Reklama
Ojetiny

Ojetá Fiesta ST zaujme nadšené řidiče. Ti ale mají na výběr ještě řadu dalších kapesních rychlíků

V televizním Autosalonu jsme vyzkoušeli Fiestu ST. Po čem sáhnout, pokud vás rychlý Ford nezaujal?

Renault Clio R.S. 4. generace

Zdroj: Tiskový servis Renault

Renault Clio R.S. v generaci, která se vyráběla od roku 2012, sází stejně jako Fiesta ST na přeplňovanou šestnáctistovku. Ta nabízela 200 koní, respektive 220 koní ve verzi Trophy. V roce 2016 byla představena modernizace, která ale bohužel nic nezměnila na nejvíce kritizovaném „detailu“. Na rozdíl od svého předchůdce bylo toto Clio R.S. dostupné už výhradně s automatickou převodovkou EDC. 

Za vyšší výkon oproti Fiestě ST si ale budete muset připlatit. Renault Clio 1.6 R.S. 200 EDC stojí často přes 400 tisíc. Na sportovnější Trophy už vám patrně nebude stačit ani půl milionu. 

Renault Clio R.S. 3. generace

Zdroj: Tiskový servis Renault

Když už malý sportovní hatchback, tak pořádně? Clio R.S. čtvrté generace schytalo v době příchodu na trh spoustu kritiky mimo jiné proto, že jeho předchůdce byl dokonalým ztělesněním toho, co zájemce o malý sportovní vůz může chtít. Dvoulitrový atmosférický motor ostrý jako břitva, manuál a skvělé jízdní vlastnosti. Takhle má vypadat řidičský automobil. 

O popularitě tohoto modelu svědčí kromě jiného také fakt, že exempláře starší klidně o sedm let oproti Fiestě ST testované v televizním Autosalonu také stojí zhruba 360 tisíc. A nedá se předpokládat, že by jejich cena nějak výrazně dále klesala.

Volkswagen Polo GTI

Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Volkswagen Polo GTI je tradiční konkurent Fiesty ST. Exempláře vyrobené v roce 2016 už mají pod kapotou přeplňovaný čtyřválec o objemu 1,8 litru (192 k), který vůz dostal v rámci faceliftu pro modelový rok 2015. Do té doby sázel na čtrnáctistovku, dnes už má dokonce dvoulitr. Vyráběly se jak verze s automatem, tak s manuálem. 

Polo GTI lze dnes pořídit bez problémů do 400 tisíc s nájezdem lehce přes 100 tisíc kilometrů. 

Peugeot 208 GTi

Zdroj: Tiskový servis Peugeot

Peugeot 208 GTi se představil v roce 2012 s motorem 1.6 THP o výkonu 200 koní. Oproti klasické 208 dostala ostrá verze rozšířený rozchod kol na obou nápravách, sportovní pružiny i tlumiče a větší stabilizátory. Ani tady nechybí manuální převodovka, netradiční je ale pozice za volantem, protože 208 už dostala uspořádání s přístrojovým štítem umístěným na palubní desce. 

Z dnešního pohledu zaujme Peugeot 208 GTi hlavně cenou, protože ve srovnání s Fiestou ST můžete pořídit exemplář z roku 2016 klidně o sto tisíc levněji. 

Opel Corsa OPC

Zdroj: Tiskový servis Opel

Zapomenout nesmíme ani na ostrou Corsu. Verze OPC představená začátkem roku 2015 dostala přeplňovanou šestnáctistovku o výkonu 207 koní, manuál, samosvor, zvučný výfuk a schopnost jezdit přes 230 km/h.

Na dnešním trhu s ojetinami je v případě Opelu Corsa OPC zajímavý výběr především v Německu. Ceny se pohybují kolem 360 tisíc korun, k dostání jsou pořád i kusy, které do dnes nenajely ani 20 tisíc kilometrů. Na ně budete potřebovat přibližně o sto tisíc více. 

Seat Ibiza Cupra

Zdroj: Tiskový servis Seat

Španělský sourozenec Volkswagenu Polo GTI se jmenoval Ibiza Cupra. Stejně jako Volkswagen dostal také malý ostrý Seat pro rok 2015 větší přeplňovanou jedna-osmičku o výkonu 192 koní. Sprint na stovku tento automobil zvládá za 6,7 s a maximálně se rozjede na 235 km/h. Bohužel, stejně jako Polo nemá vpředu samosovor, ale levnější a méně účinné řešení v podobě systému XDS. 

Dnes lze na českém trhu najít exempláře z let 2016/2017 nabízené za zhruba 330 tisíc. 

Suzuki Swift Sport

Zdroj: Tiskový servis Suzuki

Swift Sport vždy stál trochu bokem, protože oproti ostatním nabízel relativně nízký výkon. Zatím poslední generace dostala přeplňovanou čtrnáctistovku, výkon jen 140 koní, ale současně také hmotnost pod hranicí jedné tuny. Lehkonohý japonský hatchback tak dokáže navzdory nižšímu výkonu pořád na okreskách velmi pěkně pobavit. 

Výhodou oproti známějším jménům je také fakt, že za cenu Fiesty ST z roku 2016 můžete pořídit mnohem mladší kus. V aktuální tuzemské nabídce ojetin jsme například našli exemplář z roku 2019, který do dnešních dnů najel 37 tisíc kilometrů. Prodávající za tento automobil požaduje 369 tisíc. 
Reklama
Autosalon TV