Nová auta

Tudor šokoval a ztratil se v Indii. Nové škodovky se jím ale inspirují dodnes

Koncept stylového kupé se oproti očekávání veřejnosti nikdy nedostal do výroby
Zdroj: Škoda Auto

V roce 2002 ještě nebylo zvykem, aby Škoda ukazovala designové koncepty, které se nikdy nedostanou do výroby. Když automobilka zveřejnila studii čtyřmístného kupé Tudor, většina lidí čekala, že se brzy začne prodávat. Nestalo se. Škoda navíc o model málem přišla, ztratil se v Indii. Dnes už stojí v depozitáři Škoda Muzea v Mladé Boleslavi.

S odstupem skoro dvou dekád nebudí takové emoce jako tehdy, některé prvky z něj ale najdete i na současných škodovkách. A v oddělení vývoje dodnes pracuje člověk, který byl tenkrát „u toho“.

U zrodu konceptu stál v roce 2000 Wilfried Bockelmann, tehdejší šéf oblasti Technického vývoje ve Škoda Auto. Mimořádný muž, na kterého si dnes už málokdo vzpomene, ale který nastartoval rozvoj značky. Poprvé se s ní potkal už v roce 1985, kdy pracoval ve společnost Pierburg v Neussu, která pro Favorit vyvinula karburátor vyráběný poté licenčně v Motoru Jikov. A v roce 1995 nastoupil přímo do škodovky jako šéf technického vývoje. Za šest a půl roku, kdy v ní pracoval, prosadil nejen Fabii a Superb, ale nastartoval třeba i výrobu tříválcových motorů. Navíc vrátil značku do světa velkých rallye a zachránil závod v Kvasinách. Zemřel v roce 2017.

Škoda Tudor v číslech

Délka: 4 803 mm
Šířka: 1 765 mm
Výška: 1 469 mm
Rozvor: 2 803 mm
Rozchod kol: 1 515 mm

„V roce 2000 jsme od Wilfrieda Bockelmanna dostali za úkol navrhnout nějaká další auta mimo tehdy produkovanou trojici Fabia, Octavia a Superb,“ vzpomíná Zdeněk Cibulka, který dodnes pracuje v designovém oddělení Škody.

„Vznikla tak třeba Fabia pick-up, Octavia kabriolet či Superb ve variantě kombi. Od začátku bylo jasné, že se sériově vyrábět nebudou, ale šlo o to ukázat naši kompetenci ke složitějším úkolům, zkrátka čeho všeho jsou designéři z Mladé Boleslavi schopni.“

A designéři překonali očekávání. Pod vedením tehdejšího šéfa Thomase Ingenlatha navrhnul Zdeněk Cibulka elegantní kupé s názvem Tudor. To Wilfrieda Bockelmanna zaujalo nejvíc. „V nákresech nejdřív auto vypadalo úplně jinak, navrhli jsme totiž kompletně nový showcar s originální přední i zadní částí, odlišný od aktuální produkce,“ popisuje Zdeněk Cibulka.
Reklama

„Dostali jsme zelenou na výrobu makety. Museli jsme ale vzhled přece jen více přiblížit nějakému sériovému autu, konkrétně modelu Superb,“ dodává Cibulka.

Ze sériového modelu proto byla bez větších změn převzata přední maska a až na odlišná světla i zadní partie vozu. Ovšem originální byla zadní světla. Právě tady se začal rodit typický světelný podpis ve tvaru písmene C, který se naplno rozvinul u Octavie. Červené krycí sklo zadních světel je totiž uspořádáno do tří stran obvodu reflektoru. Další věcí, která se objevila poprvé na Tudoru a dnes je typickým prvkem pro škodovku, je nápis Tudor na zadním víku kufru.

Původní šedohnědá metalíza se těsně před premiérou změnila na tmavě červenou. Tudor se poprvé ukázal veřejnosti na autosalonu v Ženevě v roce 2002. Při zapůjčení vozu do Indie ovšem nastal problém. Po výstavě se vůz ztratil a bylo po něm vyhlášené pátrání. Našel se až po několika měsících, odstavený v hale na vlakovém nádraží. Po návratu do Česka se musel kompletně renovovat do dnešní podoby. Nyní je vystaven v depozitáři Škoda Muzea v Mladé Boleslavi spolu s dalšími koncepty. Pozorné oko na něm odhalí drobná poškození, ale motor startuje bez problémů dodnes.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tatra nezná bratra a v Ostravě pokořila světový rekord

Česká značka Tatra je nejstarší automobilkou ve střední Evropě a druhou nejstarší na světě. Před pár dny v Ostravě dosáhla ještě na další nej. V kategorii nákladních automobilů totiž zdolala nejvyšší uměle vytvořenou překážku.
24.10.2017 09:06
|
0

Studie Superbu Tudor, zbožné přání všech fanoušků škodovky!

VAROVÁNÍ: Jste-li fanoušek škodovky, na tyto skici se podívejte až po 22. hodině. I dvoudveřová varianta trojkového Superbu vypadá bnaprosto fantasticky!
20.06.2016 00:15
|
0

Superb jako kupé. Prohlédněte si novou Škodu Tudor

Pojem Tudor má v historii české automobilky silně zapuštěné kořeny. Už minulá generace Superbu se představila také jako kupé ve fázi konceptu. Nyní si stejnou úpravu karoserie můžete prohlédnout i na současné generaci.
15.06.2016 00:30
|
0

Suzuki Jimny: První jízda s kapesním offroadem

Vypadá trochu jako „Géčko“ od Mercedesu v menším balení a v terénu toho svede doopravdy hodně
19.09.2019 11:09
|
0

BESIP přišel s nápadem, který by seniorům nedovoloval využívat některé silnice. Pak zařadil zpátečku

Stát versus staří řidiči: Chce jim pomoci, nebo je omezit? Roste u nich počet vážných nehod
18.09.2019 08:29
|
1

Tesla dorazila do servisního pekla, tvrdí autopůjčovna. Zrušila objednávku stovky kusů Modelu 3

Společnosti specializované na půjčování elektromobilů došla s americkým výrobcem trpělivost
15.09.2019 08:18
|
18

I volbou barvy ovlivňujete ztrátu hodnoty vašeho auta. Jakou vybrat, abyste neprodělali?

Průzkumy dokazují, že barva auta má překvapivě velký vliv na pokles ceny u ojetého vozu
10.09.2019 08:36
|
0
Autosalon TV