností s podnikáním jali realizovat své sny nebo prostě jen využívat nových příležitostí. Pokud jde o automobily, do prvního jmenovaného ranku bezesporu patří v zásadě vydařené pokusy o český supersport jako byly Tatra MTX V8 nebo Innotech Mystero, do druhého potom zase ono podezřelé vozidlo z titulní fotografie. Co to vlastně je?

Francouzské repete

Značku Avia asi není třeba tuzemcům představovat. Dříve všudypřítomný fantom našich silnic neomylně se šinoucí do kopce na čele zadýmené kolony byl fenoménem nad mnohé. Modelové řady Avia A30/31 a A15/20/21 vyráběné v Letňanech od roku 1968 však nebyly ničím jiným než francouzskými náklaďáčky Saviem, jen s poněkud zmrzačenými motory a pár dalšími detaily.

S příchodem 90. let se mnohé změnilo a klesající zájem o modré valníky či furgony bylo nutné kompenzovat i jiným způsobem než pokusy o jejich dílčí modernizace. Příležitost se dostavila záhy, neboť nově se formující Armáda České republiky měla mimo jiné v plánu obnovu vozového parku lehkých terénních vozů, jehož páteř už dlouhá léta tvořily ruské UAZy 469.

Vývoj vlastního vozu byl samozřejmě utopií, dobrá zkušenost s Francouzi však nasměrovala vedoucí činitele Avie k malé firmě Auverland, která se zabývala malosériovou výrobou terénních modelů A3, tedy vozidel na způsob originálního Jeepu nebo Land Roveru s komponenty Peugeotu. Konstrukce modelu A3 přitom sahala až do raných 60. let, kdy vznikla jako Cournil 4x4. Stojí za zmínku, že coby model A3 vyráběný od roku 1986 vydržela ve výrobě až do roku 2005. Právě tímto licencovaným vozidlem chtěla Avia přispět k modernizaci české armády.
Reklama

Zemědělská konstrukce

Avia A11 se s velkým humbukem poprvé představila na autosalonu v Brně v roce 1993. Počítalo se se třemi různě dlouhými verzemi na dvou rozvorech a se dvěma výškami kabiny, 1700 milimetrů u standardního provedení a 2000 milimetrů ve zvýšené verzi. Rám vozu byl svařovaný z tenkostěnných obdélníkových trubek, karoserie je tvořena pozinkovanými plechy o tloušťce jednoho milimetru.

Pod kapotou klokotal nesmrtelný atmosférický diesel Peugeot XUD9 s výkonem 64 koní a 113 Nm točivého momentu, se kterým se A11 uměla rozjet na 115 km/h, od Peugeotu pocházela i pětistupňová převodovka. Pohon předních kol odpojitelný a nechyběla redukce, rozdělovací převodovka pocházela přímo od Auverlandu. Výrobce udával spotřebu na silnici kolem 9 l/100 km, v terénu pak desetilitrovou, ale za hodinu. Do palivové nádrže se vešlo 80 l nafty, takže byla dimenzovaná dostatečně. Časem byla k mání i přeplňovaná verze motoru s 90 koňmi, což další francouzské Avii umožnilo upalovat až 135 km/h.

O tom, že se Avie terénu opravdu nezalekly, svědčily nájezdové úhly: přední padesátistupňový a zadní jen o pět menší. Zvládly i čtyřicetistupňový boční náklon, stoprocentní stoupání (tedy 45 stupňů) a mohly se brodit vodou do 580 mm. A11 má také specifickou přední nápravu uchycenou na kulovém čepu, což skvělá věc pro křížitelnost náprav v těžkém terénu, zato životu nebezpečná při rychlejší jízdě po silnici.

Podle verze vážila A11 od 1300 do 1350 kg, šlo tedy o velmi lehký vůz, který pojal minimálně dva, ale i osmičku pasažérů. Kromě armády měl být určen rovněž lesníkům, zdravotníkům (na prospektu se objevil prototyp sanitky) a obyvatelům horských oblastí.

Pekelný stroj

Kdo někdy řídil původní Land Rover Defender, případně Ladu Niva či UAZ Patriot, potvrdí, že jízda s těmito vozidly už nesplňuje nároky na ovládání požadované v 21. století. Svezení s Avií A11 Trend je ale ještě mnohem hororovější záležitostí a to zejména, pokud jde o běžnou jízdu po silnici.

Zhýčkaný řidič by s A11 ujel pár metrů a pak se sinalou tváří odevzdal klíčky. Ulovit jeden z kvaltů připomíná loterii, spojka jde pekelně ztuha a když se Avie s jemným poskočením dá do pohybu, kabinu, jejíž vyšší boky a střechu tvoří laminát, naplní už od minimální rychlosti frenetický hukot od motoru a převodů.

Při pokusu vylosovat v kulise další kvalty za zběsilého tance palubních ukazatelů extrémně rychle padají a vůz se téměř zastavuje. Na rozdíl od řady jiných off-roadů má A11 na obou nápravách vinuté pružiny a ne listová pera, což ale nemění nic na tom, že poskakuje jako kamzík. Na silnici není prý radno překračovat 70 km/h, pásy nebudí příliš důvěry a ochranu v případě převrácení tvoří pouze jediný trubkový profil. Tak snad raději zase vystoupíme.    

Do ztracena

Z gigantické armádní zakázky nakonec nebylo nic, ale přesto se do roku 1996 podařilo vyrobit zhruba 250 vozidel v různých verzích. Po převzetí letňanské automobilky koncernem Daewoo ztratilo nové vedení o další vývoj nerentabilního projektu zájem a licence na předpotopní teréňák se rychle zbavilo.

Dnes je tu a tam vidět ve zbídačeném, leč obvykle stále provozuschopném stavu v zapadlých končinách naší vlasti a zastává obvykle práce toho nejhrubšího zrna. Ne, že bychom snad nebyli vlastenci, ale asi je dobře, že si armáda tento pozoruhodný vůz pro své posílení nevyvolila. Byl podle všeho opravdu špatný, což ale nic nemění na jeho zajímavém sběratelském potenciálu. Najít zachovalý kus ale asi není možné.
Reklama

Diskuze

Vimanov - 11.12.2021 10:34:29
Slouží dodnes a i přes obtížnější shánění dílů které jsou potřeba opravdu jen málo je to spolehlivý jednoduchý držák a pracant. I když dnes už značně potlučený. Když by ho znovu vyráběli neváhal bych a koupil znovu.
Petr - 11.12.2021 13:15:15
Přesně tak, na 90tky to zas takova hruza nebyla. V 1997 jsme s tim par krat jeli(17lety kluci a Mira 19 co si ji pujcil od taty) a super zážitek. Zajimave bylo jak se nevracel volant po zatočeni. Mě se to auto moc libilo.Zarážející spiš byla ta cena 880k

Vyznáte se v bizarních autech z historie? Vyzkoušejte nejtěžší automobilový kvíz všech dob

Připravili jsme deset otázek na auta, jejichž jména jste možná ještě nikdy neslyšeli
28.11.2021 08:30
|
4
Reklama

Poklady stodol a garáží: Multikára byla a je údernickým fantomem městských parků i továrních provozů

Legendární východoněmecké vozítko pro jeden a tisíc užitkových účelů je geniálním originálem
27.11.2021 08:32
|
13

Poklady stodol a garáží: Praga V3S uměla být fekálním vozem, jeřábem i raketometem

Snad nejznámější československý náklaďák se vyráběl předlouhých 37 let
20.11.2021 08:21
|
31

Poklady stodol a garáží: Škoda 935 Dynamic byla Tatrou 87 z Mladé Boleslavi. Doba jí však nepřála

Aerodynamický i technický skvost vznikl v jediném exempláři, který má dnes astronomickou hodnotu
22.01.2022 08:30
|
6

Poklady stodol a garáží: Horský autobus Karosa T 500 HB byl originální, ale ne moc povedený

První český autobus se samonosnou karoserií upadl brzy v zapomnění, přežilo jen pár kousků
15.01.2022 08:47
|
24
Reklama

Němci měřili dojezd elektromobilů na dálnici. Některé ujely o stovky kilometrů méně, než slibují

Průzkum mezi 12 auty do zásuvky potvrdil známou skutečnost o vlivu rychlosti na vybíjení baterií
11.01.2022 07:30
|
22

Nešrotujte svého věrného přítele. Možná v něm máte poklad s rostoucí hodnotou

Některé donedávna takřka bezcenné modely rostou na ceně. Nemáte je náhodou před domem?
08.01.2022 08:22
|
12
Reklama
Autosalon TV