Reklama
Testy

První test Fordu Mustang Mach-E: Elektrické SUV jezdí podobně jako sporťák. To je ale i nevýhoda

Vyzkoušeli jsme novinku, která se začne prodávat až koncem roku. Klasický Mustang se nemusí stydět

Robin (20): Míval jsem osmiválcového mustanga nad postelí. Od toho elektrického se ale může i učit

Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Hned ze začátku bych chtěl zmínit, že Ford Mustang pro mě vždy byl a stále je obrovskou automobilovou ikonou. Nad mojí postelí nikdy nebyl plakát s exotickým supersportem, ale právě s touto charismatickou americkou legendou s koněm na kapotě. Proto když Ford ohlásil příchod elektromobilu ve tvaru SUV, který ponese jméno Mustang, zhrozil jsem se. Jak si vůbec mohou dovolit takto pojmenovat auto jezdící na elektřinu. Vždyť to je hanění americké osmiválcové kultury.

Se stejnou myšlenkou jsem do nového Fordu Mustang Mach-E nastupoval i při prvních jízdách pro české novináře. Po pár ujetých kilometrech jsem ale začal mít výčitky svědomí, že jsem mustanga na baterky takhle neoprávněně hanil. On totiž nebyl vůbec tak špatný, jak jsem předpokládal. Za tohle prohlášení nejspíše schytám početnou kritiku, ale jízdně mi dokonce přišel lepší, než Mustang s benzínovým motorem, a to jsem jeho velký fanoušek.

Než se začnu jízdním vlastnostem věnovat dopodrobna, chtěl bych vypíchnout design exteriéru a interiéru. I Když se mi na fotkách Mach-E nezamlouval, v reálu to bylo úplně jiné kafe. SUVéčko vypadalo futuristicky a na silnicích vyvolávalo pořádný rozruch. Kolemjdoucí si na mě pravidelně ukazovali prstem a někteří dokonce z kapes tasili telefony a elektromobil si fotili. Co se týče interiéru, tak ten se držel trendu digitalizace a čistého vzhledu. Na přístrojové desce zůstalo pouze pár přepínačů, jinak se vše ovládalo pomocí gigantického vertikálně orientovaného displeje. Já osobně patřím mezi skupinu řidičů, kterým tento novodobý směr vyloženě nevadí, ale jsem si vědom toho, že například starší generaci toto řešení nemusí vyhovovat. Kabina mustangu jinak působila útulně a díky koženému čalounění také luxusně. Sedačky byly komfortní, akorát v zatáčkách hůře držely tělo. Zavazadlový prostor nepatřil k největším, ale i s kabeláží nabídl dostatek prostoru pro každodenní používání.

Teď se ale pojďme věnovat tomu nejdůležitějšímu, a to samotné jízdě. I když testovaný Mustang Mach-E vážil 2,2 tuny, svá kila navíc dokázal na silnici maskovat stejně dobře, jako někteří lidé oversize oblečení. Kombinace přesného řízení a pohonu všech kol preferujícího zadní nápravu udělala z Mustangu na baterky neomylného snipera apexů. V zatáčkách byl Mach-E dokonale hravý a při agresivnější jízdě dokonce dokázal vrtěl zadkem. Tužší podvozek navíc přispíval k tomu, že elektromobil byl při sportovní jízdě stabilní a příliš se nenakláněl.

Elektromotor s výkonem 351 koní neměl žádný zběsilý nástup točivého momentu, který by mohl řidiče nachytat na švestkách, ba naopak akceleroval velmi kontinuálně a to až do rychlosti 180 km/h (maximální omezená rychlost). Pohonná jednotka mě velmi překvapila svou úsporností. Dojezd na displeji ani při pravidelném šlapání na plyn v podstatě neubýval a po celodenním testováním nám stále více než polovina kapacity 88 kWh baterie zbývala.

Sečteno, podtrženo. Za mě se elektrický Ford Mustang Mach-E velice povedl. I když jsem zarytý fanoušek klasického Mustangu, tak musím přiznat, že elektromobil byl ve většině ohledů lepší. Akorát mi hrozně chyběl ten pravý zvuk osmiválcového motoru. Jinak ale klobouk dolů. Píši to s těžkým srdcem, ale Mustang 5.0 V8 by se mohl od toho elektrického leccos přiučit.

Bart (22): Pokud by měla takto vypadat budoucnost automobilismu, tak prosím. Beru ji všemi deseti!

Zdroj: Robin Běhal - Autosalon.tv

Když jsem coby puberťák sledoval sci-fi filmy, obdivoval jsem futuristická vozidla, která byla předzvěstí automobilové budoucnosti. V duchu jsem si však stále říkal: „To není možné, vždyť tohle nemůže nikdy existovat.“ Jenže nemožné se během mžiku stalo skutečností. Dnes je každý druhý nový vůz elektrifikovaný, naplněný až po střechu nejmodernějšími technologiemi a zabalený do futuristického kabátku, který je jako vystřižený právě z vědeckofantastických snímků. Už vůbec mne pak nenapadlo, že jeden z těchto vozů by někdy mohl nést jméno Ford Mustang.

Pod tímto názvem byl totiž odjakživa známý jeden jediný vůz. Ikonické sportovní kupé či kabrio s obrovským motorem a jedinečným designem, které si svým charakterem a jízdním projevem získalo srdce snad každého petrolheada. Bohužel kvůli přísným emisním normám už je jen otázkou času, kdy bude "automobilový Ježíš" ukřižován. Ford stvořil Mustanga Terminátora, který zvládne přísným předpisům odolat a navíc značce nabere nějaké ty "ekobodíky", čímž alespoň o několik let prodlouží existenci osmiválcovému kupé/cabriu.

Srdce Terminátora je pochopitelně čistě elektrické, tudíž lokálně produkuje nulové emise. Díky němu definitivně vypadne ekologům z hledáčku a stane se „nesmrtelným“, alespoň prozatím. Tím Terminátorem myslím zbrusu nový model Mach-E. SUV kupé s velkými ambicemi a slibnými parametry, jenž nás ve většině ohledů mile překvapilo. Otázkou však zůstává - dokáže elektřina nahradit ikonický osmiválec?

Věřte, nevěřte - v mnoha ohledech ano. Opomeňme nižší produkci emisí, nižší náklady na servis a takové ty další výhody elektromobilu, o kterých už všichni moc dobře víme a přeskočme rovnou do nejdůležitější kapitoly věnované dynamice. Mustang na baterky se totiž osmiválcovému směle vyrovná. Z nuly na 50 km/h akceleruje svižněji a na stovku se pak katapultuje za obdobný čas (5,1 s) jako spalovací hřebec s pětilitrovým motorem, manuálem a plátěnou střechou. Neuvěřitelné! Zátah je navíc díky bezestupňové převodovce mnohem příjemnější a lineárnější. Jediné, co mi fakt chybělo, byl charismatický zvuk vidlicového osmiválce, který prostě nejde nahradit. Ani virtuálním zvukem z reproduktorů, jimž byl elektrický Mustang dovybaven.

Obrovská pochvala patří inženýrům, kteří se podíleli na vývoji podvozkové techniky. V konečném výsledku byla dokonce lepší než u klasického kupé/kabrioletu. Opulentní SUV-kupé zvládalo klikaté cesty s absolutní lehkostí a jistotou. Bylo až dechberoucí, jak se 2,2 tunové auto drželo okrajů zatáček. Rozhodit mu "americký sandál" nedokázaly ani větší nerovnosti či zhoršené adhezní podmínky. Pokud však řidič chce, umí Mustang kontrolovatelně a ladně vrtět ocáskem. Pohon všech čtyř kol totiž preferuje zadní nápravu. Překvapilo mě, že se mohutná karoserie vozu téměř nenakláněla.

Mimo okresní cesty je podvozek tužší, ale velice komfortní. Skvěle žehlí hlubší kanály, rigoly i další nástrahy všedního jezdění. Díky perfektně odhlučněné kabině není uvnitř nic slyšet. Panuje tam až hrobové ticho. Vyzdvihnout musím rovněž řízení, které je ostré, přesné a šoféra doslova propojí se silnicí. Jakousi třešničkou na dortu jsou brzdy s mohutnými kotouči, které mastodontní SUV v mžiku zastaví. Navíc téměř nevadnou.

Závěrem bych chtěl zhodnotit design Mustangu Mach-E a jeho interiér. Navenek se mi sportovně užitkový vůz se sportovní zádí líbí, ale pochopitelně není tak přitažlivý a vzrušující jako spalovací modely. Zato v interiéru se karty zcela obrací. Uvnitř elektromobilu jsem se cítil jako Alenka v říši divů. Celého mne obklopovaly luxusní materiály, pěkně vyladěné detaily a hlavně futuristické přístroje v čele s ohromným multimediálním displejem.

Podtrženo, sečteno: Ford Mustang Mach-e je jedinečné elektrické auto s fantastickými jízdními vlastnostmi, zábavným řízením, výkonnými brzdami, fenomenálním pohonným ústrojím, líbivým designem a přepychovým interiérem. Pokud by měla takto vypadat budoucnost automobilismu, tak prosím. Beru ji všemi deseti!

Ondřej (47): Konečně zábavné elektrické SUV v zatáčkách! Bohužel za cenu sníženého komfortu

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Vývoj elektromobilů jde neskutečným tempem dopředu - minimálně co se jízdních vlastností a výbavy týká. Ještě nedávno jsem psal, že jsem zatím nezkoušel elektrické SUV, které by na mě nepůsobilo v zatáčkách těžkopádným dojmem. To se změnilo s testem nového Fordu Mustang Mach-E AWD, tedy verze s pohonem všech kol. Počasí mi přálo v tom smyslu, že jsem potkal vydatnou dešťovou přeháňku a mohl vyzkoušet auto na klikatých okreskách i na povrchu se silně sníženou přilnavostí. Mustang Mach-E překvapil trakcí a zábavností. Na uklouzaném asfaltu se choval neuvěřitelně jistě a díky preferenci pohonu zadních kol při průjezdu zatáček pod plynem i zábavně. Pocit těžkopádnosti, který jsem v každé zatáčce zažíval se souběžně testovanou Škodou Enyaq iV 80, se téměř nedostavil. A to měl Mustang Mach-E od kapotou mnohem větší nálož kilowattů a newtonmetrů. První prudší sešlápnutí plynu mě skoro rozesmálo, s jakou prudkostí se elektrický divoký kůň od Fordu rozběhl.

Nic ale není zadarmo. Přestože měl Mustang Mach-E na rozdíl od Enyaqu iV kola a pneumatiky relativně rozumných rozměrů (225/55 R19 místo 255/40 R21), pohodlím při přejezdu nerovností se mu ani zdaleka nevyrovnal. Zvlášť některé rozbité ulice byly pro posádku utrpením a rozvibrovaly i jinak luxusně vyhlížející materiály v interiéru. Podotýkám ale, že jsme testovali předprodukční kus, takže z hlediska zpracování na něj nesmíme být stejně přísní jako na auto ze sériové výroby.

Horší to bylo také s kvalitou brzdění, které mi připadalo velmi kousavé a  málo plynulé. V tomto ohledu je Škoda Enyaq iV výrazně příjemnější.

Také z hlediska odhlučnění kabiny Mach-E za Enyaqem iV trochu zaostával.

Kde naopak zabodoval, to je z hlediska srozumitelnosti ovládání. Potěší už to, že je gigantický displej multimediálního systému orientován logicky na výšku a také pohyb v jeho menu byl ještě snadnější a intuitivnější než u škodovky. Takže jsem ani moc nenadával kvůli tomu, že se většina funkcí musí ovládat právě přes displej a nejsou pro ně samostatná tlačítka. Naopak mi chyběl head-up displej a jeho rozšířená realita, které u Enyaqu fungují skvěle.

Také krátký pohled do zavazadlového prostoru nebyl tak příjemný jako u škodovky. Mělo by ale zaznít, že Mustang Mach-E bude spíše konkurentem pro připravovanou kupé verzi Enyaqu, která z tohoto pohledu nemusí být tak velkorysá jako současné provedení.

Ukazatel spotřeby mi v průběhu testu ukazoval až neuvěřitelné hodnoty mezi 14 až 15 kWh na 100 km, kterým se mi ani nechtělo věřit. Enyaq iV žral při podobném stylu jízdy vysoko nad dvacet. Podle technických údajů od Fordu by ale spotřeba testované verze Mustangu Mach-E v režimu WLTP měla dosahovat 18,7 kWh/100 km, takže možná palubní počítač u předprodukčního auta neukazoval úplně správně. Posvítíme si na to při dlouhodobějším testu.

Zajímavé jsou tři různé jízdní režimy, které se liší odezvou na plynový pedál, ale také zvukem motoru uměle generovaným do reproduktorů. Ford je nechal v menu v původním anglickém znění, přestože jinak je všude čeština, protože údajně přesně vystihují, jak se auto chová. Jsou to Active (aktivní), Whisper (šeptající) a Untamed (nezkrocený). Rozdíl mezi nimi ale není tak velký, jak bych očekával. Nejvíc asi v tom zvuku z repráků, protože v tom nezkroceném režimu se z nich line bublání osmiválce.

Ford Mustang Mach-E hodnotím po prvních testech jako jeden z nejlepších elektromobilů na českém trhu. Fascinuje jízdními vlastnostmi, boduje výkonem, dynamikou, dojezdem na jedno nabití i designem a uspořádáním přístrojové desky. Mezery má zejména z hlediska jízdního komfortu, plynulosti brzdění a ve velikosti zavazadlového prostoru. Cena je při srovnání s běžnými auty vysoká, ale na poměry elektromobilů nebo podobně výkonných vozů odpovídající. A ne, opravdu nedělá jménu Mustang ostudu.
Reklama
Autosalon TV