Reklama
Retro

Poklady českých stodol a garáží: Nástupkyně slavného RTO Karosa Š11 jezdila v Praze i v Mongolsku

Československo bývalo silné nejen v autech a motorkách, ale také v náklaďácích, traktor a autobusech
Zdroj: autowp.ru

Nejen individuální dopravou byl živ socialistický motorista – právě naopak! Při věčném nedostatku nových i starých aut, resp. peněz na jejich koupi, byla velká část veřejnosti odkázána na prostředky veřejné hromadné dopravy. Když si odmyslíme železnici, s emblémem ČSAD na karoserii odváželi pracující na všechna možná i nemožná místa převážně československé autobusy z Vysokého Mýta.
Reklama

Od žebřiňáku k morderně

Tím nejkultovnějším domácím autobusem už asi navždy zůstane kulatá mandelinka, Škoda 706 RTO. Nemenších estetických i užitných kvalit však dosahoval i její nástupce, bez kterého byly domácí silnice v 70. a 80. letech nemyslitelné – Karosa Š 11.  Právě veleúspěšné ertéóčko nebylo ničím jiným než dovedně překapotovaným nákladním autem se vším, co k tomu patří, tedy tuhým žebřinovým rámem, listovými pery a hřmotným motorem vpředu mezi koly. Svojí jednoduchou a bytelnou konstrukcí si  získalo obrovskou oblibu zdaleka nejen u nás, ale i v dalekých krajích.

Čas ale nešlo zastavit a bylo zřejmé, že evropská autobusová škola už začíná stavět na mnohem modernějších základech. Nástupce „erťáku“ tedy musel být modernější v každém směru. Počítalo se se samonosnou karoserií, vzduchovým odpružením nebo automatickou převodovkou. Pojmenování Š 11 (Š podle motoru Škoda a 11 podle délky karoserie) debutovalo v městském provedení v roce 1965.

Také způsob stavby byl novátorský – karoserie se svařovala ze šesti základních celků, kterými byly podvozkový rošt, totožné přední a zadní čelo, boční stěny a střecha. Nový plochý šestiválec Škoda/Liaz ML630 dával bez turba 132 kW oproti 117 kW mohutnějšího RTO a jeho výkon do konce výroby v roce 1981 narostl až na 154 kW, objem skoro na 12 lirů.

Pomalu, ale jistě do výroby

Sériová výroba nového typu se z mnoha důvodů rozbíhala pomalu – především z důvodu chybějících komponentů. Čekalo se především na nový motor nebo zadní nápravu. Tak se stalo, že řada prvních „ešek“ jezdila s britskými zadními nápravami či západoněmeckými motory, které až časem mohly nahradit výrobky domácí produkce.

Masovějšího rozšíření se tedy Š 11 dočkaly až od konce 60. let, ale stálo to za to. Žádná jiná autobusová řada se u nás nevyrobila v takovém počtu. V dobách vrcholného rozmachu budování sídlišť na okrajích velkých měst odvozily tyto stroje generace cestujících.

Kromě tradičních modifikací, tedy městského (ŠM), linkového (ŠL) a zájezdového provedení (ŠD), vznikl i prototyp trolejbusu a několik kloubových vozů – tady ale, jak známo, dostal přednost maďarský Ikarus.  Výroba řady Š skončila roku 1981, Karosa do té doby vyprodukovala v několika variantách 26 669 kusů,[1] z nichž byla přibližně pětina určena na export. Poslední autobusy na území Česka byly v pravidelném provozu v roce 1994 v rámci MHD v Opavě a Plzni.

Na západ Evropabusem

Vůbec nejzajímavější sériovou mutací „ešky“ zůstává asi 100 exkluzivních dálkových modelů, tzv. Evropabusů, vyrobených v letech 1968-69. Evropapus je výjimečný hned v několika směrech. Kromě jiného designu bez půleného předního a zadního okna je tu „letecký“ interiér plus minus v podobě, jak jej známe z dnešních autobusů, tedy s bodovým osvětlením a výdechem klimatizace nad každým ze 46 sedadel.

Další mimořádností Evropabusu je šestistupňová převodovka německé firmy ZF, kterou byly vybaveny jen některé stroje, jinak byl běžný pětikvalt od Pragy. Právě šestka byla pro řidiče pravým ďábelským nástrojem – s její pomocí totiž ŠD upaloval přes 130 km/h a to byla na přelomu 60. a 70. let rychlost, které dosahovaly nejrychlejší škodovky. K Evropabusu býval na dálkových cestách připojován i unikátní obytný přívěs, tzv. rotel. Jednalo se o přívěs – „hotel“ na kolech, v němž bylo umístěno 30 lůžek, umývárna, šatna a WC.  
Reklama

Parádní svezení

Oproti hranaté Karose řady 700 je jízda s „eškou“ mnohem plavnější, skoro jako ve starém citroenu. Jízdní vlastnosti jsou díky ideálnímu rozložení hmotnosti a nízkému těžišti mimořádně dobré a autobus je dobře ovladatelný ve vysokých rychlostech i na kluzkém povrchu. Předchůdce i nástupce řady Š11 na tom rozhodně tak dobře nebyli. Oproti bytelnému rámovému RTO byla nicméně řada Š 11 o poznání křehčí a zejména vozy z prvních let výroby toho moc nevydržely - předpokládaná životnost vozu bývala jen šest let.

Do dnešních dnů se v provozním stavu zachovalo potěšitelné množství exemplářů v různé kondici od shnilých (byť schopných pohybu) vraků po vozy hezčí, než vyjížděly nové z fabriky - to je třeba případ českobudějovického Evropabusu. S "ešemkami" či "ešdéčky" se můžete potkat na mnohých vzpomínkových akcích jednotlivých dopravních podniků nebo přímo na specializovaných srazech, jako bývá ten jarní ve vojenském muzeu v Lešanech. Jen tak mimochodem je Š 11 také veteránem, jehož cena povážlivě rychle roste. Vrak seženete za 100 000 Kč, ale pěkný, z gruntu rekonstruovaný autobus stojí klidně 2,5 milionu. 

Reklama

Diskuze

Brach - 09.09.2023 19:05:09
Nevím proč na tomto webu se po vložení příspěvku text nevymaže = omyl duplikace. No nic okopčenej článek renovace zde, dobrá doplňující diskuze "pod": https://autobible.euro.cz/clanky/svezli-se-legendarnim-dalkovym-autobusem-s11-evropabus-zapad-soudruhu/
Brachu - 09.09.2023 12:15:00
Tvle dát tomu Eurobusu modernější brzdy a sedačky, trochu zatónovat okna proti slunci asi by mě tím bavilo jezdit i dnes. Ten rychlejší difec na 160km/h by se hodil :) Jeden moc pěknej má po renovaci v barvách RedBull. Něgde na fesťáku jsem ho viděl.

Automobilový génius a jeho dům. Uprostřed pokoje má vítězné auto z 24 hodin Le Mans

Vozy Porsche i Volkswagen započaly svoji cestu v českých Vratislavicích
19.08.2020 10:42
|
0
Reklama

Poklady českých stodol a garáží: Jawa Pérák vznikala v přestrojení za esesačku. Teď stojí 150 tisíc

Motocykl položil základy k poválečným úspěchům české značky. Jeho technika předběhla dobu
09.08.2020 18:41
|
5

Máte auto starší 30 let? Veteránské doklady šetří peníze a usnadní život. Nedostane je však každý

Nízké povinné ručení je velkým lákadlem, každoroční povinné testace už tolik příjemné nejsou
25.02.2020 07:10
|
20

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV