Reklama
Nová auta

Souboj sourozenců: Co je víc? Nižší cena Škody Kamiq nebo pořádná výbava VW T-Cross?

Svezli jsme se novými baby SUV na českém trhu. Rozdílů je víc než dost. A nejen v ceně!

Design a rozměry

Zdroj: Autosalon.tv
Zdroj: Autosalon.tv

Zda se nám auto líbí nebo ne, to je věc čistě individuální. Každopádně na první pohled je patrné, že Volkswagen se tradičně drží ve vzhledu víc při zemi. Kamiq jakoby se snažil odrazit od šedi běžných škodovek a nasadil nečekaně futuristickou tvář, které dominují LED pro denní svícení posazená nezvykle nahoru. T-Cross je tak hlavně pro řidiče vyznávající usedlejší styl, Kamiq může mířit na mladé.

Velikostně se sice obě auta řadí mezi baby SUV, ale Kamiq je o poznání větším vozem. Na délku mu naměříte 4241 mm, zatímco T-Cross je dlouhý jen 4108 mm. Škoda má i delší rozvor, tedy 2651 proti 2551 mm. Navíc je i širší (1793 mm proti 1960 mm). Německé SUV je ale o něco vyšší s hodnotou 1584 mm proti 1531 mm. Na dálku to poznat není, ale když oba modely postavíte vedle sebe, bude Kamiq působit přece jen jako větší kus auta.
Reklama

Pracoviště řidiče

Zdroj: Autosalon.tv

Jestliže je Škoda odvážnější zvenčí a Volkswagen usedlejší, na palubní desce se role převrací. T-Cross má více lesklých ploch. Do středového panelu skvěle zapadá zábavní systém, zatímco u Kamiqu je volně stojící. Obě auta si můžete vybavit celou řadou elektronických asistentů, zajímavostí je i možnost nahradit klasické budíky obrazovkou, která je jen simuluje. Škoda chce za tento virtuální kokpit 10 900 korun, Volkswagen jen 8900 korun.

Německý vůz nabízí také zajímavější možnosti dekorace, řada z nich se ale nemusí některým uživatelům právě strefit do vkusu, to už je lepší usedlejší ale stále pěkný styl Škody. Oba interiéry by mohly zapracovat na vyšší kvalitě plastů, celkově ale na auto do půl milionu korun ujdou.

Kabina a kufr

Zdroj: Autosalon.tv

Pojďme se podívat nejprve do kabiny, kde můžeme srovnat námi naměřené hodnoty. Škoda Kamiq je větší auto, ale v kabině se to až zas tolik neprojevuje. Například na zadních sedadlech mají obě auta stejnou šířku 144 cm. Rozdíly jsme naměřili vpředu, T-Cross je široký 151 cm, Kamiq jen 147 cm, mladoboleslavský vůz ale nabízí více místa nad hlavou pro řidiče. Konkrétně jde o 105 cm proti 102 cm. Vzadu je to 95 cm proti 93 cm znovu ve prospěch Škody. Jak je patrné z čísel, i tak jsou rozdíly spíš jen minimální.

A jak jsou na tom oba koncernoví soupeři s kufrem? Oba mají mezipodlahu v zavazadlovém prostoru a sedadla sklopná v poměru 40:60. Nikdy nevytvoří úplnou rovinu. Škoda přidává k dobru možnost dokoupit sadu prvků z programu Simply Clever, jde například o síťový program. LED svítilna je v kufru samozřejmostí, stejně jako škrabka na led ve víčku nádrže.

Pokud jde ale o rozměry jako takové, je na tom Volkswagen lépe. V základu totiž pojme 455 litrů, Škoda jen rovných 400. Po sklopení opěradel ve druhé řadě se však role převrací. Škoda pojme 1395 litrů nákladu, Volkswagen 1281.
Reklama

Motory

Oba vozy se prodávají se shodnými motory, všechny jsou přeplňované. Základem je benzinový tříválec o objemu 1,0 litru a výkonu 70 kW. Ten se pojí jen s pětistupňovou manuální převodovkou. Jeho silnější verzi se silou 85 kW pak máte buď se šestistupňovým manuálem nebo automatem. Zastánce nafty potěší 1.6 TDI o výkonu 70 kW a to buď s manuálním pětikvaltem nebo automatem. Pohon všech kol u auta nenajdete.

Podle našich zkušeností je nejlepší volbou pro Volkswagen T-Cross i Škodu Kamiq silnější litrový tříválec s manuální převodovkou. Proč? To se dočtete na dalším slidu.
Reklama

Jízdní vlastnosti

Zdroj: Autosalon.tv

V obou vozech jsme zkoušeli motor 1.0 TSI 85 kW spojený se šestikvaltem. Je to známá jednotka a tak nepřekvapí, že je v nízkých otáčkách vlažná až líná, ale ve středních naopak horlivá, aby ve vysokých opět uvadla. Jenže tříválec vozu sluší, už jen díky jeho pěknému vrnivému zvuku. V 85 kW provedení navíc poskytuje solidní dynamiku a tak se dá jet svižně (pokud máte ty správné otáčky). Na dálnici točí v šestém rychlostním stupni okolo 2800 za minutu.

Velmi nás potěšila spotřeba. Dá se pohodlně jezdit za 6,5 litru benzinu na 100 km, ale i méně. Občas se nám ukázala i hodnota pod šesti litry. Jestli má nějaký benzinový motor nahradit slabší dieselové jednotky, pak je to bezesporu tento!

Řízení je překvapivě zábavné, dobře vyvážené a docela nás bavilo. Určitě si ho oblíbí každý, kdo neočekává extrémní závodní výkony, ale zároveň nechce úplně odlehčené zacházení s příliš aktivním posilovačem.

Podvozek je místo, kde se T-Cross opět s Kamiqem potkává. Je totiž velmi dobře naladěn. I když stojí výš než Polo, o větších náklonech do zatáček nemůže být řeč. Vyšší stavbu karoserie je možné poznat až při vysokých rychlostech a hrubším zacházení, k čemuž T-Cross rozhodně není stavěný.

Tužší tlumiče si rozumí hlavně s hladkým povrchem silnice německého stylu, to je pochopitelné. Občas tak může mít potíže se slepenou vozovkou. Celkově je ale cestovní komfort stále na velmi dobré úrovni a rozhodně výš, než už řady jeho francouzských konkurentů.

Porovnání ceny a výbav

Jak je patrné z ceníku, který najdete v tabulce pod tímto textem, Škoda Kamiq je výrazně levnější než Volkswagen T-Cross. I když se ale obě auta prodávají ve dvou výbavách, přičemž ta vyšší nese i stejné jméno, nejsou rozhodně stejně vybavena. Škoda je na tom o něco hůř.

Stačí se podívat hned na první položku základních výbav. Zatímco T-Cross stojí na 16" litých kolech, Kamiq dostal ocelové disky. Ve vyšší výbavě mají sice obě auta už hliníková kola, ale T-Cross o jedno číslo větší 17“. Obě auta mají v základu manuální klimatizaci a tempomat, ale ve vyšší výbavě je nutné u Kamiqu zaplatit za parkovací kameru (v paketu Tech), která je pro T-Cross standard. Volkswagen má také v top výbavě adaptivní tempomat.

Rozdílů je víc i v dalších drobnostech.Každopádně pokud jdete jen po co nejnižší ceně, pak je škoda jasnou volbou. Jestliže byste ji dovybavili na úroveň volkswagenu, pak se dostanete přibližně na podobné částky.
Motor T-Cross Life Kamiq Ambition T-Cross Style Kamiq Style
1.0 TSI 70 kW 433 900 Kč 379 900 Kč - -
1.0 TSI 85 kW 453 900 Kč 404 900 Kč 495 900 Kč 462 900 Kč
1.0 TSI 85 kW Aut. 494 900 Kč 444 900 Kč 536 900 Kč 502 900 Kč
1.6 TDI 70 kW 482 900 Kč 444 900 Kč 524 900 Kč 502 900 Kč
1.6 TDI 70 kW Aut. 523 900 Kč 484 900 Kč 565 900 Kč 542 900 Kč
Reklama
Autosalon TV