Reklama
Ojetiny

Spolehlivá ojetina do 50 tisíc korun? Našli jsme 10 hatchbacků, které většinou nezklamou

Za dobrou cenu lze mít třeba BMW nebo škodovku ve slušném stavu i s nízkými provozními náklady

Alfa Romeo 147

Zdroj: Alfa Romeo

Tento hatchback patří na českých silnicích k velmi oblíbeným. V bazarech jich najdete do částky 50 tisíc korun desítky. Přitom nabízí zajímavé jízdní vlastnosti a je pravým nízkorozpočtovým vozem pro ty, kteří se rádi za volantem baví. Tak proč stojí tak málo? Důvodem je hlavně větší riziko poruchovosti a s tím spojená špatná pověst.

Volte raději benzinové motory. Do 50 tisíc korun můžete najít modely v lepším stavu s jedna-šestkou. Dejte si ale pozor na rozvody. Dvoulitr nebo dokonce legendární šestiválec Busso jsou v dobré kondici za větší peníze. Zapomeňte na výstřední převodovku Selespeed, která je poruchová a drahá na opravy, lepší je klasický manuál. U dieselů pozor na problémy s váhou vzduchu, turbem nebo vstřiky.

Vybrali jsme: Alfa Romeo 147 1.6 (2006). Najeto: 171 000 km. Cena: 49 900 Kč.

BMW 3 Compact

Zdroj: BMW

Němci byli ve své době podobně jako Italové mistry sportovní jízdy. Proto nepřekvapí, že také auto, které bylo tehdy zaměřené hlavně na začátečníky, nabízí velmi zajímavé svezení. Do BMW 3 Compact řady E46 se dokonce montoval i benzinový šestiválec. My ale doporučujeme sáhnout po modelu 318i, který nabízí ideální kombinaci výkonu a rozumných nákladů. Okolo 50 tisíc korun může být ještě v dobrém stavu.

Problémem ale je, že často tento vůz koupíte už po druhém nebo třetím majiteli, který mu dával víc zabrat než první německý důchodce. Dejte proto pozor na poškození karoserie i podvozku, nekupujte bourané kusy. BMW může trápit koroze, třeba u výfukového potrubí. Zlobí i opotřebovaný podvozek a dejte si pozor i na netěsnost v oblasti dveří, kde může docházet k zatékání.

Vybrali jsme: BMW 318i Compact (2003). Najeto: 247 000 km. Cena: 49 900 Kč.

Citroën C3

Zdroj: Citroën

C3 patřila ve své době mezi velmi oblíbené hatchbacky nejen na českém, ale i evropském trhu. I proto je jich v bazarech velké množství na výběr. Určitě doporučujeme jako ideální volbu benzinové atmosférické motory, z nichž třeba jedna-čtyřku lze označit za prakticky nesmrtelnou. Jediným problémem může být známé klapání z rozvodů, kdy řemen tře o plastové díly. Jeho výměna problém odstraní.

Diesely se pod kapotu C3 spíš nehodí. Když už si je někdo pořídil, bylo to kvůli cestám na dlouhé vzdálenosti. To v tom lepším případě. V horším šel po spotřebě a stejně jezdil krátké kilometry. V takovém případě nemusela stačit předepsaná výměna oleje za 30 tisíc kilometrů. Motory se proto potýkají s usazeninami a může dojít až k poklesu tlaku v mazání, které vyústí v kolaps turbodmychadla.

Vybrali jsme: Citroën C3 1.4i (2002). Najeto: 169 000 km. Cena: 44 900 Kč.

Fiat Grande Punto

Zdroj: Fiat

Ojetý Fiat Grande Punto je ideální alternativou k tolik oblíbené Fabii. Nejenže nabídne více prostoru na palubě, ale i komfortnější svezení. Naopak nevýhodou je horší kvalita zpracování, na což narazíte v inteiéru. Ideální volbou je benzinový čtyřválec s objemem 1,4 litru, který má výkon 70 kW. Dejte ale pozor na jeho stav, i tady se negativně projevily dlouhé intervaly na výměnu oleje (30 tisíc kilometrů).

Jde o relativně bezporuchové auto (jakkoliv mají fiaty špatnou pověst) a pokud už nějaký problém nastane, dá se řešit za rozumné peníze. Z nejhorších závad jmenujme selhání posilovače řízení. Jeho výměna je nejbolestivější, protože vyjde na 20 tisíc korun. Vyzkoušejte tedy vůle v řízení a fakt, jestli volant pocitově nedrhne. Ostatní problémy, jako třeba ramena, tlumiče nebo výfukové potrubí lze řešit s velmi nízkým rozpočtem na opravy.

Vybrali jsme: Fiat Grande Punto 1.4i (2006). Najeto: 126 000 km. Cena: 49 000 Kč.

Ford Fiesta

Zdroj: Ford

Fiesta má obrovskou výhodu ve své jednoduchosti. Díky tomu je také snadno a levně udržovatelným autem. Proto v cenách do 50 tisíc korun najdete pohodlně i dobré kusy – výběr je opravdu široký, a to dokonce i když je řeč o jeho páté generaci, kterou jsme vybrali my. Jako vždy bychom u takto starého auta upřednostnili výběr benzinové jednotky, která je méně problémová. Zásadním nedostatkem Fiesty může být náchylnost ke korozi. Hledejte proto vozy, které sloužily majitelům v důchodu a s garáží. To je pak opravdové terno.

Vybrali jsme: Ford Fiesta 1.3i (2005). Najeto: 149 000 km. Cena: 50 000 Kč.

Honda Civic

Zdroj: Honda

Honda Civic je auto s výbornou technickou spolehlivostí. I tak je ale potřeba dávat pozor, aby člověk nesáhl vedle. Řeč je o sedmé generaci, která se prodávala se dvěma benzinovými motory. Může to být matoucí, protože oba jsou jedna-čtyřky. Slabší má 16 ventilů a výkon 66 kW, silnější 1.6i VTEC je pak moderní jednotka o výkonu 81 kW, kterou vřele doporučujeme. S ní auto i velmi příjemně jede. Zapomeňte ale na dieselové motory, které pro Hondu dodávalo Isuzu. Zlobí u nich turbo a v tomto voze tak nějak postrádají smysl.

Vybrali jsme: Honda Civic 1.4i (2002). Najeto: 171 000 km. Cena: 36 000 Kč.

Mazda 3

Zdroj: Mazda

Mazda 3 patří mezi spolehlivé a zároveň zábavné hatchbacky. I proto u ní zapomeňte na základní jednotku 1.4 o výkonu slabých 58 kW a přeskočte i jedna-šestku (77 kW). Nám se podařilo najít do 50 tisíc korun i dvoulitr, který má sílu 110 kW a udělá z auta poměrně svižný stroj. Auto ale před koupí pečlivě zkontrolujte, Mazda se často potýká s korozí. Mějte na paměti, že pokud se něco rozbije, bude oprava dražší než u řady evropských vozů.

Vybrali jsme: Mazda 3 2.0 (2005). Najeto: 195 000 km. Cena: 49 000 Kč.

Opel Corsa

Zdroj: Opel

Výčet spolehlivých hatchbacků za nízké peníze by nebyl kompletní bez Opelu Corsa. Konkrétně je řeč o jeho čtvrté generaci s označením D. Ta je oproti „céčku“ mnohem lépe chráněná před korozí a tak nebude příliš těžké najít zachovalý kousek. Možná se to na první pohled nezdá, ale Corsa je sourozencem Fiatu Grande Punto, některé opravy u něj jsou ale levnější. Třeba v případě podvozku, kdy se nemusí kupovat díly po blocích, ale lze je mít i kusově. S podvozkem je také nejvíce starostí, ale nepřicházejí často. Signálem problémů je třeba klepání. Pozor na specifikum motorů Opelu, tedy zapalovací lištu, která může zlobit špatným kontaktem se svíčkami. Výměna vyjde na 10 tisíc korun, ale dá se sehnat i v druhovýrobě o asi polovinu méně.

Vybrali jsme: Opel Corsa 1.2i (2008). Najeto: 161 000 km. Cena: 49 000 Kč.

Škoda Felicia

Zdroj: Škoda Auto

Možná se na ni budete dívat dnes přezíravě, ale Felicia si bezesporu zaslouží místo mezi nejlevnějšími hatchbacky. Už proto, že jí je v bazarech nepřeberné množství a navíc se snadno a levně opravuje. Pokud se rozhodnete pro českou klasiku devadesátých let, pak sáhněte rozhodně po variantě po faceliftu s hranatou maskou chladiče. Nejčastější volbou je motor 1.3 MPI, který stačí, pro rychlejší svezení volte jedna-šestku. Diesel, i když jezdí za pár litrů, spíše nedoporučujeme.

I když je Škoda Felicie laciná, neznamená, že musí být chudě vybavená. Pořiďte si verzi GLXi a dostanete ji třeba s litými koly, manuální klimatizací, ostřikovači světel, centrálním zamykáním, elektrickými okénky a dalším vymoženostmi, o kterých stále nejlevnější nové vozy na českém trhu jen sní.

A na co si dát pozor? Jednoznačně na korozi. To je to nejhorší, s čím se „Feldy“ potýkají a můžete ji najít všude. Auto si pořádně prohlédněte, někde může být rez jen zamaskovaná. Pozor si dejte na termostat, odcházející lambda sondu, korozi výfukového potrubí a další drobnosti, jejichž oprava vyjde maximálně na tisícikoruny.

Vybrali jsme: Škoda Felicia 1.3 (2000). Najeto: 88 000 km. Cena: 36 000 Kč.

Toyota Yaris

Zdroj: Toyota

Značka Toyota je ověnčena legendami o spolehlivosti. Není divu, některé vozy to podporují. To je i případ maličkého modelu Yaris, kterého se není třeba bát v žádné z jeho generací. Počítejte s nízkým výkonem litrového motoru, lehké auto poslouží hlavně jako přibližovadlo do města. Zato vás potěší nízkou spotřebou i provozními náklady. Ani při větších kilometrech se nebojte, motory jsou skvělé. To spíš zlobí mechanika spojkového pedálu, centrální zamykání nebo často praskající žárovky světel.

Vybrali jsme: Toyota Yaris 1.0 (2001). Najeto: 131 000 km. Cena: 49 900 Kč.
Reklama
Autosalon TV