Reklama
Nová auta

Tři různé klíčky, tři řadicí páky, to u jiných nových aut těžko zažijete. Lada 4x4 řidiče překvapí

Při testování přímého pokračovatele Lady Niva jsme objevili spoustu retro prvků a kuriozit

Zvuky uvnitř automobilu - podle intenzity kvílení poznáte, jak rychle jedete

Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Začneme zvukem motoru. Ten se mění podle otáček a připomíná něco mezi kvílením a startem stíhačky. Jsme si jisti, že po čase bychom v roli řidiče Nivy brzy nepotřebovali otáčkoměr ani rychloměr, protože bychom podle zvuku benzinové čtyřválcové sedmnáctistovky poznali, jak rychle právě jedeme a jakých otáček motor dosahuje.

Asi nejhorší randál dělá motor kolem rychlosti 110 km/h, kdy točí asi 3500 otáček. To také divoce vibruje řidičovo zpětné zrcátko a třes se přenáší i do volantu a řadicí páky. Kolem 4000 otáček za minutu a rychlosti kolem 130 km/h na pětku se ale vše překvapivě ztiší a auto hlučí třeba na úrovní Formana či Felicie Combi.

Další zvuky vyvolává komplikované převodové ústrojí a řízení, zejména při prudkém otočení volantu.

Velmi specifický hlasitý zvuk generuje rovněž ventilátor připomínající fén, byť už není až tak hlasitý jako dříve. Přesto mnohem výraznější než u ostatních aut.

Velmi specifické a u jiných nových aut už dávno zapomenuté je praskání ve volantu při jeho otáčení a míjení poloh aretace blinkrů.

Nepřeslechnutelné jsou i retro technicisně kovové zvuky při zavírání dveří. Ty nám ale vůbec nezněly špatně, podobné jsme totiž slýchali i při testu nového Mercedesu třídy G.

Některé zvuky jsme se pokusili natočit, více ve videu pod tímto textem.
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv
Takový orchestr v žádném jiném novém autě neuslyšíte. Příplatkové rádio jsme ani nezapínali.

Páčky za volantem - tak tenké, že se o ně bojíte. Navíc jsou na levé straně hned dvě

Páčky za volantem jsou u různých aut různé a obsahují čím dál větší množství funkcí. Takový mercedes je dokázal sdružit do jediného velkého ovladače na levé straně a vpravo má volič řazení automatu. Lada 4x4 má naopak pro každou funkci samostatnou tenounkou páčku. Moc praktické a pohodlné to není, během testu jsme si nezvykli.

A další kuriozita s tím související? Zadní ostřikovač má samostatnou nádržku, jejíž víko ústí v zavazadlovém prostoru. Zadní stěrač a ostřikovač mají také každý své tlačítko - pro změnu na přístrojové desce. Proti dnešní předigitalizované a předisplejované době to není určitě špatné, ale řada vozů to měla ergonomicky vyřešené lépe už před třiceti lety.

Kliky a klíčky - jsou malé, hlasité, retro a je jich hodně

Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Kliky dveří jsou na Ladě 4x4 v retro stylu - malé, hlasité a k jejich použití je potřeba dost síly. Zámky dveří vydávají po jejich zabouchnutí velmi specifický technicisní kovový zvuk, který se nám ale velmi líbil. Připomínal totiž zvuk zavření dveří u nového Mercedesu třídy G.

Vnitřní kliky ve výplních dveří jsou úplně maličké a plastové, což vůbec nekoresponduje s velmi těžkými ocelovými dveřmi samotnými. Zvlášť ty zadní u kufru jsou tak těžké, že jsem měl dost práce je vůbec zvednout.

Dlouho jsem u nich hledal nějaké tlačítko, než mi bylo vysvětleno, že se dají otvírat pouze klikou z kabiny auta u zadních sedadel. Je to samozřejmě velmi nepraktické a nepohodlné, ale údajně se tím snižuje riziko krádeže, protože v pátých dveřích prostě chybí zámek.

Velmi zajímavé jsou také klíčky od vozu. Jsou totiž hned tři - do zapalování, k nádrži a na otvírání dveří. Centrální zamykání včetně jeho dálkového ovládání je totiž jen za příplatek. Takže zámečky u klik a kolíčky ve výplních dveří rozhodně nejsou jen nefunkční retro ozdobou.
Reklama

Displeje, konektivita a palubní elektronika? Što eto?

Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Titulek tohoto listu je přece jen trochu zavádějící. Maličký displej na přístrojové desce je. Mezi ciferníky slouží informačně poměrně bohatému palubnímu počítači převzatému od Renaultu. Ale nějaké dotekové displeje? Zapomeňte. Hlavní roli tady hrají tlačítka a mechanické ovladače.

Stejně tak zapomeňte na bluetooth handsfree nebo většinu elektrických pomocníků. I když... Nejspíš se budete divit, ale Lada 4x4 disponuje systémem, který v případě nehody automaticky volá pomoc a obsahuje SIM kartu. Jde o obdobu e-callu povinného v EU, Rusové požadují po všech nových autech něco podobného.

Z elektrických ovladačů jsme měli v našem autě pouze stahování oken (standard) a to nefunguje vůbec optimálně. K tomu se ještě vrátíme. 

Komfort? To je mít v autě láhev vodky, nikoli opěrky na zadních sedadlech

Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Od retro auta řidič neočekává velký komfort, majitelé nedávno ještě jako nové prodávané generace Land Roveru Defender by o tom mohli povídat dlouhé hodiny. Nicméně mechanické nastavování sklonu bočních zpětných zrcátek, absence opěrek na dvoumístné nedělené zadní lavici nebo již zmíněná nutnost otvírat zadní dveře z kabiny auta, to jsou prvky, které už u ostatních nových aut prodávaných od renomovaných automobilek na českém trhu nenajdete.

Ty jsi ale trouba! Tak nic...

Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Jestli autorovi testu něco při jízdách s Ladou 4x4 zvedalo tlak, tak to byla absence klaksonu ve středu volantu. S absencí airbagu jsem ochoten se smířit, ale když chci vytroubit pitomce se starou fabií, co jede středem silnice a brání se předjetí od ruského SUV stůj co stůj, a místo toho zoufale a tiše buším do středu volantu tak dlouho, až příležitost k předjetí pomine, to Nivě prostě neodpustím. Podobně jsem tepal do Dacie Duster, která měla klakson na páčce za volantem, až to klucí rumunský spravili. Slyšíte mne v Togliatti?

Za bezpečnost ručí řidič. A pomocníků moc nemá

Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Štvou vás v moderních autech všichni možní asistenti, kteří vám neustále kecají do řízení? Pořiďte si Ladu 4x4. Její bezpečnostní výbava se limitně blíží nule až na tři výjimky, dvě velmi kuriózní. 

O nutnosti čehosi jako je e-call, co se navíc údajně dovolá i na českou linku 112, jsme již psali. Druhým bezpečnostním prvkem je po poslední modernizaci airbag. Ovšem ne ve volantu, kvůli tomu by se musela dost podstatně měnit struktura subtilní přístrojové desky, ale na vnějším okraji sedadla řidiče. Údajně pomáhá při bočních nárazech a převrácení auta na střechu.

No a z těch jízdních je tu ABS, ovšem velmi základní a pomalé, připomínající doby, kdy antiblokovací systém kol při brzdění v autech začínal.

Šaltpáky z nových aut mizí. Tady jsou hned tři

Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Moderní SUV a offroady už to většinou řeší pouze tlačítky, Lada 4x4 ale prosazuje starou školu v podobě tří pák.

Ta nejdelší slouží k manuálnímu řazení pětistupňové převodovky. Na to, jak je dlouhá, je kulisa řazení překvapivě krátká a přesná. Milovníkům technicisního ručního řazení srdce zaplesá. Tedy do chvíle, než se jim hlavice protočí v ruce, což bude v následující pikosekundě.

První krátká páka slouží jako redukční převodovka. Slouží k "půlení" rychlostí, tedy ke kratším převodům třeba v terénu, při tahání těžkého přívěsu nebo třeba při manévrování na parkovišti. Nejprve se musí posunut do polohy neutrálu, a pak do polohy redukční. Jde to ztuha, ale jde to.

Druhá krátká páka slouží k uzávěrce mezinápravového diferenciálu do nejtěžšího terénu a může se řadit za jízdy. Opět to jde ztuha, ale není to žádný extrém.

Problém je, že jsem při testu neustále sahal na bližší krátké páky, i když jsem chtěl řadit tou dlouho.
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Lokýtek z okna? Zapomeň, kámo

Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Lada 4x4 už má ve standardu elektrické stahování, což jsme popravdě nečekali. Byli jsme připraveni na "švihadla". Ale ve finále bychom za ně asi byli raději. Už proto, že testované auto nemělo klimatizaci, a tak byla otevřená okna v horkých dnech pozdního jara nutností.

To, že se ovladače nacházejí na středovém panelu a ne ve výplních dveří zase není taková tragédie, to měla nedávno i Dacia Duster. Horší je, že se okna nestáhnou až dolů, takže zapomeň na frajersky vystrčený lokýtek z okna, kámo.

V průběhu testu se navíc mechanismus stahování okna ve dveřích řidiče porouchal. Prý se to ale ale nestává, tvrdí importér.

Rezerva u motoru. Maladěc!

Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

A na závěr jedna kuriozita, kterou nelze hodnotit jinak, než pozitivně. Ladě se podařilo u modelu 4x4 vměstnat plnohodnotné rezervní kolo k motoru. Takže v případě defektu bude snadno dosažitelné, čisté a v zimě nejspíš i vyhřáté. Vyhřívané rezervní kolo ve věku trapných a často nefunkčních lepících sad, nebo uzoučkých dojezdových rezerv! Audino, Bavoráku, Mercedesi, kdo z vás na to má?!
Reklama
Autosalon TV