Reklama
Retro

Poklady stodol a garáží: Avia bývala nejrychlejším autem na silnici, jela vždy na čele kolony

Jako nová patřila mezi nejmodernější auta svého druhu, pověst jí pokazilo až třicet let výroby
Zdroj: Tiskový servis Avia

Zkušenost už ukázala, že za 33 let života toho dokážete na světě změnit docela hodně, například obrátit polovinu planety ve víru v domnělé kamarády na další dva tisíce let dopředu. Ale i když Avia není zrovna totéž jako křesťanství, jednu věc s ním měla v Československu zcela společnou: Byla všude!

Západ na dosah

To, co dnes známe jako Avii, se začalo formovat ještě před okupací Československa v srpnu 1968.
Z letňanských luhů a hájů se musíme přesunout do severní Francie, která v polovině šedesátých let  dominovala světovému strojírenství. Zde, konkrétně v Blainville-sur-Orne v regionu Calvados (Náhoda?), se nacházel závod společnosti Saviem, francouzského podniku na vývoj a výrobu lehkých úžiitkových automobilů.

Saviem by se správně měl psát velkými písmeny, protože jde o zkratku. Société Anonyme de Véhicules Industriels et d'Equipements mécaniques bychom mohli volně přeložit jako Akciová společnost na průmyslová vozidla a mechanická zařízení a v praxi šlo o polostátní francouzský podnik s výrazným vlivem Renaultu. Jak jsme si už řekli před časem například u rumunského Oltcitu, Francie byla vždy vyspělou demokracií s lehkou úchylkou k socialismu. I proto drží francouzský stát v Renaultu dodnes docela slušný podíl (až 15 %), ale především proto jsme neměli probém získat ze Západu různé licence, když bylo třeba.

Takže zatím co si SSSR od Itálie vybarteroval licenci na Fiat 124, aby začal vyrábět slavné Žiguli, Československu chybělo středně těžké nákladní auto - válečné a poválečné Pragy RN už měly roky slávy dávno za sebou. Toho času nedávno představená řada Renault-Saviem Super Goélette a větší Super Galion se zdály být skvělou volbou. Na míle vzdálené od svých archaických předchůdců nabízely modely Saviem SG2 a SG4 moderní řešení, jako například trambusovou kabinu, moderní dieselový motor MAN a vinuté pružiny s teleskopickými tlumiči na přední nápravě, zatímco ta zadní dostala listové.

Zábavný faktem je zde to, že se Super Goélette a Galion od Saviemu vyráběla na mnoha místech pod mnoha značkami i na Západě. Podle místa výroby to mohl být Renault-Saviem, Saviem či MAN nebo Alfa Romeo. Přesně tak! Naši Avii vyráběla v letech 1967 - 1974 i světoznámá milánská automobilka. Potřebujete lepší důkaz, že v době svého uvedení patřila mezi špičku?
Reklama

Stejná, ale úplně jiná

O produkci Saviemu v závodě Avie v pražských Letňanech bylo rozhodnuto ještě před okupací a s výrobou se začalo prakticky okamžitě. První kusy byly totiž poskládané ještě přímo z francouzských dílů a v Praze se jen montovaly. Co však čert nechtěl, do naší země pronikly naši dobří přátelé z Varšavské smlouvy, aby nám ukázali, jak se má dělat socialismus.
Především bez Západu, takže se ihned začalo pracovat na čechoslovakizaci této modré krabičky. Změny se týkaly některých technologií a výrobních procesů, které zajistily snadnou opravitelnost Avie a zaměnitelnost jejích různých systémů za systémy jiných tuzemských automobilek. V praxi to znamenalo, že jednookruhová podtlaková brzdová soustava byla zaměněna za dvouokruhový na bázi přetlaku, modernější naopak rotační vstřikovací čerpadlo ustoupilo řadovému a tuzemské výrobě byl přizpůsoben i startér, alternátor a chladič licenčně vyráběného agregátu, který dostal díky zmínšnému zastaralému čerpadlu typický zvuk, horší spalování a tím i emise.

Byly tu však i očividné zlepšováky, například moderní bezdušové pneumatiky. První kusy Avie montované z francouzských dílů jsou dodnes ceněnou raritou a poznáte je na první pohled, zejména podle kulatých světlometů zasazených do klasického hranatého "obočí" kabiny nebo dvoubarevných blikačů s integrovanými "pozičkami."

Jako zadek na hrnec

Avia sedla do našich poměrů jako pozadí na hrnec a to dokonce i svým vzhledem. Zkuste si ji postavit vedle jakékoliv domácí produkce té doby a budete překvapeni, jak dobře se vyjímá například ve společnosti legendárního autobusu Škoda 706 RTO či známé lokomotivy řady 240 (tzv. "laminátky") od českého designéra Otakara Diblíka.

Jen se podívejte na její kabinu, ze které máte zcela excelentní výhled do úplně každé strany pomocí oken vyrobených výhradně z bezpečnostního skla. Nebo pomyslete na množství verzí, které se z Avie kdy vyrobilo. Jediná věc, která se na Avii neměnila, byla její typická modrá barva - až na speciály pro VB či hasičský sbor.

Avii poháněl přímovstřikový (!) dieselový čtyřválec s počátečním objemem 3,32 litru, který byl v roce 1977 zvětšený na objem 3,59 litru prostřednictvím zvětšeného vrtání válců na 102 milimetrů. To znamená, že Avia dosahovala při stejném výkonu nižších otáček, což zlepšovalo její nevalnou spolehlivost a zároveň snižovalo množství vypouštění emisí. Věřte či nevěřte, i u nás se na začátku osmdesátých let už hrálo na elementární ekologii.

Původní Avie A15 (malá) a A30 (velká) dostaly postupně nové označení. A15 se změnila na A20 v roce 1979 zvětšením užitečné hmotnosti vozidla, od roku 1983 se z nich zase staly A21 a A31. Změny po čase zahrnovaly například pětistupňovou manuální převodovku, která už se neovládala pomocí páky pod volantem. Jenže změna pozice páky převodovky na místo, kde ji už celý svět měl 10 let, byla během dlouhých patnácti let téměř jedinou úpravou, kterou Avia dostala. A to byl problém.

Až do pádu socialismu nestačila výroba avií pokrývat poptávku. Obrat nastal počátkem 90. let, nebylo to však dáno rozšířením jejich výroby, ale markantním poklesem domácí a zahraniční poptávky po těchto již notně zastaralých vozech, kterým už příliš nepomohla ani instalace turba a zvýšení výkonu z 61 kW na o něco důstojnějších 76 kW. 

Minibusy se společným jmenovatelem

Říkají vám něco pojmy jako Ikarus 533, Ikarus-Avia Midi 543, TAZ Neretva či Čavdar? Předpokládám, že někomu sepnulo alespoň u posledního jmenovaného. Ano, to všechno byly osobní mikrobusy, pro jejichž podvozek a technické skupiny jste v sovětském bloku mnoho vhodnějších kandidátů než Avii nenašli.

Tyto často úsměvně tvarovaná vozítka se vyznačovala celkem slušnou užitnou hodnotou, o něco horší kvalitou zpracování a vážně hroznými jízdními vlastnostmi. V tomto směru exceloval zejména bulharský Čavdar. I přes dvojmontáž na zadní nápravě se při menším zafoukání bočního větru choval jako plachta plachetnice s tím rozdílem, že vás postrčil do vedlejšího pruhu a ne vpřed. Výživný byl i hluk dieselového čtyřválce MAN 712 včetně odéru nafty, který se za přes třicet let výroby zásadněji nezměnil.
Reklama

Modrý blesk

Dlužno podotknout, že na účet Avie se za socialismu i dlouho po něm ujala řada více či méně vtipných vtipů. Získaly si láskyplné přídomky jako  "modrý mor" pro převládající barvu nebo titul nejrychlejších aut našich silnic, protože byly v oblacích dýmu často vidět na špici kolony vlekoucí se do sebemenšího kopce. Fakt je ten, že tato vozidla z Letňan oddřela neuvěřitelné množství práce v dobách, kdy prostě nic lepšího nebylo a při rozhlédnutí se po okolních socialistických zemích to vlastně byla stále ještě docela použitelná auta.  Celkem bylo mezi lety 1968 a 1998 vyrobeno neuvěřitelných 235 tisíc klasických Avií A15, A30, A20, A21, A31, A21T, A31T, včetně samostatných podvozků jako polotovarů pro výrobce minibusů a dalších nástaveb. 

Diskuze

"JAC" - 12.07.2021 22:10:53
Já tedy nevím, ale vždy jsem si myslel, že kdo jede v čele kolony tu kolonu vytváří.
Ladislav - 07.07.2021 16:58:22
A pochopili jste všichni, že RVHP nám přikazovala jaké máme vyrábět osobní a nákladní auta a lokomotivy?Jenže do domácností nám nelezla.EU nás nejenže omezuje v produkci zemědělských výrobků, ale leze nám i do domácností .

Poklady stodol a garáží: Legendární Lada Niva byla prvním SUV na světě. Dodnes se vyrábí

Po rozvodu s Chevroletem se tradiční jméno vrátilo tam, kam patří už 44 let
30.05.2021 08:02
|
3
Reklama

Poklady stodol a garáží: Upachtěná Škoda 105/120 symbolizovala prohnilou totalitu. Teď stojí nesmysl

Mnozí na ni nedali dopustit, jiní ji upřímně nenáviděli. Jenže skoro nic jiného prostě nebylo
07.03.2021 18:26
|
87
Reklama

Poklady stodol a garáží: Osedlat Prase bylo v 60. letech touhou každé ženy. Dnes stojí sto tisíc

Kultovní skútr sloužil i ve vozovém parku nizozemské policie. Licenčně se vyráběl na Novém Zélandu
24.01.2021 08:34
|
10

Poklady stodol a garáží: Proklínaná Škoda 1203 se vyráběla přes čtyřicet let. Dnes stojí i sto tisíc

Dodávka byla zastaralá už v době svého vzniku. Čechy i Slováky provázela od porodnice do márnice
06.09.2020 19:55
|
20

Retro: Tatra 613 Speciál měla tempomat i minibar. Nedávno se vydražila za 1,5 milionu korun

Vzácná luxusnější verze tradiční kopřivnické limuzíny bývala vyhrazena jen nejváženějším soudruhům
26.11.2022 08:54
|
1

Retro: Originální Chrysler PT Cruiser nevěděl jestli je MPV nebo crossover. Dnes stojí drobné

Chrysler PT Cruiser začal tam, kde skončil Fiat Multipla. Odkazoval na předválečné americké koráby
19.11.2022 08:15
|
11
Reklama

Retro: Východoněmecký Barkas byl mnohem lepším autem než Škoda 1203. Vyráběl se třicet let

Lehkou dodávku poháněl dvoutakt z Wartburgu, Stasi používala pekařské vozy na převoz zatčených
12.11.2022 09:15
|
8

Triumph Rocket 3 GT: motorka s objemem malého náklaďáku, ale charakterem jako ušlechtilý samet

Britský tříválec s objemem dvaapůllitru je rekordmanem nejen mezi motocykly, ale i ve světě aut
31.10.2022 12:01
|
0
Reklama
Autosalon TV