Reklama
Nová auta

Porovnali jsme novou Škodu Fabia s největšími konkurenty. Nechybí ani hyundai

Jak obstojí novinka z Mladé Boleslavi ve srovnání nejen s koncernovou konkurencí?

Hyundai i20 versus Škoda Fabia

Zdroj: Ondřej Běhal
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Hyundai je pro Škodovku na našem trhu dlouholetým rivalem, a byť již není jejich vzájemná konfrontace tak vyhrocená, přesto se obě značky dokážou při souboji o zákazníka potrápit. Hyundai nabízí model i20 v šesti úrovních výbavy a třemi pohonnými jednotkami. 

Start - od 279 990 Kč
Základní výbava a pouze jeden motor, kterým je 1,2 litru s výkonem 84 koní. Nečekejte zázraky, ale to ani za takovou cenu čekat nemůžete. Srovnání základních motorizací najdete zde.

Comfort - od 299 990 Kč
Také druhá výbava je stále levnější než základní cena nové fabie. Zákazník má možnost volit kromě základního motoru tak přeplňovaný 1.0 T-GDI s výkonem 100 k.

Smart - od 359 990 Kč
Kromě rozšíření výbavy dochází i k rozšíření nabídky o mild-hybridní 1.0 T-GDI (120 k) s inteligentní manuální převodovkou.

N Line - od 399 990 Kč
Nabídka motorů je shodná s výbavou Smart, ale zákazník získává do sportovna laděné prvky.

Style a N Line Style - od 449 990 Kč
Vrcholem nabídky jsou bohatě vybavené verze dostupné opět pro všechny tři motorizace. Bohatě vybavené vozy s motory o výkonu 110-120 koní jsme srovnali zde.

VERDIKT

Hyundai i20 je pro novou fabii důstojným soupeřem. Jeho základní cena je výrazně nižší, avšak při pohledu do seznamu výbavy je jasné, kde se ušetřilo. Na druhou stranu je však pro řadu méně náročných motoristů důležitější nižší pořizovací cena a pětiletá záruka než komfortní prvky. Také široká nabídka výbavových stupňů a možnost volby pohonné jednotky s mild-hybridní technologií aktuálně hovoří ve prospěch i20. Hyundai má také výrazně lepší dynamiku základního motoru, který navíc disponuje čtyřmi válci místo tříválce u Škodovky.

Kromě toho je v nabídce i vyloženě sportovní provedení i20 N za cenu 599 990 Kč, které sice nebude trhat prodejní rekordy, ale určitě si své zákazníky najde, tím spíše, že u Fabie absentuje (a absentovat i bude) odpovídající provedení RS. Za tento přístup a model má Hyundai určitě palec nahoru.

Fabia boduje v tomto srovnání svými tradičními zbraněmi - vnitřní prostorností, poměrem ceny a výbavy u lépe vybavených verzí a při porovnání výkonných tříválcových turbomotorů i lepšími parametry a projevem této pohonné jednotky.

Volkswagen Polo versus Škoda Fabia

Zdroj: Tiskový servis Volkswagen
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Podobně, jako Seat Ibiza je na tom aktuálně i Volkswagen Polo. I tento model prodělal před nedávnem důkladnou modernizaci a teprve se čeká, až bude uveden na český trh. Bude zajímavé sledovat cenovou politiku ve vysoce konkurenčním prostředí malých aut. Předchozí verze Pola ale s cenovkou začínala přibližně tam, kde dnes začíná nová fabia (na 327 900 korunách), takže je pravděpodobné, že německý bráška bude jako obvykle o něco dražší. Prozatím jsme připravili alespoň srovnání nové fabie se stávajícím polem bez cenových položek.

VERDIKT

VW Polo a Škoda Fabia si půjdou "po krku" stejně jako doposud, jen se aktuálně čeká, až se odtajní ceníky pro faceliftovaný model z Wolfsburgu, který je prošpikovaný nejmodernějšími technologiemi. Bude rovněž zajímavé porovnat, zdali byly některé prvky z koncernových regálů Fabii odepřeny.

Citroën C3 versus Škoda Fabia

Zdroj: Ondřej Běhal
Zdroj: Škoda

Zajímavě a originálně tvarovaný Citroën C3 se nabízí ve čtyřech výchozích úrovních výbavy a se třemi pohonnými jednotkami - benzinového tříválce bez turba, s turbem a turbodieselem 1.5 HDi. I tento model lze v nižších výbavách koupit výrazně levněji, než Škodu Fabia.

Live - od 289 900 Kč
Základní startovací výbava dostupná pouze s motorem 1.2 PureTech 83 koní. Na srovnání s nejlevnější fabií je patrné, kde se u Citroënu šetřilo.

Feel a Feel Pack - od 304 900 Kč
Již v druhé výbavě nabízí Citroën pro model C3 všechny tři dostupné motory. Výbavu Feel lze rozšířit na mezistupeň Feel Pack, který je o 15 000 Kč dražší.

C-Series - od 334 900 Kč 
Jedná se o speciální výbavu, která je odvozena od Feel Pack a zahrnuje navíc třeba zadní parkovací asistent či paket viditelnost. Její výkonnější benzinový motor jsme srovnali se Škodou Fabia zde.

Shine - od 339 900 Kč
Jaké jediná výbava umožňuje kombinaci motoru 1.2 PureTec 110 koní s automatickou převodovkou. Proto je zajímavé srovnání s odpovídající fabií s převodovkou DSG, kdy se ceny obou modelů už celkem srovnávají. 

VERDIKT

Citroën C3 sází na francouzský styl a neotřelý design. V kombinaci s rozumnými cenami proto není divu, že je u českých řidičů a zejména řidiček poměrně oblíbený. Ve srovnání s Fabií je zvenčí i uvnitř menší, i jeho kufr o objemu 300 litrů je o 80 litrů méně objemný, než má škodovka. Na druhou stranu u malého auta jsou možná důležitější jeho kompaktnější rozměry, které usnadňují pohyb ve městě. Základní motory jsou o poznání levnější než výchozí cenovka Fabie, při bližší analýze je patrné, že má však škodovka některé výbavové prvky navíc. 

Citroën také boduje parametry základního motoru, naopak při porovnání turbomotorů se karta obrací ve prospěch škodovky.

Ford Fiesta versus Škoda Fabia

Zdroj: Ford
Zdroj: Škoda Auto

Zejména díky agilnímu podvozku oblíbený Ford Fiesta je na českém trhu nabízen ve čtyřech výbavách a s trojicí motorů. Turbodiesel chybí, k dispozici je však motor s mild-hybridní podporou.

Trend - od 319 900 Kč
U nejnižší výbavy jsou na výběr dva nejslabší motory - 1,1 litru má výkon pouhých 75 koní, přeplňovaný 1.0 Ecoboost, který je o 25 000 Kč dražší, pak 100 koní. Základní model jsme srovnali s novou fabií.

Titanium - od 364 900 Kč
Od této úrovně již není dostupný základní motor, ale nabídka se rozšířuje o 1.0 Ecoboost Hybrid (125 k) s mild-hybridní technologií. Rovněž je možné volit i automatickou převodovku. Motor 1.0 Ecoboost jsme srovnali s podobně motorizovanou fabií.

Active - od 384 900 Kč
Nabídka motorů je pro třetí stupeň výbavy identická s úrovní Titanium, jen za cenu o 20 000 Kč vyšší rozšiřuje výbavu o další prvky. Jde o auto křížené s SUV, které zatím v nabídce Fabie chybí.

ST-Line - od 404 900 Kč
Nejvyšší a sportovně laděná úroveň výbavy je vyhrazena pouze pro nejsilnější motor s výkonem 125 koní, volit lze jen převodovku (6 stupňová manuální, popř. 7 stupňová automatická). Právě fiestu s automatem jsme porovnali s odpovídající fabií.

VERDIKT

Byť Ford Fiesta také překračuje čtyřmetrovou délku, je celkově mnohem méně prostornější a jeho kufr má objem skoro o 100 litrů menší, než nabízí nová Škoda Fabia. Ford ale těží ze své pověsti sportovně laděného podvozku s dobrou agilitou, a tak není autem určeným pouze pro ženy. Za jeho volantem se pobaví i dravější řidiči, a to zejména s nejsilnější motorizací.

Při pohledu do statistik jasně patrné, jak z dlouhodobého hlediska Fiesta vyklízí v Česku pozice. Zatímco v roce 2017 byla za období 1-4 na druhém místě, v roce 2018 byla ve stejném období už pátá a v roce 2020 už dokonce až dvanáctá. Nyní se drží na konci první desítky. Porovnání s novou fabií odhaluje, proč tomu tak je. Ceny, výbavy i parametry motorů jsou s novou škodovkou srovnatelné, proti její prostornější karoserii nemá ford moc co nabídnout. Rádobyterénní verze Active ani sportovnější jízdní vlastnosti, to nejsou v české kotlině žádné argumenty.

Kia Rio versus Škoda Fabia

Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Nedávno modernizovaná Kia Rio má nejen zajímavé tvary, ale i příznivé ceny a hlavně tovární sedmiletou záruku (nebo 150 000 km). Na výběr jsou tři pohonné jednotky a stejný počet výbav.

Comfort - od 299 980 Kč
Startovací výbava je k dispozici pouze s motorem 1.2 DPI (84 k), a byť není výbava kdovíjak obsáhlá, zahrnuje třeba i manuální klimatizaci, což není za akční cenu 299 980 Kč vůbec špatné. Podívejte se na naše srovnání se základní fabií, ze kterého rovněž rio nevychází v dílčích parametrech úplně špatně.

Exclusive - od 334 980 Kč
K dispozici jsou všechny tři pohonné jednotky - od základního motoru až po mild-hybridní pohon s automatem. Motor 1.0 T-GDI (100 k) s manuální převodovkou jsme srovnali s odpovídající fabií s výbavou Style, protože cenově jsou si oba modely velmi blízké.

GT-Line - od 379 980 Kč
V nabídce motorů chybí agregát z předchozího srovnání, na výběr jsou pouze základní motor (84 k) a mild-hybridní provedení s výkonem 120 koní. Právě to jsme srovnali s nejsilnějším tříválcem u nové fabie.

VERDIKT

Kia Rio má dostatečnou nabídku motorů i verzí, výbava variuje od zajímavého základu se čtyřválcovým motorem až po atraktivní provedení GT-Line s řadou "luxusních" prvků. Byť se jedná o menší auto s menším kufrem, v některých parametrech domácí novinku překonává. Jsou to zejména poměr ceny a výbavy u základních verzí, lepší parametry základního motoru a sedmiletá záruka.
Reklama
Autosalon TV