Reklama
Nová auta

Srovnání dne: Škoda Octavia Combi vs. VW Golf Variant. Výhodnější z těch dražších

Rozšířené rodinné kombíky se spoustou prostoru, solidními možnostmi výbavy, ale i vyšší cenou

Nejlevnější verze: postupné zdražování se jim také nevyhnulo

Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Protože se ceny nových aut zvyšují téměř měsíc od měsíce, je stále více zákazníků nuceno hledat v nižších patrech ceníků, aby se vešlo do svých finančních možností. Po nedávném zdražení Volkswagenu Golf i Octavie sáhnete i u jejich základních modelů citelně hlouběji do kapsy.

Nejlevnější Octavia Combi ve vstupní výbavě Active nyní stojí 559 900 Kč, a to s tříválcovým motorem 1.0 TSI o výkonu 81 kW. Stejnou motorizaci má i nejlevnější Golf Variant. Za ten zaplatíte 609 900 Kč, tedy o rovných 50 000 Kč více. Zatímco v prostornosti vede o něco delší Octavia, která má kufr o objemu 640 litrů (Golf 611 l), ve standardní výbavě má výrazně navrch Golf, který nabízí třeba disky z lehké slitiny, automatickou klimatizaci, adaptivní tempomat či zadní parkovací senzory. Pokud byste si chtěli Octavii takto dovybavit, popř. zvolit vyšší výbavu Ambition, už se dostanete s cenou nad uvedený VW Golf Variant.

Co bychom si vybrali my?

Na to, že se jedná o poměrně velké kombíky s pouze litrovými tříválci, je cena u obou dosti vysoká. Octavii sice můžete mít ve skutečném základu o 50 000 Kč levněji než golf, takže pokud peníze (popř. maximální prostornost) hrají opravdu absolutní roli, vypravíte se asi k prodejci škodovek. My bychom ale vzhledem k výrazně bohatší výbavě, která určitě pomůže i při následném prodeji, ze základních verzí brali Volkswagen Golf Variant, který je sice o 10 % dražší, ale nabízí z hlediska základní výbavy o poznání lepší protihodnotu.

Nejvýhodnější model: Když chcete za své peníze co nejvyšší hodnotu

Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Základní ceny jsou vhodným nástrojem pro nalákání zákazníků k zájmu o daný model, nicméně většina lidí nakonec stejně hledá ideální kompromis mezi svými finančními možnostmi a co možná nejlepší protihodnotou v podobě auta, motoru a jeho výbavy. 

Zkusme tedy najít nejvhodnější konfiguraci obou vozů s cenou, která se bude pohybovat do 730 000 Kč. Motoricky máme v tomto ohledu asi jasno - zvolili bychom benzinový agregát 1.5 TSI s výkonem 150 koní, který stačí i pro svižnější jízdu a s kombíky si dobře rozumí. U Škodovky vychází v tomto ohledu nejlépe varianta s manuální převodovkou ve výbavě Style za 729 000 Kč, Golf Variant pak se stejnou převodovkou a dokonce se stejnojmennou výbavou Style stojí 712 900 Kč.

Je ale docela zvláštní, že se obě auta liší dynamicky a nejde jen o nějaké malé rozdíly - škodovka má lepší zrychlení (8,3 vs 8,7 sekundy ), maximálku (224 vs 218 km/h) i nižší spotřebu (5,3 vs 5,8 l/100 km), volkswagen kontruje pouze větším objemem nádrže (50 vs 45 l). Nicméně opět má o něco levnější Golf lepší výbavu než Octavia. Navíc má totiž třeba sledování mrtvého úhlu či vyhřívaný volant. 

Co bychom si vybrali my?

I z pohledu cena/užitná hodnota si získává naše doporučení Volkswagen Golf, byť rozdíl v cenách tentokrát není kdovíjak velký a také položky výbavy se ve velké míře shodují. Jenže nakonec je to právě Golf, kdo nabízí za méně peněz více muziky, tedy opět v případě, že neprahnete po Octavii z toho důvodu, že je prostornější a vykazuje o něco lepší dynamické parametry i spotřebu.

Do lehkého terénu či na hory: Scout vs. Alltrack

Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Verze Scout je u modelové řady Octavia tradičně velmi oblíbená, a to o něco více, než je tomu u Golfu s jeho derivátem Alltrack. Oba zvýšené kombíky přitom nabízejí podobnou užitnou hodnou co se průchodnosti lehčím terénem či pohonu 4x4 týká. 

Při pohledu do ceníků má u těchto atraktivních outdoorových provedení od první chvíle navrch Octavia, a to navzdory tomu, že i u ní došlo k významné redukci nabídky. V případě Golfu je totiž možné si variantu Alltrack objednat pouze s výkonným naftovým dvoulitrem 2.0 TDI (147 kW) za 1 049 900 Kč. Stejný motor má v nabídce i Octavia Scout, ale zaplatíte za něj "pouze" 974 900 Kč, tedy o 75 000 Kč méně, což už je citelný rozdíl. K další výhodě hovořící ve prospěch Octavie patří to, že kromě zmíněného motoru, který jsme dali z důvodu objektivity do našeho srovnání, ji můžete mít i s benzinovým motorem 2.0 TSI (140 kW) nebo s naftovým 2.0 TDI (110 kW) - v obou případech za ještě nižší cenu, a to 924 900 Kč. Výbavově se tentokrát obě auta liší jen minimálně.

Co bychom si vybrali my?

Jestli máte v hledáčku atraktivní zvýšené kombi s mimořádnou praktičností, bude pro vás navzdory stále rostoucím cenám Škoda Octavia Scout velmi dobrou volbou. Narozdíl od Golfu Alltrack vás neomezí jen na jeden, možná až zbytečně výkonný a tudíž drahý motor, ale můžete si vybrat alespoň ze tří pohonných jednotek. My bychom zvolili buď benzinový motor 2.0 TSI (140 kW), který je velmi zdařilý a i když by mohl evokovat zbytečně vysokou spotřebu, při normální jízdě moc nežere, nebo osvědčený turbodiesel 2.0 TDI (110 kW). Ve všech případech za svých 924 900 Kč dostanete i sedmistupňový automat a samozřejmě pohon všech kol. Oproti Golfu Alltrack pak touto volbou ušetříte až 125 000 Kč. Tady není moc o čem přemýšlet. 

Když chcete rodinné kombi ladit do sportovna

Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Stejně, jako je u outdoorověji zaměřených zákazníků oblíbená verze Scout, má přibližně každý desátý zákazník v hledáčku i sportovní verzi Škoda Octavia Combi RS. Jenže její přímý protějšek v nabídce Volkswagenu Golf neexistuje, protože špičkové provedení R má výkon 320 koní oproti 245 koním Octavie RS. 

Posuneme se tedy z těchto příček vrcholných sportovních verzí k racionálnějšímu, byť i tak (minimálně vizuálně) dynamickému řešení v podobě provedení Octavia Combi Sportline vs Golf Variant R-Line. V obou případech lze s danou výbavou kombinovat více motorů, a to i těch, které sportovní moc nejsou. My se ale v našem srovnání zaměříme na benzinové agregáty 2.0 TSI (140 kW), s nimiž vás čeká velmi příjemné a rychlé svezení. 

I v tomto případě však nebude srovnání úplně snadné, a to zejména proto, že Octavia se s tímto motorem a výbavou Sportline nabízí pouze jako 4x4, zatímco Golf Variant má poháněnu přední nápravu a je tudíž o poznání levnější

Co bychom si vybrali my?

Provedení Sportline je u Škodovky poměrně drahé, byť je samozřejmě jasné, že se liší v různých designových detailech a výbavových prvcích. Celkově však vede levnější cesta ke sportovnímu designu rodinného kombi u Golfu (od 723 900 Kč), neboť za nejlevnější Octavii Combi Sportline zaplatíte 819 900 Kč, tedy o téměř 100 000 Kč více, přičemž pohonná jednotka 1.5 TSI (110 kW) je identická, jakož i celá plejáda dalších prvků výbavy. S výkonným motorem 2.0 TSI (140 kW) hovoří pro Octavii pohon všech kol, díky kterému má auto lepší trakci a je na zvážení každého zájemce, zdali mu to za těch 73 000 Kč navíc stojí. My bychom je i s přihlédnutím k některým výbavovým prvkům navíc nakonec asi  se skřípěním zubů oželeli, ale popravdě bychom v takovém případě už zase začali pokukovat po provedení RS, které je v podobné cenové ralaci. A o to Škodovce asi přesně šlo...
Reklama
Autosalon TV