Reklama
Nová auta

Škoda nahradí Fabii elektromobilem s podobnou cenou, slíbil její nový šéf. Už nemá brát zákazníky VW

Omezení výroby kvůli nedostatku součástek by měla skončit. Klaus Zellmer vidí světlo na konci tunelu
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Škoda se mění kvůli tomu, aby už nepřebírala zákazníky Volkswagenu a jiným značkám stejnojmenného koncernu, ale konkurentům. To je hlavní vzkaz z akce Explore More, na které Škoda 30. srpna večer v pražské hale O2 Universum ukázala svou budoucnost. Autosalonu se podařilo přímo na akci odchytit i nového šéfa automobilky Klause Zellmera, který je ve funkci od začátku července.

Nová strategie

Nejdůležitější rozhodnutí, která Klaus Zellmer zatím za dvě měsíce svého fungování učinil, se týkala právě akce, na níž Škoda Auto ukázala světu nový designový směr svých budoucích aut, nové logo i firemní identitu. "Nová strategie se samozřejmě připravovala už dlouho před mým příchodem, ale stihl jsem ji trochu "ochutit" dle mého gusta a dal jí své osobní razítko," prozradil Zellmer exkluzivně webu Autosalon.tv.

Nejtěžší rozhodnutí, která prozatím učinil, se týkají dopadů války vedené Ruskem proti Ukrajině a nové covidové krizi v Číně. "Musíme řešit, jak zajistit lidem práci a z čeho je platit. To jsou vždy velmi těžká rozhodnutí."

Čína bývala pro Škodu Auto největším trhem. Před čtyřmi lety tam prodala 341 tisíc aut ročně a cílila na šest set tisíc. Místo toho přišel děsivý propad. Loni česká automobilka v říši středu prodala pouhých 79 900 automobilů a čím dál hlasitěji se hovoří o tom, že se z tohoto trhu zcela stáhne. "V Číně teď sledujeme těžký cenový boj. Budeme muset učinit rozhodnutí, co dál. Dnes se ale, prosím, neptejte na Čínu, ale na to, co prezentujeme tady v Praze," nebyl Zellmer z otázek na choulostivé místo Škody Auto nadšený.

Elektromobil za 20 tisíc eur

Zato o novém směřování automobilky pochopitelně hovořil rád. "Chceme růst, ale nikoli na úkor značek skupiny Volkswagen. Chceme brát zákazníky jiným značkám," představil hlavní důvod, proč česká automobilka mění téměř vše. Některým vysoce postaveným lidem z koncernu Volkswagen totiž v posledních letech hodně pilo krev, jak Škoda díky nižším cenám a leckdy zajímavějšímu designu přebírá zákazníky zejména stejnojmenné značce - tedy VW. Česká značka dostala úkol se změnit a v Praze byl vidět výsledek. Překvapivé bylo, že nikoli v podobě levného automobilu, kterým by měla konkurovat třeba Dacii, jak od některých představitelů koncernu zaznívalo, ale luxusním sedmimístným SUV větším než Kodiaq. "Ale pozor, toto je pro nás vlajková loď. Vyvineme však i malý a levný elektromobil," upozornil Zellmer. Novinářům z britských médií řekl, že nový elektromobil by měl stát přibližně tolik jako současná Fabia, již by měl nahradit. Každopádně méně než 20 tisíc eur.

Autosalonu prozradil, že je optimistický z hlediska výroby, kterou už by neměly tolik narušovat chybějící součástky, zejména polovodiče a kabelové svazky. "Vidím světlo na konci tunelu. Přesto stále prosím naše zákazníky o trpělivost, pokud si objednávají auto do výroby. Poptávka po všech našich modelech výrazně převyšuje výrobní kapacity, takže dodací lhůty se budou zkracovat pomalu," dodal předseda představenstva Škody Auto Klaus Zellmer.
Reklama

Diskuze

Libor - 28.09.2022 20:34:36
je mi divné, že škoda použila systém i-cocpitu z peugeota kdy se kouká nad volantem na přístrojový štít. Peugeota mám kdo se s tím svezl nemá problém, jen škodofilové to pořád haní, jsem zvědav jak se popasují s touto novinkou
legnaw - 04.09.2022 12:59:36
ted je Fabia od 349.900... elektrovysavac bude za PODOBNOU cenu 493.900...

Škoda má nový software i pro starší verze Enyaqu. Vylepší jim dojezd a zrychlí nabíjení

Nová verze softwaru ME3 umožní většinu budoucích aktualizací na dálku. Vše se tak zjednoduší
16.08.2022 15:34
|
0
Reklama

Se zvířecí kůží nebo dřevem bude brzy konec. Kia, Škoda i BMW investují do zpracování odpadů

Recyklované materiály jsou v nových autech čím dál častěji. Přinášíme přehled těch nejzajímavějších
28.07.2022 07:31
|
2

Studie: Mezi auta, která nejrychleji ztrácejí hodnotu, patří kromě luxusních značek i Škoda

Existují ale výjimky. Nejlépe svou hodnotu drží vozy Porsche nebo Jeep, daří se i Hyundai
06.07.2022 09:31
|
15

Test Citroënu C5 X 1.6 PureTech 180 Shine: Echtovní francouzské auto se dováží z Číny a poráží Superb

Pohodlím trumfuje ostatní kombíky střední třídy, ale v zatáčkách se někdy až hrozivě naklání
23.11.2022 13:41
|
1

Luxusní elektrické SUV od Audi nově ujede až 600 km na nabití. A sveze se na úspěchu jména Q8

Po modernizaci se označuje jako Audi Q8 e-tron. Má větší výkon a lepší dynamiku
09.11.2022 07:00
|
0
Reklama

První test Fordu Mustang Mach-E GT: Ohromující sílu a dynamiku může využít naplno jen zkušený řidič

Vrcholná verze elektromobilu má vyšší točivý moment než všechny ostatní fordy. Výkonem poráží BMW M3
16.10.2022 18:06
|
5

Ocelová kola stále u zimních sad převažují. Mezi těmi litými se objevily nové trendy

Výrobci litých kol je tvoří na míru přímo ke konkrétním značkám, modelům nebo kategoriím aut
14.10.2022 17:25
|
3
Reklama
Autosalon TV