Reklama
Retro

Poklady českých stodol a garáží: Jawa Pionýr. Zachovalý Pincek či Fichtl už dnes stojí spoustu peněz

Malá padesátka byla na vesnicích snem mladých kluků několika generací. Dnes je stylovým veteránem
Zdroj: Jawa-50.cz

Jak už jsme si napsali v nedávném díle seriálu "Poklady českých stodol a garáží" pojednávajícím o Jawě Pérák, byly to právě motocykly, které s nástupem socialismu udávaly prim v motorizaci Československa. Ne každý ale nutně potřeboval Kývačku, Panelku nebo dokonce 500 OHC - anebo na ně jednoduše neměl. 

Pro takové zákazníky měly být určen malý motocykl o objemu motoru 50 cm3, jehož vývoj byl podnícen vládním usnesením o rozvoji výroby spotřebního zboží. Tak vznikl stroj, kterému později nikdo neřekl jinak než Pionýr, Pincek či Fichtl.    

Malorážka z Pováží

Pionýr, resp. skupina malých motocyklů, které takto označujeme, sice od počátků nosil jméno Jawa, jeho produkce ale probíhala na Slovensku, v Považskobystrických strojírnách. Autorství základní konstrukční ideje úspěšné padesátky patří dr. Jaroslavu Freiovi, někdejšímu technickému řediteli Jawy. Tento vizionář získal pro svůj projekt šéfkonstruktéra podniku Josefa Jozífa a motoráře Jana Křivku, kteří za Freiovy vlastní peníze navrhli prototyp motokola.

Frei byl později donucen emigrovat, ale jeho projekt žil dál pod označením Jawa 359. Aby moped bylo možné řídit bez řidičského oprávnění, musel dostal pedály ke šlapání, obsahoval už ale všechny základní atributy budoucího Pionýru, tedy ležatý motor o objemu 49,8 cm3, třístupňovou manuální převodovku a uložení zadního kola ve vlečné kyvné vidlici.

V roce 1954 byly vyrobeny první exempláře prototypu Jawa 359 s pomocnými šlapadly. Poté, co bylo rozhodnuto, že se nové motokolo bude vyrábět v Považské Bystrici, byly slovenští pracovníci Ján Režňák, Zdeněk Nagy a Jozef Bizík vysláni na jednoletou stáž do pražské Jawy (1953–1954). Zúčastnili se tak výroby prototypů, i vypracovávání výrobní dokumentace. Strojírny v Pováží již měly zkušenost s výrobou známých motocyklů Manet 90, proto se předpokládalo rychlé a bezproblémové rozjetí nové výroby. Není nicméně známo, že by se dochoval byť jen jediný kus z ověřovací série nebo prototypů.   
Reklama

Přijíždí Pařez

Skutečně sériová výroba byla v Považské Bystrici zahájena až s typem 550 Pionier, který ale pro tvar jednomístné karoserie vešel obecně ve známost jako "Pařez." Odpadla už legislativní nutnost opatřovat malý motocykl šlapadly, technika ale jinak bez větších změn vycházela z prototypu 359. Pařez díky rychlému zavedení do výroby trpěl řadou nedostatků a byl poruchový. Koncepce a konstrukce nového stroje však bez ohledu na to předběhla ve své kategorii konkurenci a do ukončení výroby v létě 1958 bylo celkem vyrobeno 106 111 kusů.

V roce 1958 byl typ 550 nahrazen vyspělejším typem 555, který dostal výkonnější motor o výkonu 2,2 kW, což znamenalo lepší dynamiku reprezentovanou zvýšením maximální rychlosti na 60 km/h z původních 45 km/h. Pro export začalo být v roce 1959 dodáváno prodloužené sedlo a také typické "revmaplechy" chránící nohy řidiče.
 
Reklama

Legenda nastupuje

Pod souhrnným označením Pionýr si drtivá většina pamětníků představí Jawu typ 05, 20 či 21. Právě tyto motocykly měly charakteristický tvar kapotáže a pro oko laika se navenek lišily jen v detailech, jako byly různé tvary výfuku, řidítek, linkování, ozdobných dekorací či přítomností nebo naopak absencí "revmaplechů."

Obecně lze říci, že počínaje typem 05 z roku 1962 se konstrukce Pionýru ubírala směrem ke skútru, jak jej známe dnes. Standardem se stalo dvousedlo, pod kterým se zabydlela větší palivová nádrž na special-mix, poprvé se začalo objevovat atypické řazení, kdy se jednička řadila páčkou směrem nahoru, zatímco ostatní stupně naopak dolů.

Model 20 z roku 1966 vypadal prakticky totožně, měl však dále zesílenou konstrukci a výkonnější motoru o výkonu 2,6 kW. K dvacítce v roce přibyla 1967 i odlehčená (sportovní) varianta s typovým označením Jawa 21 Sport. Oproti skútrovému typu Jawa 20 měla „jednadvacítka“ elegantní „bříško“ místo takzvaných „revmaplechů“ a široká řídítka s hrazdou. Poptávka po tomto provedení byla vždy velká, objem výroby byl ale ve srovnání s typem 20 výrazně menší a přednost měl vždy vývoz do zahraničí, než tuzemský prodej. 
Zdroj: jawa-50.cz
Zdroj: Jawa-50.cz

Hřebec s italským původem

Motocykl pojmenovaný Mustang vznikl v roce 1968 jako poslední sériově vyráběný model „Pionýrů“. Jeho vývoj reagoval na průzkum trhu, který ukázal potřebu výrobu klasického maloobjemového motocyklu. Protože konstrukce nového stroje včetně zkoušek trvá několik let a vyžádala by si nemalé investice, bylo rozhodnuto použít součástkovou základnu souběžně vyráběného pionýra.

Tvůrci se současně mohutně inspirovali italským výrobcem Italjet, který již velmi podobně tvarovaný motocykl odpovídajících parametrů postavený na podvozku Jawa 50 prodával - měl pouze jiný motor. Mustang měl původně být pouhým zpestřením nabídky do doby, než se zavede výroba nového moderního typu padesátky. Důstojné náhrady se ale Mustang a Pionýr částečně dočkali až po revoluci v podobě typů Robby a Dandy, jejichž prodeje byla ale nicotné. V roce 1982 tak Mustang završil  výrobu slavné řady padesátek, které v sedmdesátých a v první polovině osmdesátých let na vesnici vyzkoušel skoro každý kluk. Výroba klasického "fichtla" (20 a 21) byla ukončena už o dva roky dříve.
Reklama

Znovu do módy

Přestože pionýrů i mustangů všech řad a typů vzniklo za více než 25 let přes 1,5 milionu kusů, na silnicích už je dnes běžně nepotkáte. Většina z nich prostě přežila svoji životnost a zdaleka ne každý si svého pincka hýčkal. Ve snech teenagerů tak pionýry v druhé polovině 80. let nahradily východoněmecké simsony a po revoluci pak stroje západních značek.

Svezení na charakteristicky bručícím dvoutaktním stroji má ale i dnes své kouzlo a drtivá většina motorkářů středního věku řekne, že začínala právě na něm. Pamětníci vzpomínají, že dobře udržovaný, případně přetryskovaný nebo dokonce vykorkovaný fichtl uměl fičet až stovkou - ostatně spanilé jízdy ba i závody nadšenců do kouzelných malorážek se stále hojně konají. Zájemci o svezení si jej dokonce dnes mohou půjčit v lifestylové pražské půjčovně na nekřesťanské peníze.

Pokud chcete mít nostalgické vzpomínání stále po ruce, připravte si alespoň 20 000 Kč za pojízdný kus s doklady, starší pařezy jsou i násobně dražší. Jen pro zajímavost - v roce 1971 byla cena nového pionýra 3400 Kčs při průměrné mzdě 1200 Kčs.
Reklama

Diskuze

Zan - 11.07.2023 22:07:38
Bezkonkurenční byla u typu 05 -21 výměna či oprava zadního kola.Vyšroubovat matici, vytáhnout čep a pak kolo. Zkuste si demontíže dnešních strojl či elektro vozítek. Už ta váha kola s motorem je pro kultuiristy.......
Marcel Zapletal - 06.04.2023 15:51:27
Dobrý den mám takový problém s Jawa mustang netáhne na 2jku rychlost i když mám vytočenou na plné obrátky 1čku a přeradim na 2jku a cuká a nechce jet

Poklady českých stodol a garáží: Nástupkyně slavného RTO Karosa Š11 jezdila v Praze i v Mongolsku

Československo bývalo silné nejen v autech a motorkách, ale také v náklaďácích, traktor a autobusech
22.08.2020 21:50
|
21
Reklama

Poklady českých stodol a garáží: Velorex obelstil komunisty. Dnes se prodává za čtvrt miliónu

Populární tříkolka s motorem z Jawy proslula jako rekvizita mnoha českých filmů
21.06.2020 12:24
|
14

Poklady českých stodol a garáží: třímetrový minivůz Fiat 126p Maluch vozil za socialismu celé rodiny

Konstrukčně geniální autíčko bojovalo s poruchovostí. Zachovalé se dnes prodává i za 50 000 Kč
14.06.2020 08:08
|
6

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV