Reklama
Nová auta

Škoda Scala proti soupeřům? Největší konkurenci má ve vlastním domě

Koupit Scalu? Není lepší výhodný Rapid, levná Fabia Combi, prostorná Octavia, nebo SUV Kamiq?

Scala vs. Rapid

Scala má nejblíž k Rapidu Spaceback, tedy v krátké verzi hatchback. Je jeho přímým nástupcem. Ve výprodeji ale zbývá více verzí „s kufrem“, tedy liftbacků s praktickou výklopnou zádí.
Zdroj: Škoda Auto

Srovnání Scaly a Rapidu není potřeba dlouze rozpitvávat. Novinka je vždy alespoň o pár centimetrů lepší ve všech měřitelných parametrech s výjimkou kufru: starší liftback nabízí 550 litrů, zatímco nový hatchback Scala ukrývá 467 litrů – to je rekord "jen"mezi hatchbacky. Na „dlouhý“ Rapid liftback to ale nestačí. Novinka je od pohledu větší a modernější, také kabina má místa na rozdávání, o výrazně kvalitnějších materiálech a dojmu z vnitřku nemluvě.
Reklama
Zdroj: Škoda Auto

Scala si podrží vyšší cenu, na druhou stranu skladové Rapidy jsou o tolik levnější, že stojí za to o nich uvažovat. Za ceny kolem 300 tisíc korun dostanete liftback s litrovým tříválcem o výkonu 70 kW, byť jen s pětistupňovou převodovkou. Další výhodou Rapidu bude skutečnost, že jde o skladový vůz, s nímž budete moci ihned odjet, což o Scale říct nejde. A ke cti Rapidu je třeba dodat, že je to zřejmě jeden z posledních „starosvětských“ vozů, pokud jde o ovládání rádia nebo klimatizace. Infotainment Scaly je impozantní, ale reakce jsou pomalejší a menu komplikovanější než u starších, přehlednějších systémů.

Náš tip: Scala je proti Rapidu jiná káva, ale ani starší vůz se nemá zač stydět. Navíc je v základu o přibližně sto tisíc levnější a řada prodejců vyprodává skladové zásoby. Jeho ovládání bez velkých displejů bude přívětivější pro starší a konzervativnější řidiče.
Reklama

Scala vs. Octavia

Zatímco dosavadní Octavia je postavená na platformě pro vozy nižší střední třídy jako Golf a tu má protaženou, Scala „sedí“ na největším základu pro malé vozy. Obě auta ale patří do nižší střední třídy svými rozměry, rozvorem náprav nebo použitými motory.

Scala je nyní nová a stojí se na ni fronty, Octavia míří do důchodu a mnozí čekají na nástupce. Ideální čas na koupit? Proč ne: silným argumentem pro Octavii je osvědčená technika, na které nic moc nezlobí, dobré jízdní vlastnosti a vnitřní prostor. Scala je prostorná, ale Octavia přidává větší kufr a třeba v provedení Ambition s už lepším tříválcem s 85 kW (6stupňová převodovka, dvouhmotový setrvačník) stojí jen o 48 tisíc korun víc než Scala (497 900 proti 449 900 Kč).

Dalším argumentem je akční verze Tour, která se zatím týká jen Octavie Combi. Ale proč nemít místo rodinného hatchbacku rovnou kombík s obřím kufrem a dobrou výbavou za 439 900 korun? Kdo se musí rozhodnout právě nyní, nemá snadné rozhodování.

Náš tip: V tomto případě je to přinejlepším remíza. Spolehlivá konstrukce, o půl třídy větší karoserie a vyhlídka na výhodnou cenu favorizují Octavii.
Reklama

Scala vs. Fabia Combi

Předchozí duely byly těsné a ani tento nebude o nic jednoznačnější: Fabia Combi je osvědčené, navíc vloni modernizované auto s jedinečným poměrem užitné hodnoty a ceny. Při délce 4262 mm pobere bagáž o objemu 530 l (Scala je o deset centimetrů delší a nabízí 467 l). Ať už jako vůz pro rodinu, pro seniory na stáří na chalupu a jednou ročně do Chorvatska anebo druhé auto pro maminku, která chce snadno parkovat a stejně lehce složit do kufru kočárek, Fabia Combi dobře poslouží.

Scala je ovšem za jízdy tišší, o třídu (ne-li dvě) jistější v zatáčkách a interiér nevypadá tak jednoduše jako ve Fabii, vzadu máte místa jak v Mercedesu. Ovšem tři zmíněné cílové skupiny na tahle lákadla neslyší, leda že by chtěly vzadu vozit odrostlejší dítko nebo vnoučka v sedačce zády ke směru jízdy – což doporučujeme, ale Fabia je na to příliš malá.

Než do Scaly dorazí slabší litr, dostanete ji se silnějším tříválcem s 85 kW, jehož cena 394 900 Kč těžko vzdoruje Fabii Combi za 333 900 Kč v provedení s jednodušším, ale pro většinu uživatelů zcela dostatečným motorem 1.0 TSI/70 kW. Navíc levněji než Scala stojí kombík dokonce i se silnější jednotkou (85 kW) a automatem: za 379 900 Kč to je ideální tip pro mama-car!

Náš tip: Rozdíl třídy je jasně patrný, Scala je dospělejší auto. Fabia má kabinu hlavně užší a vzadu méně místa. Zato ve verzi kombi boduje kufrem a výrazně nižší cenou v levnějších verzích.
Reklama

Scala vs. Kamiq

Nejmenší SUV od Škody se už dá objednávat, a tak je naším závěrečným soupeřem pro Scalu. A v tomto případě jde o vůbec nejtěsnější duel z hlediska techniky, protože Kamiq je vlastně jen trochu vyšší a nápadnější Scala: celou platformu mají stejnou, Kamiq se chlubí jen mírně vyšší karoserií, které dnes tak lákají. Stojí o 10 tisíc korun víc, má ale ještě lepší výbavu než štědrá Scala. Když si zvyknete na poněkud neforemně poskládanou příď, bude vám nejspíš Kamiq i příjemnější. Lépe se do něj nastupuje a ve městě je z něj o dobře vidět. Kamiq navíc díky promyšlené konstrukci Scaly zdědil i úžasně prostorný interiér.

Náš tip: Příplatek 10 tisíc korun za Kamiq je více než rozumný. Pro Scalu se rozhodne ten, komu SUV nevoní třeba kvůli náklonům v zatáčkách nebo odporům na dálnici. Všichni ostatní, kteří budou volit mezi těmito dvěma modely, nejspíš lákadlu Kamiqu „na vyšší noze“ neodolají.
Reklama

Shrnutí: Scala to má doma těžké

Zdroj: Škoda Auto

Škoda Scala je výborně pojaté auto: s moderními asistenty, neuvěřitelně prostorným interiérem a jistým podvozkem. Ale ve svém vlastním domě má příliš silné konkurenty: levnější a s větším kufrem, což platí o Rapidu a Fabii Combi. I o něco dražší Octavia je právě nyní, na sklonku své kariéry, výhodnější koupí, protože za rozumný příplatek dostanete o hodně větší auto, navíc řada prodejců vám se slevou v řádech desítek tisíc korun ráda prodá skladové vozy. Stejně tak je zdatným soupeřem nastupující SUV Kamiq. V cenové hladině mezi 350 a 450 tisíci korunami nabízí Škoda řadu modelů, mezi nimiž není snadné si vybrat.

Proč dát přednost Scale (a Kamiqu) před staršími modely? Kromě celkově modernější a bezpečnější konstrukce to jsou standardně 16“ kola, udržování v jízdním pruhu, LED hlavní světlomety nebo za rozumný příplatek 19 tisíc korun za Bi-LED s adaptivními funkcemi. Vyšší výchozí cenu vyvažuje štědrá výbava i u dražší verze Style.

Rapid a Fabia Combi vyhoví méně náročným zájemcům nebo těm, kteří více než na výbavu hledí na cenu. Zvláště kombík je zajímavou alternativou především pro ty, kteří vzadu nebudou vozit už odrostlejší děti. Jakému modelu byste dali přednost vy? Podělte se s ostatními o své zkušenosti.
Parametry Scala 1.0 TSI Scala 1.5 TSI Scala 1.6 TDI
Palivo benzin benzin nafta
Počet válců 3 4 4
Objem (cm3) 999 1498 1598
Výkon (kW/k) 85/115 110/150 85/115
Točivý moment (Nm) 200 250 250
Převodovka 6M 7A 6M (7A)
Nejvyšší rychlost (km/h) 201 219 201 (200)
0–100 km/h (s) 9,8 8,2 10,1 (10,3)
Spotřeba (l/100 km) 5,0 5,0 4,2 (4,1)
Základní cena (Kč) 394 900 524 900* 434 900 (529 900)

Poznámka: motory a převodovky dostupné od začátku prodeje.

*Motor 1.5 TSI je dostupný jen ve vyšší verzi Style, obsahující litá 17“ kola, světlomety bi-LED, dvouzónovou aut. klimatizaci, zadní čidla, 8“ systém Bolero a další doplňky. Standardně se pojí se 7st. samočinnou převodovkou.
Reklama
Reklama
Autosalon TV