Reklama
Retro

Poklady českých stodol a garáží: Dvoutaktní smraďoch Wartburg 353 W se už prodává i za sto tisíc

Východoněmecký souputník proslulého Trabantu neměl jen negativa. Byl prostorný a pohodlný
Zdroj: autowp.ru

Dnešní díl našeho seriálu věnujeme vozidlu, které bylo mnohem lepší než jeho pověst. Wartburg, to byl pohrobek poválečné značky EMW, která zase převzala žezlo od BMW, jehož mateřské závody zůstaly po rozdělení Německa na druhé straně Železné opony. Z Německé demokratické republiky se k nám totiž nevozily pouze pověstné "Traboše", ale také klasické plechové sedany a kombíky. S pryskyřičným soudruhem však měly jedno společné: dvoutaktní motor.
Reklama

Rytíř z Eisenachu

Přímým předchůdcem hranatého Wartburgu 353 W byl model 311 z roku 1955, jehož výroba běžela skoro celá šedesátá léta. Elegantní třistajedenáctka byla posazena na rámu předválečného DKW F9 a poháněl ji obdobný dvoudobý tříválec s objemem časem zvýšeným na 1 litr. V září 1965 konstruktéři vylepšili motor, nahradili příčná listová péra vinutými pružinami a zadní kola zavěsili nezávisle.

Vznikl tak mezityp 312. Tou dobou už jezdily i prototypy hranatého nástupce. Dnes bychom jej nazvali zkušební mulou, jenže v tomto případě se technika ověřovala masověji: do plného náběhu výroby typu 353 v červenci 1966 vznikly Wartburgů 312 desetitisíce. Wartburg 353 přebral rám téměř beze změny, takže výrobní závod ze dne na den prostě začal montovat jinou karoserii. Aniž by kdo tušil, že vydrží ve výrobě čtvrt století a dožije se nejen konce NDR, ale i znovusjednocení rozděleného Německa.   

Omezený sortiment

Nový hranatý wartburg se představil v září 1966 na lipském veletrhu. Překvapil moderní, prostornou, střízlivě elegantní pontonovou karoserií s bohatým prosklením, která mezi dobovými konkurenty nižší střední třídy rozhodně nezapadla. Naopak, porovnání s Opelem Kadett B, Austinem 1800 či dokonce Volkswagenem Typ 3 vyznívá jednoznačně pro Eisenach. Hodně prořídla nabídka karoserií. I když si tvůrci přáli opak, tak pro kupé, kabriolet ani dvě různá kombi už ve výrobním programu místo nezbylo. Sedan, unifikované kombi, malosériová produkce otevřených „kübelwagenů“ a od roku 1983 ještě pár stovek pick-upů muselo stačit.

Zůstal technický grunt z DKW F9; podvozek a částečně i motor přežívaly s drobnými evolucemi. Jinak bylo možné, a občas se tak skutečně i dělo, starou „dekáwu“ posadit na kompletní pojezd z posledního wartburgu.

Typu 353W musely nadále stačit jednookruhové bubnové brzdy, převodovka bez plné synchronizace (doplněna v říjnu 1966) a samozřejmě dvoudobý tříválec s vratným vyplachováním. V době premiéry W 353 sice vykazoval stále ještě nadprůměrné provozní vlastnosti a vynikající kulturu chodu, jenže tou dobou se už blížil konstrukčním limitům. Pověstné modré oblaky z výfuků se zpočátku daly ještě akceptovat, jenže už pár let nato začaly konkurenční „čtyřtakty“ dostávat víceventilové konstrukce, vstřikování paliva a později i katalyzátory.     
Zdroj: YouTube
Dobová reklama na Wartburg.

Dusivý dým i komfortní svezení

A čím konkuroval ortodoxní dvoutakt? V roce 1969 se podařilo zvýšit výkon ze 45 na 50 koní a o čtyři roky později snížit poměr oleje v benzinu z 1:33 na přijatelnějších 1:50. Víc toho bez ventilů a oddělené olejové náplně udělat nešlo. Kdo si pamatuje odér dopravních špiček východoněmeckých měst, pochopí.

Startovních 45 koní sice tunovému autu stačilo tak tak, ale solidní podvozek zaručoval stabilní jízdu a pohodlné pérování. K tomu se přidaly solidní odhlučnění a na svou dobu dobře vybavený interiér. Koncepce „vše vpředu“ v době jeho premiéry ještě zdaleka nebyla samozřejmostí, stejně jako nezávislé zavěšení všech kol s vinutými pružinami, lůžková úprava, výkonné oválné světlomety či bohatě vybavený přístrojový štít.  

Dobové autorádio Tesla dodnes reprodukuje VKV stanice a průběžná police pod palubkou pojme neuvěřitelné množství věcí. To se hodí, protože jiné odkládací prostory v autě nejsou. Dobová klasika, podobně jako řazení pod volantem či bizarní otevírání dveří: knoflík pod oknem je nahoře, když je zamčeno. Viditelná kontrola se hodí, protože zde si můžete snadno zabouchnout klíče uvnitř.

Tříválec startuje na první zhoupnutí a bez škytání je ihned hotov k plné práci – kdo si pamatuje souboje se sytičem u škodovek či moskvičů, už jen za tohle musel wartburga milovat. Trocha modrého dýmu patří k věci, avšak není to tak hrozné. Řazení pod volantem chodí lehce a přesně, jen se na něj nesmí spěchat. Rozjezdy jsou čilé, dech dochází až ve vyšších rychlostech. Takovými se ale s veteránem nejezdí.
Zdroj: You Tube
Píseň o Wartburgu v tklivém podání Tomáše Hanáka.
Reklama

Investiční poklad to není, ale...

V našich podmínkách nejsou wartburgy zrovna vyhledávaným objektem investorů a to ani těch menších. Hezké kusy přesto svou cenu mají: zatímco rozpadající se auta v nálezovém stavu pořídíte za dvacet tisíc. Zachovalé nebo renovované exempláře snadno překročí stovku. Kulatý předchůdce typu 311 však přijde klidně i na dvojnásobek.

Diskuze

Pandrhola - 24.04.2020 09:00:26
Tyhle články poklady garáží mám nejradši.uz se těším až budete psát o škodě 100. taky náklaďáky.treba IFA,Avia, Robur atd.
PICHAV - 24.04.2020 14:39:32
KDO SI DNESKA KOUPI WARTAS !!!!! JE UPLNY MARTAS !!!!! NEBO NIKDY NEBO UZ NENI NA ZENSKY !!!!! NA TOHLE SE KOZY CHYTALY A TO JEN MOZNA !!!! PRED 50 LETY !!!! DNESKA SE KLON DAJKY CHYTAJI !!!! NA SUPERSPORTY !!!! MEEEEKLEREN

Poklady českých stodol a garáží: zachovalý VAZ 2101 neboli Žigulík lze prodat až za sto tisíc korun

Největší ruský automobilový úspěch se vyráběl desítky let. Dnes se stává zajímavým veteránem
07.04.2020 20:00
|
5
Reklama

Máte auto starší 30 let? Veteránské doklady šetří peníze a usnadní život. Nedostane je však každý

Nízké povinné ručení je velkým lákadlem, každoroční povinné testace už tolik příjemné nejsou
25.02.2020 07:10
|
19
Reklama

Tohle jsou nejrajcovnější škodovky, jaké jste kdy viděli. Majitelé veteránů nafotili kalendář

Tváří pro rok 2020 se stala Eva Decastelo. Potěší i pohled na Škodu Tudor, kabriolety a sporťáky
01.11.2019 13:45
|
6

Praze došla trpělivost s pseudoveterány pro turisty. Deset z nich okamžitě dojezdilo

Na úřadech byly hlášeny jako sněžné rolby nebo traktory. Přeprava v nich? Riziko pro lidi i ovzduší
27.08.2019 16:00
|
101

Škoda představila modernizovaný Kodiaq. Vrací se nejsilnější provedení RS, a bude ještě rychlejší

Kromě designu se mění i technika a výbavy největšího SUV vyráběného v Česku. Končí provedení Scout
13.04.2021 10:00
|
8

Jízdní dojmy: Špičkové Audi RS e-tron GT má výkon jako F1 před 30 lety. Místy nahání strach

Čtyřmístné kupé je vlastně Porsche Taycan v dostupnějším balení. Jede ale skoro stejně!
12.04.2021 09:33
|
1
Reklama

Hledali jsme nejlepší auta pro seniory. S těmito modely se žije šetrně a pohodlně

Lidé v důchodovém věku mají na auta specifické požadavky, kterým zdaleka ne každé vyhoví
10.04.2021 07:45
|
6

Fiat 500 byl jedním z prvních západních aut prodávaných v Tuzexu. Úspěšná sága pokračuje dodnes

Malý po válce fiátek motorizoval Itálii, dnes jezdí na elektřinu a jde stále na dračku
07.04.2021 19:41
|
1
Reklama
Autosalon TV