Nová auta

Revoluci v nákladní dopravě má zajistit částečný solární pohon. Scania testuje první kamion

Plug-in hybridní stroj dostane výkon 560 koní a akumulátor bude mít kapacitu 300 kW
Zdroj: Tiskový servis Scania

Švédská společnost Scania přišla s řešením, jak snížit emise a zvýšit udržitelnost v nákladní dopravě. V současné době zkoumá účinnost solárních panelů na novém hybridním kamionu, který začala testovat na veřejných komunikacích ve Švédsku. Informace uvedla v tiskové zprávě.

Elektrifikace tak trochu jinak

Na dvouletém projektu se Scanií spolupracuje několik švédských firem i univerzita Uppsala. Společný výzkum se zaměřuje na možnost částečného využití solární energie v nákladní dopravě a zkoumá o kolik procent se při použití solárního pohonu dokáže snížit produkce oxidu uhličitého.

„Cílem je vytvořit podmínky k přechodu na udržitelný přepravní systém. Solární panely slouží vůbec poprvé k výrobě elektrické energie pro pohon nákladního automobilu. Je úžasné udávat směr vývoje nákladních vozidel nové generace," říká Stas Krupenia, vedoucí výzkumné kanceláře společnosti Scania. Podle odborníků solární záření funguje jako obnovitelný zdroj energie a tím může zmírňovat dopady kamionové dopravy na klima planety.

Scania technologii testuje na plug-in hybridním kamionu s výkonem 560 koní, který je celý pokrytý solárními panely. Ty se musely speciálně upravit, aby byly lehčí a výkonnější. Kapacita akumulátoru je 300 kWh. Při provozu ve Švédsku by solární pohon přinesl navýšení ročního dojezdu o pět tisíc kilometrů, v případě provozu v zemích, kde je daleko víc slunečního svitu – například ve Španělsku – by se mohlo jednat i o dvojnásobek této hodnoty.

„Nasazení solárních panelů umožní vznik udržitelných nákladních vozidel. Díky elektrifikaci vidíme velký potenciál pro snížení emisí z těžkých vozidel. Elektřina vyrobená solárními panely ušetří palivo a redukuje emise oxidu uhličitého," říká Erik Olsson, vedoucí oddělení Corporate Development společnosti Midsummer, která vyrobila nové solární články pro účely testování.

Co bude s přebytky solární energie?

Projekt se zabývá i dopady, kdy by se přebytek solární energie z nákladních automobilů měl dostat do elektrické sítě. Obousměrné nabíjení totiž není jednoduché a zatím ani legislativa přesně nedefinuje, zda to bude možné. „Mysleli jsme si, že budeme moci přebytky energie vyrobené nákladními vozidly odkoupit, bohužel to v současné době není možné. Ale to, že se solární články stanou součástí řešení dobíjení kamionu, je fantastické. Jako společnost obchodující s elektřinou vidíme, že pro zvládnutí přechodu na nové pojetí energetiky jsou zapotřebí všechny obnovitelné zdroje energie," říká Sverker Ericsson, ekonom obchodu s elektřinou ve společnosti Dalakraft. 
Reklama
Reklama

Diskuze

Marcel74 - 08.09.2023 20:05:45
Ideál nočních přejezdů...

Scania vyrábí nejsilnější motor pro nákladní vozidla. Má ohromujících 3 700 Nm a 770 koní

Švédský výrobce tahačů představil novou generaci vidlicových osmiválců
29.09.2021 13:14
|
9
Reklama

Scania Transport Laboratory přechází na nefosilní paliva

Prostřednictvím své vnitropodnikové přepravní společnosti představuje Scania, jak lze pomocí stávajících technologií dosáhnout snížení emisí uhlíku o více než 95 %.
04.02.2019 17:19
|
0

Scania dodá nákladní vozy pro německé elektrifikované dálnice

Společnost Scania dodá 15 nákladních vozidel pro tři německé elektrifikované dálnice v rámci zkušebního provozu, který by měl být zahájen v letošním roce. Rozhodnutí bylo přijato jménem německého Spolkového ministerstva životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti (BMU) po uskutečnění veřejné soutěže.
29.01.2019 13:22
|
0

Nový Opel Corsa láká na úspornější jízdu. Vůbec poprvé se bude prodávat jako hybrid

Z nabídky motorizací zmizí naftová jedna-pětka. Benziny a elektromobil však zůstávají
01.12.2023 15:44
|
0

Do kufru lano a do nádrže natankovat plnou. V zimě mohou zachránit i zdánlivé maličkosti

Odklidit sníh z auta a jezdit bezpečně je důležité. Existují další věci, které mohou jízdu usnadnit
01.12.2023 13:38
|
1
Reklama

Auto po prvním majiteli není jistota. Podvodníci mají novou fintu, jak zákazníka oklamat

Stočené kilometry, zatajené havárie i falešná země původu. To není vše, na co si dát pozor
30.11.2023 10:49
|
3

První sníh řidiče vždycky překvapí. Odborník radí, na co si dát pozor, než vyrazíte na silnici

V průběhu zimy je důležité nejen jezdit pomaleji, ale také věnovat čas odklidu sněhu z auta
27.11.2023 07:33
|
2
Reklama
Reklama
Autosalon TV