Reklama
Ojetiny

Bazar: Hyundai i30 (2011-2017). Český oblíbenec má solidní podvozek, ale horší brzdy a řízení

Kompaktní model s rodným listem v Nošovicích je na trhu ojetin žádaný zejména ve verzi kombi
Zdroj: Tiskový servis Hyundai

"Tady nic nevrže!" Dnes již legendární věta, kterou na adresu korejské novinky pronesl během frankfurtského autosalonu 2011 tehdejší šéf koncernu VW Martin Winterkorn, když se jal osobně prověřit asijskou konkurenci VW Golf, i dnes dobře charakterizuje tento model. Hyundai i30 si u nás vydobyl pověst spolehlivého parťáka, který zdatně konkuruje v poměru cena/užitná hodnota. K jeho popularitě bezesporu přispěl i fakt, že se už od roku 2008 vyrábí v českých Nošovicích a lze ho tak vnímat i jako tuzemský produkt.

Byť tento model neprovází nějaké chronické problémy, přesto statistiky poruchovosti, jež pocházejí z německých stanic technické kontroly a následně je analyzuje publikace AutoBild TÜV Report 2023, odhalují některé rizikovější oblasti, na které je lepší se při koupi ojetého vozu zaměřit.

Charakteristika modelové řady

Hyundai i30 se v druhé generaci vyráběl v letech 2011 až 2017, přičemž jeho motory pokrývají spektrum od 90 koní (1.4 CRDi) do 186 koní (GDI Turbo). V crash-testech Euro NCAP získal tento model v roce 2012 plné hodnocení pěti hvězdiček. Pro majitele potěšující je i sedmiletá záruka.

Na trhu ojetin může být rovněž výhodou, že významné procento těchto vozů sloužilo u soukromých osob a ne ve firmách, takže by mohly být v lepším a udržovanějším stavu. Hyundai i30 se prodával jako hatchback a od roku 2012 i jako kombi. Zejména tato karosářská varianta se v našich končinách těšila velkému a oprávněnému zájmu, což se pozitivně odráží i na široké nabídce ojetých aut.

Silné stránky

I když je designově tento model poměrně nenápadný, odvede jako rodinné auto velmi dobrou práci. Má solidní, spíše tvrdší podvozek s jistými jízdními vlastnostmi. Potěšující je rovněž veskrze bohatá výbava, kterou se Korejci snažili získat konkurenční výhodu. U ojetých vozů by vám tedy nemělo chybět nic zásadního. K silným stránkám rovněž patří spolehlivé a na údržbu povětšinou nenáročné motory, zejména ty benzinové bez turba lze označit za držáky.

Slabiny

Kromě faktu, že je na zadních sedadlech spíše méně místa, lze ke slabinám druhé generace řadit i nadprůměrné množství problémů s řízením, které je mimochodem dosti odtažité a necitlivé, a s brzdovým systémem, přičemž se tato skutečnost týká jak nožní tak ruční brzdy. Brzdové kotouče se kroutí častěji než by bylo zdrávo a vyžadují tak větší frekvenci výměny. Při zkušební jízdě to poznáte lehkými vibracemi při přibržďování.

Co lze vyčíst z databáze?

PODVOZEK
K pozitivům lze řadit fakt, že se na podvozku téměř neobjevuje rez. U starších vozů se objevují problémy se zavěšením kol a v oblesti řízení. Potěšující je naopak solidní a robustní odpružení a tlumení.

SVĚTLA
Statistiky poruchovosti ukazují, že u druhé generace se objevují problémy s osvětlením výrazně častěji než je průměr dané kategorie. Při koupi ojetiny tedy důkladně prověřte funkci veškerého osvětlení, včetně SPZ či zpátečky.

BRZDY
K ideálu mají z hlediska funkčnosti i trvanlivosti brzdy této generace docela daleko a jeví se jako nadprůměrně poruchové. Zaměřte se nejen na nožní brzdu, ale i na funkci ruční brzdy, vyzkoušejte rovněž, zdali nejsou zkroucené brzdové kotouče.

MOTORY/EMISE
V oblasti ztráty oleje či stavu výfukového potrubí nevykazuje tato modelová generace žádné výrazné problémy, naopak je nadprůměrně spolehlivá.

VERDIKT
Hyundai i30 potěší povětšinou kvalitním zpracováním, solidními materiály i výbavou. Stejně jako u nového vozu, platí i u ojetin, že se jedná o atraktivní auto s dobrým poměrem ceny a užitné hodnoty. Při výběru konkrétního kusu se však pečlivě zaměřte hlavně na oblast brzd, řízení a osvětlení. Zjistěte si rovněž ceny náhradních dílů, korejská automobilka sice nabízí dlouhou záruku, ale náhradní díly patří k těm dražším. Řešením může být druhovýroba, u které není problém sehnat většinu spotřebních komponent za lepší ceny.
Zdroj: TÜV Report 2023
Reklama

Diskuze

Klid - 11.01.2023 15:43:05
Klid Maxi, Toto je mistni trotl...
Toto - 10.01.2023 10:09:35
A cena originálního náhradního dílu? Dle zjištění 52400Kč bez DPH jen za katalýzátor. Skoro až neuvěřitelná suma !!!

Bazar: Dacia Duster I (2010-2018). Ideál nenáročného řidiče, do kterého ale budete sypat peníze

Jako nová i jako ojetá je Dacia Duster finančně poměrně dostupná. Následně ale vyžaduje dost servisu
19.12.2022 13:56
|
10
Reklama

Bazar: Volkswagen Passat B6, B7 (2005-2014). Oblíbená ojetina trpí hlavně na podvozek a brzdy

Téměř každý ojetý VW Passat ve verzi kombi našel svůj druhý život jako rodinný parťák
12.12.2022 12:53
|
0
Reklama

Bazar: Ford Focus III (2011-2018). Nenáročný služebník, u kterého je třeba se zaměřit na tři oblasti

Ojetý Ford Focus potěší jízdními vlastnostmi, jeho hadice chlazení z nějakého důvodu chutná kunám
05.12.2022 07:37
|
5

Hyundai zdražuje úspěšné modely z Nošovic. Desítky tisíc korun se připlácí za i30 i Tucson

Korejský výrobce Hyundai upravil ceníky i u elektromobilu. Ceny se někde zvedly až o 60 tisíc korun
09.05.2022 06:46
|
3

Komentář: Upínat se k syntetickým palivům je naivní. Budoucnost je bohužel elektrická

Diskuze o syntetických palivech vytváří mylný dojem, že spalovací motory zůstanou zachovány
26.03.2023 09:05
|
36

Retro: Podivný mercedes, který téměř nikdo nezná, slaví 50. výročí. Měl chránit chodce

Experimentální vůz ESF 22 vycházel z Mercedesu-Benz třídy S (řada 116), příď ale byla z jiného vozu
25.03.2023 08:35
|
4
Reklama

Plastové lahve či slupky z rýže, i z takových materiálů se mohou vyrábět udržitelné pneumatiky

Continental chce do roku 2050 vyrábět pneumatiky výhradně z udržitelných materiálů
09.03.2023 16:48
|
1

Evropská komise porušila příslib, proto teď Češi spolu s dalšími státy bojují za spalovací motory

Ministr dopravy Martin Kupka chce výjimku zejména pro použití syntetických paliv
07.03.2023 17:09
|
5
Reklama
Autosalon TV