Reklama
Nová auta

Tohle nemůže fungovat! Nová tesla prý uhádne, kdy má jet dopředu a kdy couvat. Odborníci pochybují

Tesle Model S chybí páčky blinkrů i volič převodovky. Uříznutý volant může vadit úřadům

Jako v seriálu Knight Rider si možná budou připadat budoucí majitelé faceliftované Tesly Model S, když poprvé usednou na místo řidiče. Čeká na ně totiž volant, který silně připomíná ten z mluvícího auta KITT. Radost z uříznutého věnce, který disponuje jen spodní částí a boky možná budou mít také piloti, připomíná i letecký knipl.

Už tak veselí ale nejsou na americkém úřadu NHTSA, který zkoumá bezpečnost aut. Motoristický magazín Road & Track se na něj obrátil s dotazem, zda je uříznutý volant legální. Dočkal se nejisté odpovědi: „V současnosti nemůžeme určit, zda takový volant splňuje federální pravidla pro bezpečnost motorových vozidel,“ napsal úřad s tím, že ještě bude kontaktovat výrobce, aby od něj získal víc informací.

Odborníci: Je to nesmysl

Američtí motorističtí novináři jsou většinou k uříznutému volantu skeptičtí. Jistě, na první pohled vypadá futuristicky a přitahuje pozornost, z uživatelského hlediska by ale mohl být katastrofou. Každý řidič je totiž zvyklý na klasický kulatý věnec a řízení vozu s kniplem místo volantu bude činit lidem potíže. Právě magazín Road & Track označil tuto inovaci za hloupou.

To ale není jediná bizarní novinka. V honbě za co nejjednodušším interiérem z kabiny zmizely nejen páčky blinkrů pod volantem, ale i volič automatické převodovky. Dvě zřejmě dotyková tlačítka pro blinkry jsou ovšem na obrázku vidět na levém rameni volantu. Páka převodovky chybí bez náhrady. "Už žádné páčky! Auto hádá směr jízdy podle překážek, které vidí, kontextu a navigace. Ovládání funguje i přes dotykovou obrazovku," vysvětlil Elon Musk ve svém tweetu.

"Potom, co budete pár dní jezdit bez PRND, bude pro vás velmi otravné vracet se k páce," dodal Musk v dalším postu ohledně chybějícího řazení. Například sever Jalopnik.com ale upozornil, že taková inovace neřeší žádný problém, protože řazení opravdu není otravné, zejména ne s automatem, kdy na začátku jízdy zařadíte D a na konci P. Podle něj jde o nesmysl, který v mnoha případech nebude dobře fungovat. A případné řazení přes dotykovou obrazovku bude naopak otravnější než s klasickou pákou.

Připraveno na hry

Inovovaný model dostal kromě kabiny i kompletně přepracovaný zábavní systém. Místo dříve vyzdvihovaného displeje umístěného na výšku má nyní klasičtější šířkovou obrazovku s gigantickou úhlopříčkou 17 palců a rozlišením 2200x1300 pixelů. Tesla hovoří i o rychlejších reakcích na dotyk a jasných barvách. Jak první snímky naznačují, půjde o ideál pro hraní počítačových her.

Fakt, že už je Tesla víc počítačem na čtyřech kolech než autem, dokládají i změny pro zadní cestující. Ti totiž bez zábavy nezůstanou. K ruce dostanou obrazovku umístěnou na zadní části loketní opěrky předních sedadel. I ta má pohodlně posloužit třeba k hraní počítačových her.
Reklama

Zvenčí ji skoro nepoznáte

Zatímco kabina byla kompletně překopána, změny zevnějšku nové Tesly Model S poznají jen zapálení fanoušci. Úpravou prošel přední nárazník, auto dostalo i nový design disků kol. Výsledkem má být to, že Model S nyní bude vypadat sportovněji.

Ruku v ruce s designem se také změní nabídka variant. Verze zaměřená na co největší dojezd, tedy Long Range, dále zůstane v prodeji. Varianta Performance sice neprojde technickými změnami, ale přejmenuje se na Plaid. To proto, aby uvolnila místo nové výkonné verzi Plaid+. Ta přijede ještě během tohoto roku a Elon Musk u ní slibuje dojezd okolo 830 kilometrů na jedno nabití. Kdy se nová Tesla objeví v prodeji zatím není jasné.

Diskuze

PICHAV - 31.01.2021 15:19:58
KOZA BOBKOV !!!! MUJ KANAL !!! TO REKL VE VIDEU PORSCHE TAYCAN TURBO PRESNE !!!! TESLA JE KUPELNA !!!! JA RIKAM PITEVNA !!!! STERILNI OD VSEHO CO DELA RIDICE RIDICEM !!!! ALE TEN VOLANT DAVA SMYSL !!!! ASPON KUS VENCE ZBYDE NA HROB !!!! RIDICUV !!!! UFFFF
TenCoZná - 01.02.2021 08:34:27
Volant vymejšlel asi nějakej PICHAV.

Volkswagen ID.3 vs. Tesla Model 3: Střet různých planet ze stejné galaxie. Není trojka jako trojka

Dříve nadoblačná Tesla už musí začít vážně počítat i s konkurenty tradičních značek
28.10.2020 20:32
|
3
Reklama

Řidič vs. technika: Euro NCAP otestoval úroveň jízdních asistentů u deseti aut. Tesla až šestá

Od Renaultu Clio až po Audi Q8. Které auto nabízí nejlepší kombinaci asistované jízdy a bezpečnosti?
06.10.2020 19:27
|
0

V unikátním muzeu Tesla v Třešti si vyzkoušíte i roli komunistického hlasatele 70. let

Muzeum sídlí v bývalé nádražní budově a dějí se tam, jak by řekl Rákosníček, podivuhodné věci.
15.07.2020 09:45
|
0

První off-road, se kterým v lese uslyšíte zpívat ptáčky. Vyzkoušeli jsme Jeep Wrangler do zásuvky

Plug-in hybrid je už jediným pohonem pro tento vůz. Má výkon 380 koní, ale spotřebu malého auta
17.06.2021 17:40
|
0

Po zhlédnutí dokumentu 13 minut je těžké vrátit se za volant. Bezpečnější silnice ale nepřinese

Recenze filmu Víta Klusáka. Ten přináší příběhy pěti řidičů, kteří zavinili těžkou dopravní nehodu
14.06.2021 20:51
|
6
Reklama

Začíná sezona podvodníků u silnic. Poznat je lze podle auta, vizáže i typických gest

S uvolňováním hraničních kontrol se do Česka vrací romské gangy zaměřené na řidiče
14.06.2021 06:28
|
85

Štětec, káva nebo lepicí páska. S očistou interiéru auta pomohou věci, které má každý doma

Přinášíme tipy na to, jak vyčistit kabinu vozu od hlíny, drobků, chlupů nebo prachu. Není to těžké
12.06.2021 19:30
|
0
Reklama
Autosalon TV