Reklama
Testy

Mercedes-Benz třídy A umí být ochráncem životního prostředí i nejvýkonnějším hatchbackem světa

V týdenním testu jsme prověřili dvě zcela odlišné verze prémiového německého kompaktu

Ekologický "Mergl" potěší výbavou, prostorností i jízdními vlastnostmi. Trpí však schizofrenií

Zdroj: Bart Běhal

Plug-in hybridní Mercedes-Benz třídy A se oproti konvenčním variantám takřka neliší. Oko si všimne pouze registračních značek s písmeny EL, jenž umožnují parkovat na modrých i fialových zónách v centru Prahy zcela zdarma. Na exteriéru auta nalezneme také vstup pro nabíjení či štítek EQ Power. Podobná situace panuje i v kabině, kde přibyly jen ukazatele na displejích a několik jízdních režimů.

Samotný vzhled automobilu bychom asi nejlépe popsali jako povedený. Díky opulentním tvarům a dynamičtějším rysům snoubí eleganci se sportovností. Na přídi najdeme velkou příčku protínající masku chladiče s obří třícípou hvězdou. Nechybí zde ani příplatkové Multibeam LED světlomety, jenž svítily perfektně za jakýchkoliv podmínek.

Zezadu elektrifikované "Áčko" připomíná buclatou baletku, což se někomu může líbit, ale mnohé to spíše odradí. Poněkud zvláštní design zádě zachraňují alespoň světlomety ve tvaru steaku a horní spoiler. Karoserii v našem případě zdobily i sedmnácti palcová kola, standardem jsou však šestnáctipalcová.
Reklama

Překypuje technikou

Značka Mercedes-Benz je vždy zárukou velmi atraktivních interiéru, což potvrdila i u modelu A 250e. Posádku obklopují výhradně kvalitní materiály, fantastické ambientní osvětlení a k dokonalosti vyladěné designové prvky. Jako řidič navíc ihned víte, kam za čím sáhnout. Veškeré ovladače jsou totiž intuitivní a parádně zpracované.

Asi nejvíce nás v kabině uchvátil multifunkční volant, který disponuje akorát tlustým věncem a zároveň stylově vypadá. Vypíchnout musíme též látkovo-kožená sedadla, jenž byla zkrášlena kontrastní výplní i prošíváním. Zaprvé skvěle držela tělo v zatáčkách a zadruhé byla komfortní, takže nás z nich nebolela záda.

Čtvrtá generace třídy A dokazuje, že i malé auto může být nadité technikou. Na palubě se tyčí jakýsi plot digitálních displejů. Levá obrazovka patří palubnímu počítači, druhá pak multimediálnímu systému. Nejde však o standardní náčiní, nýbrž za příplatkové zboží. Na druhou stranu těšit se můžete na bezvadnou grafiku, hromadu chytrých aplikací či na nejrůznější údaje o jízdě. K dispozici je již od základního provedení celá řada bezpečnostních i komfortních asistentů. Například aktivní adaptivní tempomat, pomocník udržující vůz v jízdním pruhu či parkovací asistent.
Reklama

Malý, ale šikovný

Při srovnání s Audi A3 Sportback a BMW 1 je Mercedes-Benz A z trojice nejdelší a nabízí také největší rozvor. Jeho hodnota je 2792 mm, proti 2636 mm u Audi a 2670 mm u BMW.

Nepřekvapí proto, že je na tom velmi dobře s podélnou prostorností. Té nabízí 151 centimetrů, tedy zase nejvíce z trojice. Šířku na zadních sedadlech jsme naměřili 144 cm, což je průměr, šířka vpředu 148 cm také. Pokud budete sedět vzadu, budete mít o centimetr nad hlavou více místa (92 cm), než u Audi a BMW.

A jak je na tom kufr? Ten má základní objem 370 litrů (v případě plug-in hybridní varianty je to jen 310 l). To je o 10 litrů víc než shodně nabízí Audi a BMW, tedy 360 litrů. Praktiky potěší zadní lavice, jenž je rozdělena na tři samostatná sedadla. Každé jde tedy sklopit zvlášť.
Reklama

Pohonná jednotka jako kámen úrazu?

Paradoxně nás na plug-in hybridním hatchbacku nejvíce zklamala právě pohonná jednotka, která si často nevěděla rady. A to především při přepínaní mezi spalovacím motorem a elektromotorem. Po sešlápnutí akcelerátoru, kdy auto chvíli zrychlovalo čistě na elektřinu, náhle cuklo a aktivovalo spalovací agregát. Nastavení tedy není úplně ideální a je zřejmé, že vás Mercedes po čase naučí jezdit hlavně klidně. Škoda, nějaký potenciál k rychlejšímu svezení by tu byl.

Jednotlivé jízdní režimy si je možné nastavovat skrze tlačítko Dynamic. Jejich nabídka se mění i podle verze, jiné jsou samozřejmě u AMG, jiné u elektrifikovaných modelů. Auto do zásuvky je navíc osazeno módem Electric, jenž znamená jízdu čistě na elektřinu, a to i když zamáčknete plný plyn. Režim Battery Level udržuje kapacitu akumulátoru na stejné nebo vyšší úrovni. V tomto případě tedy jedete a můžete dobíjet. Stačí jej zvolit před jízdou po dálnici a na konci máte volné elektrické kilometry. V nastavení Eco se pak "Áčko" chová obvykle jako hybrid, takže to necháte kompletně na něm.

U plug-in hybridů je samozřejmě celá řada proměnných. A tak s nimi můžete jezdit za 0 litrů nebo také za 7. My jsme nabíjeli na delší cestě jen jednou. A nakonec jsme se dostali na 5,4 litru benzinu na 100 km a 3,4 kWh elektrické energie na 100 km. To je podle nás více než přijatelné.

Přitom musíme pochválit i dobíjení. U "plug-inů" bývá zvykem, že je na palubě jen slabší nabíječka. Tady má ale výkon 24 kW pro rychlonabíjecí stanice DC, pro slabší AC je to 7,4 kW. Co to znamená? Že můžete využít i rychlejší proud a doplnit baterku klidně za půl hodiny. Doma z klasické zásuvky to zabere čtyři i možná více hodin.
Reklama

Společník do města i zatáček

Mercedes-Benz A 250e lze posadit buď na standardní podvozek, nebo na příplatkový s nastavitelnými tlumiči. Už standard je však velmi příjemným společníkem na krátké i dlouhé cesty. Auto je celkově tužší, ale rozhodně posádku na nerovnostech nevyklepe k šílenství. Přes retardéry nebo kočičí hlavy jezdí stejně dobře jako ostatní prémiové hatchbacky.

Povedené je i chování vozu v zatáčkách. Minimálně se naklání, je čitelné a nástup nedotáčivosti je dopředu cítit. Nestane se tedy, že by vás "Áčko" vypeklo. Sebevědomě a vyspěle si automobil počíná také na rychlostních silnicích, kde neuvěřitelně maskuje vysokou rychlost. Do kabiny neprochází takřka žádný hluk ani vibrace. Slyšet je pouze aerodynamický odpor vzduchu kolem zrcátek.

Pod tímto textem naleznete technické údaje k plug-in hybridnímu Mercedesu A 250e. Kliknutím na červenou šipku, pokračujte na další kapitolu, tedy na test bestiálního Mercedesu A 45 S.

Technické parametry

Verze modelu Mercedes-Benz A 250e
Pohonná jednotka Hybridní (spalovací agregát + elektromotor)
Systémový výkon 193 kW (262 koní)
Objem palivové nádrže 35 litrů
Max. dojezd čistě na elektřinu 77 km
Zrychlení 0 - 100 km/h 6,6 sekundy
Max. rychlost 235 km/h
Kombinovaná spotřeba 1,4 l/100 km
Objem zavazadlového prostoru 310 litrů
Základní cena 989 780 Kč
Zdroj: Mercedes-Benz
Reklama

Mercedes-AMG A 45 S je čistokrevný sporťák s raketovým srdcem. Naučí driftovat i absolutního lajka

Zdroj: Bart Běhal

Druhým testovaným exemplářem bylo "Áčko" ve vrcholném provedení 45 S. Pod jeho kapotou dřímá vůbec nejvýkonnější sériově vyráběný dvoulitrový motor se čtyřmi válci na planetě. Obrovské turbodmychadlo zvládne foukat až 2,1 baru, přičemž celkový výkon systému činí 421 koní. Maximální točivý moment definuje hodnota 500 N.m.

Agregát samotný je celý z hliníku a disponuje kovanou klikovou hřídelí. Písty jsou potom též hliníkové. Válce jsou uvnitř potaženy nano materiálem, aby bylo dosaženo nižšího tření mezi písty a válci. Kromě toho mu vývojáři z AMG nadělili dvoustupňové vstřikování paliva a přemístili vstřikovače a svíčky, aby do motoru dostali větší výfukové ventily.

Díky těmto vylepšením zvládne vůz z nuly na 100 km/h akcelerovat za pouhé 3,9 sekundy. Nejvyšší dosažitelná rychlost je pak elektronicky omezena na 250 km/h. Pohonná jednotka v Mercedesu-AMG A 45 S standardně spolupracuje s osmistupňovou automatickou převodovkou, která za pomoci dvou aktivních spojek, jenž nahrazují zadní diferenciál, umí rozdělit točivý moment mezi jednotlivá kola na zadní nápravě a řidiči dá mimo jiné k dispozici tzv. Drift Mode. Tento režim pomůže zvládnout řízený smyk i absolutnímu začátečníkovi.
Reklama

Zatraceně sexy

Automobily z garáže AMG nemají pouze sportovně laděnou motorizaci. Rukám inženýrů se nevyhnuly ani další řídící komponenty jako například podvozek, brzdy, řízení, odpružení či nastavení jízdních režimů. Za účelem zlepšení jízdních vlastností a ovladatelnosti byl celý vůz ještě vyztužen. Torzní tuhost přední části zvyšuje například lehký hliníkový plát, který je umístěný pod motorem. Nechybí však ani rozpěra mezi předními tlumiči a diagonální výztuhy v přední a zadní části automobilu.

Oproti konvenčním modelům se vysokovýkonné verze liší také designem karoserie i interiéru. Vozy AMG jsou zpravidla od pohledu atraktivnější a agresivnější. Námi testované "Áčko" oblékalo velmi přitažlivou červenou karoserii s černými doplňky. Sportovnost auta utvrzoval především velký zadní spoiler, rozšířené blatníky či brutální difuzor se čtyřmi koncovkami výfukového systému. Fantasticky vypadala také paprsková 19palcová kola z lehké slitiny.

Uvnitř samozřejmě nechyběla závodní sedadla, semišový volant nebo karbonové doplňky. 
Reklama

Pozor kouše!

A teď už k samotné jízdě. Mercedes-AMG A 45 S 4Matic+ jsme prověřili na jedné z nejhezčích silnic hlavního města Prahy. Nachází se blízko Zbraslavi a vede od řeky Vltavy do městské části Točná. Na přibližně třech kilometrech hladkého asfaltu se rozpíná jedna zákruta za druhou, které spojují poměrně krátké rovinky. Jedinou vadou na kráse celé trasy je bohužel úzká silnice, značná opatrnost je tedy namístě.

Hot-hatchi od Mercedesu byla trať šitá na míru. Jednotlivé zatáčky zvládal s absolutní lehkostí a hravostí. Odlepit jej od vozovky vyžadovalo nelidské zacházení, jelikož auto v serpentinách drželo jako přibité kladivem. Řízení bychom asi nejlépe popsali jako motokárové. Bylo totiž až závodně tuhé a veškeré informace od podvozku šly přímo do volantu, což řidiči zaručuje dokonalou čitelnost vozu.

Největší perličkou modelu AMG A 45 S byl bezpochyby unikátní motor, jenž nemá ve světě obdoby. Jeho dynamika je až tělo drásající. Sešlápnutí akcelerátoru na podlahu připomíná výstřel ze samopalu. Odstředivá síla totiž zarazí bezvládné tělo i hlavu hluboko do sedadla a pokud to spolucestující nečekají, může to být bolestivé. Automobil má chuť zrychlovat i z vysokých dálničních rychlostí a omezených 250 km/h by slupnul jako malinu.

Avšak na námi zkoušené okresce byl výkon motoru dá se říci přebytečný, krátké rovinky jej nedokázaly ukojit. Stádo čtyř set dvaceti koní jsme však využili hlavně při výjezdu ze zatáček. Haldu železa dokázali sudokopytníci vmžiku rozhýbat. Škoda jen větší prodlevy turba.
Reklama

Kombinace toho nejlepšího

Stěžovat si musíme ještě na umělé čtyři koncovky výfukového systému, skrze které nevycházel téměř žádný sportovní zvuk. Výrobce se raději rozhodl vytvořit imitaci agresivního zvuku prostřednictvím reproduktorů. Nezní to zlé, ale na přirozený „sound“ z výfuků to nemá.

Zpod přední kapoty je také výrazně slyšet hvízdání mohutného turbodmychadla, které dopuje pohonnou jednotku vzduchem. Parádně fungovala převodovka, která sázela jeden kvalt za druhým během několika milisekund. Běžné převodovky auto zpomalují, tahle jej spíše hnala kupředu.

Na závěr musíme avizovat, že Mercedes-AMG A 45 S 4Matic+ kombinuje vše, co řidič od sportovního vozu očekává. Parádně naladěný podvozek, výkonný motor, tuhé řízení, ostré brzdy a při svižné jízdě dokonalou převodovku. K tomu ještě závodní sedadla s výrazným bočním vedením a perfektní volant. To všechno je záruka nezapomenutelného zážitku z jízdy, což je přesně cílem oddílu AMG.

A co se vlastně pod zkratkou AMG ukrývá? Tato tři písmena značí Aufrecht Melcher Großaspach, což jsou příjmení zakladatelů firmy vzniklé v roce 1967 doplněná o název rodného města prvního z nich. AMG založili bývalí inženýři Mercedesu jako úpravce vozů s trojcípou hvězdou na přídi. V současnosti jde o oficiální oddělení značky, avšak náplň práce zůstala stejná. Mistři z AMG stojí za opravdovými skvosty mezi sportovními vozy, a to jak v minulosti, tak i ve 21. století.

Technické parametry

Verze modelu Mercedes-AMG A 45 S 4MATIC+
Motor Zážehový dvoulitrový s turbem
Počet válců 4
Výkon 310 kW (421 koní)
Max. točivý moment 500 N.m
Zrychlení z 0 - 100 km/h 3,9 sekundy
Max. rychlost elektronicky omezena na 250 km/h
Kombinovaná spotřeba 8,3 až 8,4 l/100 km
Objem zavazadlového prostoru 370 litrů
Základní cena 1 539 120 Kč
Zdroj: Mercedes-Benz
Reklama
Reklama
Autosalon TV