Reklama

Autem na dovolenou? Autolednice se vám bude hodit

Na kempování, na cesty i na pláž. Autolednici využijete v mnoha případech. Jak vybrat tu správnou?
Zdroj: Mall.cz

Co všechno by měla umět správná autolednice a co by měla vydržet? Jestli často jezdíte na výlety autem nebo si s sebou chcete na pláž vzít nějaké občerstvení či si chcete užít piknik s vychlazeným vínem, bez autolednice, ve které můžete jídlo a pití uschovat vychlazené, se neobejdete. Poradíme, jak vybrat tu správnou.

Termotaška nebo raději kompresorová autolednička?

Ve světě autolednic existuje několik druhů. Jsou menší i větší a z nabídky si každý vybere přesně to, co potřebuje. Na pláž si vystačíte s tou menší, na dlouhé cesty autem klidně zvolte větší, kam se vejdou lahve s vodou i nějaké to jídlo.

Termotaška
Tu nejlevnější variantu představuje termotaška, která ale nemá tak široké využití. Hodí se spíš na rychlý převoz chlazeného jídla například z nákupu. Jde vlastně o obyčejnou tašku s termoregulačními vlastnostmi. Jídlo vám vydrží vychlazené zhruba 2-3 hodinky, ale záleží také na tom, zda budete na pláži a na tašku bude svítit slunce, nebo v autě, kde budete mít ještě navíc zapnutou klimatizaci. Výhodou je, že nemusíte myslet na žádné kabely a zdroje elektřiny.

Absorpční autolednice
O něco dražší je pak absorpční autolednice, která odvádí teplo z vnitřku lednice pomocí plynu. Na rozdíl od termotašky k ní však budete potřebovat zdroj elektřiny. Ale nebojte se, jsou energeticky nenáročné, hodí se však jen na dočasné uchování potravin a využijete ji nejvíce v karavanu nebo obytném voze.

Kompresorová autolednice
Pokud chcete opravdového siláka, sáhněte po kompresorové autolednici, která funguje téměř stejně jako klasická velká lednice. Výhodou je její výkon – bez problémů vám jídlo vychladí i v 50° teplotách. Bez elektřiny vám vydrží chladit asi 15 hodin, což na kratší výlet bohatě postačí.

Termoelektrická autolednice
Nejdražší a nejnadupanější je termoelektrická autolednice. Jídlo nejen vychladí, ale také ho dokáže ohřát, což z ní dělá opravdu univerzálního pomocníka na cesty. Navíc nezabírá moc místa a pohodlně ji můžete přenášet s sebou. Počítejte ale s vyšší počáteční investicí.

Promyslete si velikost

Při výběru velikosti autolednice myslete na to, aby se vám vešla do auta. S velikostí pak souvisí i objem autolednice, kde platí, že čím větší rozměry autolednice má, tím větší bude mít objem. Nevyplatí se kupovat zbytečně příliš objemnou, pokud ji nevyužijete naplno, nejefektivněji totiž autolednice fungují, když jsou naplněné. Nezapomeňte, že s autolednicí budete manipulovat a pravděpodobně ji i vyndávat z auta ven, proto zvolte rozměr, který bude snadný na manipulaci a v kufru se nevzpříčí.

Autolednice potřebuje odvádět přebytečné teplo, proto musí být kolem ní alespoň 5 cm volný prostor, i na ten při výběru nezapomínejte.

Objem autolednice vybírejte také podle toho, co a kolik v ní plánujete uchovávat. Autolednice do 20 litrů pojmou spíše menší drobnosti a jsou vhodné na krátké výlety, zato autolednice s objemem nad 20 litrů až k 50 litrům už snadno dokáží uschovat jídlo na víkend nebo na dlouhou cestu k moři.

Jak je na tom napájení?

S objemnější autolednicí budete pravděpodobně řešit také napájení. Většina aut má elektrické připojení na 12 V, proto si před koupí ověřte, že budete moci autolednici v autě připojit. Přibalte si k ní také dostatečně dlouhý kabel, aby dosáhl až do kufru. Některé autolednice zvládnou i klasické napájení na 230 V a využijete je tak nejen v autě, ale i na chalupě nebo doma.
Autosalon TV