Reklama
Ojetiny

Uvažujete o ojetém autě ze zahraničí? Podívejte se, po čem sáhne více než polovina Čechů

Vypátrali jsme nejoblíbenější značky a věkové skupiny importovaných ojetin. A víme, na co dát pozor

10. Ford: věk 10-15 let, registrováno 4028 ks

Ford Focus druhé generace byl na trhu jako tří- a pětidveřový hatchback, sedan, kombi. V základní paletě bylo šest zážehových a tři vznětové motory, nad tím trůnily verze ST o 166 kW a RS, poskytující 224 kilowattů. Jako dobrý tip se ukazuje benzin 1.6 Sigma s výkonem 74 kilowattů. Proti první generaci posílila ochrana proti korozi.

Ford Fiesta. Někdejší premiant českých prodejních statistik mezi novými auty měl dobrou cenu už z továrny, u ojetin to není jiné. Auto je prostorné, ale raději si vždy vyzkoušejte sedačky, nemusí vyhovovat každému. A u třídveřové verze prověřte mechanismus a ovládání sklápění předních sedadel. Body k dobru přihrává podvozek a zážehové motory. V přehledech TÜV Report, který ukazuje procento závažných závad zjištěných u stovek modelů na německých STK, se oba modely pohybují zhruba na průměru, a to ve všech sledovaných věkových kategoriích.
Reklama

9. Ford: věk 5-10 let, registrováno 4168 ks

Ford Focus třetí generace je dobrým tipem, ale spíše s benzinovým motorem. Jak u zážehových, tak vznětových motorů se ptejte na výměnu oleje, stará náplň může benzinovými EcoBoosty pěkně zamávat. Na druhou stranu jsou tyto downsizované benziny dobré, stejně jako spolehlivé 1.6 Ti-VCT.

Ford Mondeo třetí generace upustil od šestiválců, vrcholem byly pětiválce od Volva, protože právě s touto značkou vyvinul i novou platformu. Sázejte na odolné zážehové jednotky Duratec, hlavně dvoulitr. TÜV Report ukazuje řadu Mondeo jako spíše rizikovější, závad je hodně.
Reklama

8. Škoda: věk nad 15 let, registrováno 4868 ks

Zdroj: Škoda Auto
Zdroj: Škoda Auto

Škoda Octavia první generace. Robustní vůz s designem od Luka Donckerwolkeho přesvědčil výdrží, obřím zavazadelníkem, praktičností i sportovností (verze RS). K dispozici bylo kombi, pohon 4x4 nebo luxusní provedení Laurin & Klement. Vznikaly i ryze národní verze, například z Německa se můžete přivést provedení GT.

Škoda Fabia byla před deseti lety jednou z nejoblíbenějších ojetin, letěly hlavně šedostříbrné metalízy, čtrnáctistovky o  50 kW nebo dvanáctistovky o 40 kilowattech, a to s posilovačem řízení a ABS. Popularita vozu neopadla ani potom, takže na trhu je stále slušný výběr. V TÜV Reportu je model Octavia spíše v druhé polovině přehledů, obecně má ale vyšší nájezdy než většina konkurence. Fabia je lepší.
Reklama

7. Škoda: věk 3-5 let, registrováno 5055 ks

Zdroj: Škoda Auto
Zdroj: Škoda Auto

Škoda Yeti byl prvím SUV v nabídce české značky, přesto získal velkou popularitu a posbíral řadu ocenění. Byla to první škodovka s parkovací kamerou. Tipem jsou vznětové motory, benzin 1.2 TSI také není špatný, ale vyžaduje častější výměnu oleje. Pozor také na karbon ve všech zážehových jednotkách. Stejné to je také u DSG a haldexu pohonu všech kol.

Škoda Rapid. Nenáročný vůz, který nezajímá zloděje, ale umí vzít za práci. Zároveň je ale jasně určen pro klidnou jízdu, která sedí hlavně tříválci 1.2 MPI s 55 kilowatty. Přitom podvozek je fajn. V TÜV Reportu se SUV Yeti umisťuje docela vysoko, s rapidem je to horší.
Reklama

6. Volkswagen: věk nad 15 let, registrováno 5495 ks

Zdroj: CarNetShow

Volkswagen Golf IV. Charakterizuje jej spousta motorů včetně dieselu SDI bez turba. K dispozici je i sedan Bora a bohatá standardní výbava včetně ABS nebo posilovače řízení. K tomu tvary, které působí k světu ještě dnes. Čtvrtou generaci Golfu už v TÜV Reportu nenajdete, ale pátou ano – a hodně vysoko. Stejné to je i s mladšími vydáními a také zvýšeným provedením Plus.
Reklama

5. Volkswagen: věk 3-5 let, registrováno 5522 ks

Zdroj: CarNetShow

Volkswagen Touran. Model patřící do desítky nejpopulárnějších ojetin je dobrý právě v mladších ročnících. U starších byly potíže jak s diesely (praskání hlavy), tak zážehovými jednotkami (rozvody řetězem moc nevydržely). Touran je v TÜV Reportu spíše průměrný, jako jasně nejlepší se jeví věk 8 až 9 let.
Reklama

4. Volkswagen: věk 5-10 let, registrováno 7874 ks

Zdroj: CarNetShow

Volkswagen Tiguan. Model představený v roce 2007 byl vstupem Wolfsburgu do třídy kompaktních SUV. Vůz prodávaný v terénní verzi Track & Field, nebo sportovní Sport & Style měl problémy s rozvodovými řetězy jednotek TSI, případně elektromechanickou parkovací brzdou. U větších benzinových jednotek také pozor na praskání pístů a s tím spojenou větší spotřebu oleje. V přehledech TÜV Reportu je na tom SUV stejně jako sourozenec Touran.
Reklama

3. Volkswagen: věk 10-15 let, registrováno 8290 ks

Zdroj: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Obecně platí, že německé vozy najíždějí po škodovkách nejvíce kilometrů. Je to dáno tím, že tyto automobily zpravidla slouží ve firemních flotilách.

I Volkswagen Passat je známý výraznými nájezdy, ale hlavně v Německu ho čekala také slušná údržba. Plusem je obrovský výběr, rizikem velký počet rizikových kusů po taxikářích. Každopádně šestá generace je považována za hodně problematickou, kamenem úrazu bylo hlavně široké nasazení neprověřené elektroniky, problémy byly třeba s elektromechanickou ruční brzdou. Passaty mají na německých STK spíše problémy, TÜV Report u nich uvádí nadprůměrný počet závad.

Volkswagen Golf páté generace sází především na velmi dobrou ochranu proti korozi a výborné jízdní vlastnosti dané použitím víceprvkové zadní nápravy. Z motorů volte spolehlivý 1.9 TDI. Naopak dvoulitrový diesel se 125 kilowatty nedoporučujeme, laboruje se vstřikovači a filtrem pevných částic.
Reklama

2. Škoda: věk 10-15 let, registrováno 8548 ks

Zdroj: CarNetShow

Lákadlem je v této věkové kategorii druhá generace Škody Octavia, kde doporučujeme verze 1.4 16V s výkonem 59 nebo 63 kilowattů, případně 1.9 TDI. Pozor na karbonové usazeniny v benzinech 1.6 FSI a 2.0 FSI, xenony a těsnění dveří. U starších varujeme, že ani původ v Německu nemusí znamenat, že se auto v Německu skutečně provozovalo. Spekulanti občas používají Německo jako přestupní stanici, aby takto „oseriózněli“ model z východní Evropy.
Reklama

1. Škoda: věk 5-10 let, registrováno 8556 ks

Zdroj: Škoda Auto

Nejčastěji dovážené ojetiny do Česka jsou škodovky ve věku 5-10 let. Už před pár lety měl ojetý ideál podobného stáří podobu vozu Škoda Octavia Combi s motory 1.9 a 1.6 TDI /77 kW nebo 2.0 TDI/103 kW, často s automatickou klimatizací, ESP a všemi okny v elektrice. Prodávaly se hlavně kusy po prvním nebo druhém majiteli. Obliba starších poctivě dělaných aut je dána také tím, že už se zájemci tolik nepachtí za výkonem, když je auto praktické, bezpečné a kvalitní, stačí jim slabší motor. Pěti- až desetileté vozy navíc běžně mají ESP nebo denní svícení. V zahraničí není od věci zapátrat po verzích Octavia G-Tec, u nás jich zas takový výběr není. Vedle toho je v Německu nebo Itálii CNG dost populární. Celkově ale pozor na vysoké nájezdy. Z přehledů TUV také vyplývá, že ani s údržbou to nebývá kdovíjaké. Ptejte se například na to, zda byl měněn speciální olej v převodovce DSG.

Škoda Superb druhé generace je úplně jiná než předchůdce, mezigenerační posun je více než patrný. Auto je mimořádně prostorné, ale má své mouchy. Především jde o složitý systém víka zavazadelníku Twindoor, kde se může otevřít jen plechová část nebo celá zadní stěna jako u liftbacku. Potíže bývají s kabeláží i brzdami. Na druhou stranu vůz působí velmi luxusně a hodnotně, i když ceny aut i náhradních dílů jsou velmi příznivé. Superb je na tom v TÜV Reportu stejně jako SUV Yeti, tvoří s ním nejlepší duo škodovek.
Reklama
Reklama
Autosalon TV