Reklama
Nová auta

VW se zase inspiruje Teslou. V jeho plánech elektromobility do roku 2030 může hrát roli i Česko

Akce VW Power Day jakoby z oka vypadla nedávnému "Battery Day" od Tesly. A není to jediná podobnost
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Nemusí se nám to líbit, nemusíme s tím souhlasit, ale jedno je jisté - budoucnost patří elektromobilitě. Už nemá smysl řešit zdali a vůbec, ale spíše to, kdy se tak stane. To, že na elektrocestu vsadil i Volkswagen, není nic nového. Co si však v jeho podání odbylo premiéru, byla velká konference s názvem Power Day.

Herbert Diess, CEO Volkswagen Group

"Naše proměna bude rychlá a nevídaná. Bude větší než cokoliv jiného v průmyslu za uplynulých sto let."

Evidentní inspirace Teslou

Je jasné, že nic zásadně nového ani v tak technologicky dynamické oblasti, jakým elektromobilita je, přinést nelze. Jenže stejně tak je dobře patrné, že se Power Day svým obsahem a dramaturgií hodně blížil obdobné nedávné akci Tesly s názvem Battery Day. Ta také pojednávala o tématech jako jsou dodavatelské řetězce bateriových článků, inovativní chemické procesy, výroba elektromobilů a baterií, recyklace, dobíjecí infrastruktura a vůbec způsob, jak elektromobilitu udělat přístupnější široké veřejnosti. Jeden by řekl "nuda, nuda, šeď, šeď", ale i v prezentaci Volkswagenu bylo možné najít zajímavé informace a budoucí vize. A roli v nich může hrát i Česko.
Reklama

Nové baterie sníží cenu o 50 % na 100 $/kWh

Opustit postupně spalovací motory a zcela změnit typ pohonu, je pro automobilový průmysl obrovská výzva, která se dotýká veškerých zaběhnutých oblastí. Volkswagen ve svém plánu do roku 2030 počítá se zásadní proměnou výroby. Ve středobodu stojí samozřejmě baterie. 

Už od roku 2023 chce koncern Volkswagen ve svých vozech napříč všemi značkami začít používat nové unifikované baterie, které by měly do roku 2030 pohánět 80 % všech koncernových elektromobilů. Cílem této změny, která je nejen technologická, ale zasahuje do celého výrobního a dodavatelského řetězce, je využít velikosti koncernu VW a dostat se u baterie s cenou za kWh na hodnotu zhruba 100 $. "Elektromobilita se tím stane definitivně cenově dostupnou a převažující technologií pohonu,“ říká Thomas Schmall, člen představenstva, odpovědný za technickou oblast.

Jak se počítá cena baterií?

Nejčastěji se u moderních elektromobilů při porovnávání cen baterií používá poměr cena/kWh. Tyto ceny za poslední dekádu dramaticky poklesly. Zatímco v roce 2010 byl zmíněný poměr zhruba 1 100 $/kWh, v roce 2019 už to bylo pouze 156 $/kWh. Tuto cenu chce VW dostat ještě níže.

"Gigafactory" od VW bude možná i v Česku

Nedílnou součástí elektromobilní expanze je rovněž zásadní rozšíření výroby baterií. Volkswagen plánuje celkem šest evropských továren na baterie, z nichž každá by měla být schopna vyrobit akumulátory s kapacitou 40 GWh ročně. Celkem tak VW vyrobí ročně baterie s energetickou kapacitou 240 GWh. První dva výrobní podniky vznikají ve švédském městě Skellefteå a v německém Salzgitteru. O lokalitách pro další se právě rozhoduje. V oblasti střední a východní Evropy je ve hře nejen Polsko či Slovensko, ale také Česko, které by mohlo mít díky přítomnosti výrobních závodů Škodovky v tomto směru jistou konkurenční výhodu.

18 000 dobíječek a další plány včetně recyklace

Volkswagen podporuje svou akumulátorovou ofenzivu rovněž výstavbou sítě rychlonabíjecích stanic. Společnost hodlá ve spolupráci s partnery (např. BP, Iberdrola a Enel) provozovat v Evropě 18 000 veřejných přípojek pro rychlé nabíjení do roku 2025. Síť rychlonabíjecích stanic se tak oproti současnému stavu rozroste na pětinásobek a bude tak pokrývat jednu třetinu celkové potřeby na evropském kontinentu prognózované pro rok 2025.

Jedním z témat, kterých se Volkswagen při konferenci dotkl, byla i efektivní recyklace baterií s cílem znovuvyužití v nich obsažených vzácných kovů. Koncern ukázal způsob, jakým lze staré baterie rozdrtit na granule a poté víceméně na prach, z něhož lze efektivně separovat jednotlivé složky. Celý proces je názorně ukázán na krátkém videu pod tímto textem.
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen
Recyklace starých baterií od vybití, rozdrcení, granulování, separace až po "pytlíkování".
Reklama

Diskuze

Marek - 17.03.2021 22:14:33
Proboha jen ne auta na baterky. Vzdyt přijdeme o veškerou zábavu. Já snad založím stranu, která tyto nápady zařízne
Zdeněk S. - 18.03.2021 23:59:29
Auta by se měla vyvíjet vyrábět podle poptávky zákazníků, nikoliv pod knutou politických direktiv. Spalovací motory jsou po více než sto letech vývoje dokonalé. Lithiové baterky jsou větším ekologickým a požárním nebezpečím než pár mikrogramů CO2.

Tohle nemůže fungovat! Nová tesla prý uhádne, kdy má jet dopředu a kdy couvat. Odborníci pochybují

Tesle Model S chybí páčky blinkrů i volič převodovky. Uříznutý volant může vadit úřadům
31.01.2021 08:15
|
2
Reklama

První rande s VW ID.4: Brácha Škody Enyaq má několik vychytávek, které řidiče ostatních aut překvapí

Falešné kliky, tlačítka, co se netlačkají nebo jeden čudlík na stahování dvou různých oken
14.11.2020 19:41
|
3

První elektromobil z rodiny VW ID. se jmenuje ID.3

Volkswagen oficiálně oznámil jméno prvního modelu nové rodiny ID., který bude oficiálně představen ve světové premiéře na mezinárodním autosalonu IAA ve Frankfurtu.
10.05.2019 14:12
|
0

Ceny paliv letí vzhůru, ušetřit lze chytrou jízdou. Spousta řidičů však dělá zbytečné chyby

Díky řadě praktických jízdních tipů lze skutečně dosáhnout nižší spotřeby paliva
22.10.2021 13:39
|
13

Škodovku drtí čipová krize více než ostatní. Prodala v Evropě méně aut než Kia, blíží se jí Dacia

Česká automobilka na evropském trhu vyklízí těžko dobývané pozice. V září se ocitla mimo TOP 10
19.10.2021 20:57
|
5
Reklama

Jaké jsou nejlepší ojetiny nad 200 tisíc korun? Čeští mechanici rozdali nekompromisní známky

Celkem 19 aut, která se v českých bazarech moc neohřejí, si odnáší své vysvědčení
19.10.2021 07:33
|
29

Elektromobil připojený k nabíječce je příležitost pro hackery. Ovládnou přes něj i domácí Wi-Fi

S rostoucí konektivitou aut se objevují další a další mezery v kybernetické bezpečnosti
14.10.2021 07:27
|
1
Reklama
Autosalon TV