Reklama
Nová auta

Velká, ale stále Mini. SUV Countryman tváří v tvář bratrskému kombi Clubman. Kdo vzejde jako vítěz?

Porovnali jsme dvě nejprostornější a zároveň nejvýkonnější Mini - Countryman JCW a Clubman JCW

Když se bláznivý nápad stane skutečností. Kdo je hezčí?

Když se řekne Mini, všichni si okamžitě vybavíme legendární automobil, který s mistrem Beanem brázdil ulicemi Londýna. Stejně ikonický jako tento seriál a film je dodnes i samo auto. Anglicko-německá značka se proto snaží tradiční design promítnout rovněž do jejích nejnovějších modelů. Na vozech Mini Clubman a Countryman si můžeme všimnout podobně tvarované kapoty či specifických zakulacených světlometů. V kabině pak nalezneme takřka stejné výdechy klimatizace nebo třeba otáčkoměr v obdobném stylu.

Nejostřejší provedení JCW se potom vyznačují kontrastním lakováním s červenou střechou a kryty zpětných zrcátek, logem John Cooper Works na mřížce masky chladiče i víku zavazadlového prostoru. Hlavní nasávací otvor obou modelů zaujme voštinovým vzorem. Maska chladiče modelu Countryman je zvýrazněna červeným rámečkem a červená barva je použita také pro horizontální rozdělení masky chladiče u modelu Clubman. Interiéry jsou v mnoha ohledech shodné s těmi konvenčními, disponují však sportovnějším nádechem (více v následující kapitole).

Námi testované exempláře byly navíc okořeněny o spousty příplatkových dochucovadel. Tak například kombík Clubman dostal červený nemetalický lak karoserie "Chilli Red" s černými pruhy. Stejnou barvou oplývávala taktéž střecha nebo zpětná zrcátka. Orámování světlometů a masky chladiče bylo zvýrazněno vysoce lesklým materiálem. Sportovně užitkový Countryman obdržel zelené, ale už metalické lakování British Racing Green IV, tentokrát dozdobené červenými dekory. Dynamicky vyhlížející exteriér vozu utvrdily volitelná 19palcová kola z lehko slitiny. A aby se vědělo, že jde o praktický automobil, nechyběly mu podélné černé střešní nosníky Slimline či příprava pro zadní nosič.
Reklama

Liga výjimečných

Pokud bychom měli zhodnotit vizáž obou "Miníků" a vybrat toho vzhlednějšího, učinili bychom asi takhle. Už od prvního pohledu nás více přitahovala karosářská verze kombi. Nadchla nás především svými jednoduchými, ladnými, ale přitom atraktivními křivkami. Ve spojení s červeno-černým lakováním vytváří opravdovou erupci sportovnosti a dynamičnosti. V neposlední řadě se nám líbí nápad udělat skoro až závodní malý kombík. Jde o velmi raritní záležitost, která nemá na českém trhu obdoby!

U "Vesničana" jsme nenašli zalíbení pro karoserii typu SUV. Na náš vkus je příliš zaoblená a boubelatá. Celkově hůře koresponduje se sportovním naladěním. Ani zeleno-červený lak nedokázal naše rozhodnutí nijak zvrátit. Na druhou stranu oproti Clubmanovi nekřičí do světa, že jde o vrcholnou variantu, takže pokud chcete být nenápadně rychlý, bude pro vás Countryman jasnou volbou.

Kdo, nebo co je vlastně John Cooper Works? Jedná se o britskou společnost, kterou nyní vlastní automobilka BMW. Zabývá se přeměnou běžných vozů Mini na jejich ostřejší verze. Firma byla založena v roce 2002 Michaelem Cooperem, synem Johna Coopera, výrobcem závodních automobilů a tunerem odpovědným za původní Mini Cooper.
Reklama

Ne každé Mini je opravdu mini

Kde má britsko-německé SUV navrch oproti sourozeneckému kombi je rozhodně v prostornosti. V porovnání s předchozí generací totiž radikálně narostly jeho míry karoserie i interiéru. Překynul dokonce ze segmentu malých aut do nižší střední třídy.

Mini Countryman měří 1.56 metru na výšku, 1.82 metru na šířku a 4.3 metru na délku. Rozvor činí 2.67 metru. Do kufru se vejde 450 litrů nákladu, resp. 1390 litrů při sklopených sedačkách. U Clubmana jsou hodnoty následující: 1.44 metru na výšku, 1.8 metru na šířku a 4.26 metru na délku, rozvor činí 2.67 m. Objem kufru je 360 litrů. Při sklopení zadní lavice se lze dostat až na hodnotu 1250 litrů.

Rozměrný zevnějšek "Vesničana" sebou bezpochyby přináší také vzdušnou a prostornou kabinu. Na místě řidiče jsme měli velkorysé místo jak na nohy tak nad hlavou. Podobně tomu je rovněž ve druhé řadě sedaček. Mini Countryman navíc lze označit za plnohodnotně pětimístné auto, a to i díky subjektivně více než dostatečné šířce v loktech. "Člen klubu" je o poznání stísněnější a takřka ve všech ohledech za SUV zaostává. Zaujaly nás však páté dveře, které se skládají ze dvou částí a otevírají se do stran.
Reklama

Souznění luxusu a sportovnosti

Interiéry obou vrcholných modelů si jsou podobné jako vejce vejci. Na první pohled ani nepoznáte, jaký je čí. Nalezneme tu nejmodernější technologie, luxusní materiály či dynamicky laděné doplňky. Za zmínku stojí rozhodně sportovními sedadla John Cooper Works s integrovanými opěrkami hlavy, sportovní volant s multifunkčními tlačítky, volič automatické převodovky, anebo antracitová stropnice.

Mezi další prvky standardní výbavy obou vozů patří LED přední světlomety, bezklíčkový přístupový systém, volič jízdních režimů a rádio Visual Boost včetně 6,5palcového dotykového displeje s přepracovanou grafikou. Integrovaný systém Connected Media umožňuje přístup k mnoha online službám Mini Connected. K dispozici je také řada asistenčních a bezpečnostních systému.

Dražší z dvojíce Mini John Cooper Works ALL4 Countryman se v Česku prodává za 1 147 900 Kč , námi zkoušený kousek nakrmený příplatky za 360 tisíc korun, vyšel na 1 504 832 Kč. Levnější Mini John Cooper Works ALL4 Clubman pak v základu stojí 1 075 100 Kč, přičemž ten redakční přišel na 1 338 952 . Přibližně 260 tisíc korun zabírala volitelná výbava.
Reklama

Motory mnoha nálad

Zdroj: Robin Běhal

Nejsilnější Mini v historii

Modernizované Mini Countryman JCW a Clubman JCW maji oproti předchozím modelům o 55 kW/75 koní vyšší výkon. To z nich dělá nejsilnější Mini v celé historii značky. 

Oběma nadupaným Mini dřímá pod kapotou stejná pohonná jednotka od BMW. Jedná se přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec s technologií TwinTurbo, který ze sebe dokáže vymáčknout 306 koní a 450 Nm dostupných v rozmezí 1750-5000 otáček za minut. 

Mini Countryman JCW i Mini Clubman JCW disponují voličem jízdních režimů, kterým si řidič může upravovat jednotlivé motorové mapy. Chování agregátu by se tak nejlépe dalo přirovnat k pubertální slečně. V jednu chvíli se projevuje klidně a něžně, ale stačí pár sekund a začne zuřit, řvát a kousat.

Celkově je motor brilantní a dodává autům nevídaný charakter, který je u nových vozů velmi ojedinělý. Ani jednou po dobu testu jsme si neříkali, že některému z Mini chybí výkon. Ba naopak ho bylo vždy více než dostatek. Navíc dvakrát přeplňovaný čtyřválec má velkou výhodu v tom, že zvládá jak rychlou a ostrou jízdu na okreskách, tak klidné cestování po městě či dálnicích. Dokonce bez velkého splávku.
Reklama

Kopání převodovky je super, ale může i škodit

Nová 8stupňová sportovní převodovka Steptronic řadí bez jakýchkoliv problémů, ale má jedu zvláštnost. Pořádně kope. Je to sice báječný pocit, když při každém přeřazení dostáváte ránu do zad, ale všeho moc škodí. Jde o to, že pokud se jede rovně, jsou kopance neškodné. Potíž nastává až v zatáčce. Několikrát se nám stalo, že jsme projížděli prudkou zákrutou a v půlce jsme si přeřadili na vyšší stupeň. V tu ránu se Mini kvůli škubnutí převodovky, posunulo o pár čísel ven ze zatáčky.

Jak jsem již zmínili, obě Mini disponují naprosto obdobnou technikou, proto se mezi sebou porovnat nedají. Co ale srovnat můžeme, je spotřeba paliva, která při porovnání laboratorních hodnot vychází překvapivě ve prospěch většího Countrymana. Ten údajně v kombinovaném provozu zkonzumuje 6,6 l/100 km, kombík pak zhltá rovných 7 litrů benzinu na sto kilometrů. Námi naměřené údaje o spotřebě v praxi vypadají jinak - a logičtěji. Naleznete je v tabulce pod tímto textem.

Námi naměřená spotřeba

Oblast Mini Countryman JCW Mini Clubman JCW
Dálnice 8,4 l/100 km 7,6 l/100 km
Město cca 12 l/100 km cca 12 l/100 km
Mimo město 6,5 l/100 km 6,4 l/100 km
Zdroj: Autosalon.TV
Reklama

Je v zatáčkách lepší SUV nebo kombi?

Mini Countryman JCW i Mini Clubman mají pod kapotou naprosto stejnou techniku, která je však zabalena do rozdílného balení. Který model je na tom jízdně lépe? Známe odpověď. 

Na jedné straně stojí SUV Mini Countryman s vyšší světlou výškou a karoserií. Na straně druhé tu máme kombík Mini Clubman s kompaktnějšími rozměry. Obě auta jsme vyzkoušeli jak ve všedním provozu ve městě, tak při ostré jízdě na okreskách. Hned na začátku musíme podotknout, že kombi mělo oproti SUV příplatkové sportovní sedačky, které byly extrémně tvrdé. I když se to nemusí zdát, tenhle parametr dost ovlivnil celkové hodnocení. 
Reklama

Ve městě to jsou lamači kostí, obzvlášť Clubman

Začneme městem a modelem Mini Countryman JCW. Ten je oproti obyčejné "nesportovní verzi" výrazně tužší a tvrdší, což se při jízdě po nerovnostech značně projevilo, ale stále se to dá přežít. Celkem dobře zvládá tlumit menší a střední nerovnosti. Problémy mu dělají hlubší díry, kanály či zpomalovací prahy. Ale proti modelu Mini Clubman JCW je to balada. Kombík je totiž natolik tvrdý, že řidiči doslova vymlátí duši z těla a je až nepříjemné s ním každodenně jezdit. Jakákoliv vlnka se na silnici objeví, tak o ní ihned víte. To je super vlastnost u supersportovních aut, ale u rodinného kombi je to zbytečné. Navíc pocit z tvrdého podvozku ještě umocňují sportovní sedačky, které sice skvěle drží tělo, ale po chvilce začnou být nekomfortní. 
Reklama

Paradoxně je SUV na okreskách lepší

Konečně se dostáváme ke sportovní jízdě, pro kterou byla tato auta přímo stvořena. Nyní se jako prvnímu podíváme na zoubek kombi Mini Clubman, který se zpočátku tváří, že bude v ostřejší jízdě na okreskách lepší, ale není tomu úplně tak. Jeho dominantou jsou bezpochyby hladké klikaté silničky. Tam se cítí jako ryba ve vodě a dává to s radostí znát. V zatáčkách krásně drží stopu, jak přibitý k asfaltu. Pomyslnému strašákovi v podobě nedotáčivosti se díky systému pohonu všech čtyř kol ALL4 bez potíží vyhýbá. Jediná vada na kráse je nervózní chování zadní části auta při průjezdu sérií prudkých zatáček, což je zapříčiněno horším rozložení váhy. Zadek se chová jako psí ocásek, pořád s sebou mává ze strany na stranu. 

SUV Mini Countryman JCW tímto zvířecím zlozvykem netrpí. Navíc sportovní jízdu zvládá ještě o trošku lépe, než jeho nízký kolega. Je to dáno pocitově lepším vyvážením auta. Navíc díky měkčímu podvozku se chová sebevědoměji a více jako rallyové auto. Krásně žehlí veškeré nerovnosti a oproti Clubmanu vůbec neodskakuje. Celkově je jízdně o fous lepší a to jak při ostré jízdně na okreskách, tak ve městě.
Reklama
Reklama
Autosalon TV