Reklama
Nová auta

Škoda loni prodala méně aut, přesto hlásí rekordy. Na objednávku se ale může čekat i přes rok

Mladá Boleslav uvedla v roce 2021 na trh čtyři nové modely. Odstavné plochy se pomalu vyprazdňují
Zdroj: Škoda Auto

Nová Škoda Fabia, KaroqKodiaq po faceliftu či první elektrické SUV Enyaq iV. To jsou čtyři modely, které mladoboleslavská automobilka loni uvedla na český trh. Její prodeje nicméně v porovnání s rokem 2020 klesly na necelých 71 tisíc kusů. Tržní podíl spadl z 37 na 34 procent. „I tak si myslíme, že jsme si loni vedli dobře. A dokonce jsme zaznamenali hned několik rekordů,“ řekl na výroční tiskové konferenci vedoucí českého zastoupení Škody Auto Jiří Maláček.

Rekordín objednávky

Rekord, o kterém Maláček hovoří, se netýká prodejů, ale objednávek. Za loňský rok jich Škoda zaznamenala celkem 107 tisíc, což je nejvíc v historii. Měsíc září s 13 tisíci objednávkami je také rekord. Dá se tedy očekávat, že Škoda svoje registrace příští rok vylepší. Přesto bude spokojená s 34procentním podílem na trhu. „Chceme dosáhnout tedy na nějakých 73 tisíc registrací, protože trh mírně porostl,“ podotkl Maláček.

Škoda nicméně celosvětově dopadla ještě hůř než v Česku. „Dodávky Škody klesly o 13 procent z jednoho milionu na 878 200 za loňský rok. Proto si i myslím, že jsme si v Česku vedli velmi dobře. Ostatně, sedm z deseti nejprodávanějších vozů na tuzemském trhu jsou naše,“ vysvětlil Maláček s tím, že za poklesem dodávek stál i známý problém s čipy.

A právě nedostatek čipů zamíchal i s pořadím na prvních místech prodejů. Nejúspěšnějším autem na českém trhu se stala Škoda Fabia, která předběhla Octavii. Tu zasáhla čipová krize nejvíc. Škoda měla přitom na Octavii 27 tisíc objednávek, což je téměř dvojnásobek toho, co registrovala. I letos se však bude na nové auto čekat poměrně dlouho. „Záleží to model od modelu. U nějakého to může být čtyři měsíce, u jiného až 13 měsíců,“ dodal šéf vedoucí českého zastoupení automobilky.

Elektromobilitě naproti

I když byla Škoda Enyaq na českém trhu teprve první celý rok, stala se už nejprodávanějším elektromobilem. Zaznamenala celkem 738 registrovaných kusů. Předběhla tak Hyundai Kona Electric a Teslu Model 3. Letos má v prodejích pomoci i nový Eynaq Coupé a tak Škoda plánuje na 1400 registrací. To by byl téměř dvojnásobný růst.

„Uvědomujeme si svou zodpovědnost, protože jsme domácí značka. Proto se chceme podílet na strategii rozmístění výkonných nabíječek páteřní sítě. To jsou ty, které mají alespoň 150 kW,“ dodal Maláček. Škoda je podle něj nyní úspěšná i se svými plug-in hybridními vozy, kterých loni zaregistrovala asi tisíc kusů.

I když Maláček ještě očekává problémy s dodávkami čipů, už by se podle něj neměla opakovat situace, kdy Škoda neměla kam odkládat nedokončené vozy. „Odstavné plochy se pomalu vyprazdňují a auta míří k zákazníkům. Venku nestála dlouho, byly to nejdéle tři měsíce a navíc měla nadstandardní ochranu,“ upozornil zástupce automobilky.
Reklama

Diskuze

Marcel74 - 23.01.2022 18:19:06
Tak něco málo přes sedm set prodaných EVček je považováno za úspěch? To při třetinovém zastoupení Škody na našem trhu znamená, že až bude všechno EV, prodá se u nás asi dva a půl tisíce nových aut ročně. To bude bomba..
Neuvedu - 23.01.2022 15:48:10
Je vidět, co je stále hloupých Čechů, co si rádi koupí předražený šunt z Bolky. Němečtí majitelé jsou za loajálnost českých ovcí určitě rádi.

Takto vypadá nová Škoda Enyaq Coupé iV. Mladá Boleslav ji odhalila na první skice

Elektromobil bude mít lepší dojezd než standardní SUV díky svažující se zádi
11.01.2022 08:00
|
5
Reklama

Škoda zabodovala v nárazových testech Euro NCAP 2021. Bere dvě první místa

Nejbezpečnější byly ve svých kategoriích model Fabia a Enyaq iV
04.01.2022 13:41
|
3

Nová Škoda Enyaq Coupé se už rýsuje. Doslova, Mladá Boleslav odhalila její siluetu

První evropské SUV-kupé české automobilky se chlubí nejlepší aerodynamikou ve své třídě
15.12.2021 09:00
|
3

Kolaps se nekoná. Rozkopaný Barrandovský most je někdy lépe průjezdný než před opravou

Řidiči týden žijí s opravovaným mostem. Mělo to být peklo, ale dobře navržené pruhy ho odvrátily
23.05.2022 20:15
|
1

Říkalo se jí vejtřaska, ale byla nezastavitelná. Znáte bohatou historii Pragy V3S? Zkuste kvíz

Kdy ji nakreslili, kolik se jí vyrobilo a jaké měla schopnosti? I na to se ptáme v dnešním kvízu
22.05.2022 07:29
|
16
Reklama

Putinovu limuzínu nikdo nechce. Devět let vývoje financovalo Rusko, neprodala se jediná

Luxusní Aurus Senat měl být konkurentem západního luxusu. Oligarchové si ho ale nekoupí
20.05.2022 07:42
|
15

Nový Peugeot 308 SW žehlí české silnice s francouzskou grácií. Kufrem potěší chalupáře

Krátce jsme se svezli s novým stylovým kombi. Tříválcový benzinový motor mu sluší
19.05.2022 20:15
|
2
Reklama
Autosalon TV