Reklama
Nová auta

Nejvlivnější žena autoprůmyslu: Nevstáváme každé ráno s tím, že bychom hledali partnera

Exkluzivní rozhovor s šéfovou Citroënu Lindou Jackson o Česku, historii a tlaku ze strany EU
Zdroj: Citroën

Automobilový svět je typické "macho prostředí", ve kterém se jen málokdy potkáte se ženami na těch nejvyšších postech. Jednou z výjimek je Linda Jackson, která od roku 2014 úspěšně šéfuje Citroënu, a která na jeden den zavítala do Prahy.

Během rozhovoru s ní se pak ukázaly i její další odlišnosti. Zatímco drtivá většina topmanažerů cestuje s početnou družinou svých asistentů, Linda Jackson přiletěla do Prahy pouze s jedním kolegou. Stejně tak neměla na stole štosy papírů a tabulek s přípravou, jak bývá běžné. Přímo z ní sálalo, jak jí role u Citroënu sedí, protože ač Britka, působí díky všemu výše zmíněnému vyloženě francouzsky.

"Líbí se mi Traction Avant i Kachna"

Citroën letos slaví 100 let. Jaké je vaše nejoblíbenější auto z jeho bohaté historie?
To je samozřejmě záludná otázka, protože těch modelů byla spousta, ale pokud bych měla vybrat skutečně svého oblíbence všech oblíbenců, tak by to asi byl Traction Avant a důvod proč to říkám, že to skvěle vypadající auto a zadruhé je tam spousta technologických inovací. Neměla jsem zatím tu možnost ho přímo řídit, ale jela jsem v něm jako pasažér a byl to úžasný zážitek. Druhým oblíbencem je 2CV, protože mě dokáže rozesmát, a to je také důležité.

…a ze současné modelové palety?
Určitě to, se kterým aktuálně jezdím, což je naše poslední novinka SUV C5 Aircross. Je to momentálně naše vlajková loď a pro mě ztělesňuje vše, co dělá Citroën Citroënem. Ze své pozice si mohu dovolit říct, že má nádherný jedinečný design, který je zaoblený, ale přesto si udržuje styl SUV, je velmi komfortní, což je pro Citroën naprosto typické. Je to zkrátka moc pěkné auto.

Linda Jackson (60)

Vystudovala MBA na Univerzitě ve Warwicku a od roku 1977 do roku 2004 pracovala na různých pozicích v oblasti financí a prodeje u značky MG Rover Europe. Do Citroënu nastoupila v roce 2005 na post finanční ředitelky Citroënu UK a v roce 2009 zastávala stejnou pozici ve francouzském Citroënu. Od července 2010 do května 2014 byla ředitelkou Citroënu v Anglii a Irsku. Poté byla jmenována ředitelkou celé značky Citroën. V roce 2018 ji časopis Autocar označil za nejvlivnější ženu v automobilovém průmyslu.

"Elektrifikace vyžaduje enormní investice"

Jaké jsou podle vás tři největší výzvy, kterým musí současný automobilový svět čelit?
Myslím, že to jsou tři věci. První je elektrifikace, protože to, co dělají vlády a Evropská unie v oblasti snižování emisí, nás nutí ke skutečně rychlé elektrifikaci. To je určitě největší výzva, která si vyžaduje enormní investice. Druhá je mobilita a způsob, jak zákazníci mění své zvyklosti a hledají nové formy užívání auta, aniž by ho kupovali. Tím myslím třeba sdílení aut nebo operativní leasingy pro soukromé osoby, a tak se všechny automobilky mění z prodejců aut na poskytovatele mobility. Třetí je podle mě autonomní řízení, u kterého je samozřejmě několik stupňů – automobilky se nyní pohybují na úrovni 1, 2, popř. 3, ale ještě tu máme pokročilé úrovně 4 a 5, což je technologicky úplně něco jiného a já se domnívám, že využití najdou spíše v hromadné dopravě a podobných přepravních službách, než v soukromé sféře, protože všechny technologie, které si to vyžaduje, jsou nejen komplikované, ale také extrémně drahé, takže si je soukromý zákazník nebude moci dovolit. Ostatně, myslím si, že se objeví i další výzvy a směry, protože v následujících deseti patnácti letech se z technologického hlediska změní spousta věcí mnohem zásadněji, než tomu bylo řekněme za uplynulých třicet let.

…a v čem vidíte největší riziko?
Mám-li být upřímná, největším rizikem by bylo nepřijmout tyto výzvy. Nemůžete si dovolit se toho neúčastnit, protože by vás velmi rychle dostihly externí faktory a nepřežil byste. Samořiditelná auta tady budou, za dlouho, ale budou, a zároveň se stanou ještě bezpečnějšími. Takže nemůžete ignorovat tyto technologie. Stejně tak si nemůžete dovolit nevnímat přání a změny u zákazníků v oblasti mobility. Pokud mluvíte s mladými lidmi, tím myslím lidi pod třicet, tak čím dál častěji nechtějí auto vlastnit, ale chtějí k němu mít přístup. To mění celý dosavadní model. Jako výrobce musíte být velmi ziskový, abyste si mohl dovolit investovat ve všech oblastech nutných pro další rozvoj.
Reklama
Zdroj: Citroën

"Musíme mít respekt k naší planetě"

Jak vnímáte enormní regulační tlak EU na elektrifikaci osobní dopravy?
Ten tlak je skutečně enormní a my, jako skupina PSA, jsme si řekli, že cíle splníme. V tomhle nemáme na výběr a kromě toho to není jen o případném placení pokut, které samozřejmě platit nechceme, ale mnohem více je to o tom, jaký etický kredit v oblasti emisí máte jako globální automobilový výrobce. Musíte mít přeci respekt k planetě, na které žijeme. Takže ano, je to náročná výzva, která opět vyžaduje mimořádné investice, ale jako výrobce musíte respektovat pravidla, která jsou stanovena a nějak se s tím poprat.

Jakou strategii má v tomto ohledu Citroën?
Už příští rok představíme plug-in hybridní verzi C5 Aircross a ke konci roku pak nový model z C-segmentu, který bude mít kromě klasických motorů také čistě elektrickou verzi. Jinými slovy každý nový model, který představíme, bude mít také plug-in hybridní verzi nebo čistě elektrické provedení. Do roku 2025 pak bude takto elektrifikováno 100 % našich modelů.

"Nevstáváme s tím, že bychom hledali partnera"

V červnu letošního roku jste v interview pro Evening Standard řekla……
to jsem zvědavá, co jsem řekla (smích)

…, že PSA nepotřebuje žádného strategického partnera. Nyní přichází joint-venture s FCA. Co se během půl roku změnilo?
Když se podíváte na naše finanční výsledky, vidíte, že jsme velmi silní, takže skutečně nepotřebujeme žádného partnera. To ale neznamená, že nesledujeme situaci a nehledáme příležitosti. A jedna taková příležitost je právě tady, takže právě probíhají diskuze, o kterých nemohu bohužel mluvit. Stále platí, co jsem tehdy řekla, že každé ráno nevstáváme s tím, abychom hledali nového strategického partnera, ale když se objeví příležitost, tak s ní pracujeme.

Co vedlo Citroën k tomu, aby v České republice po dlouhých dekádách prodal své oficiální zastoupení soukromé skupině Emil Frey?
Takový krok jsme udělali ve více zemích a není s tím žádný problém, protože jediné, co chceme, je mít to nejlepší zastoupení. Se skupinou Emil Frey máme velmi dobré vztahy a je naším zastoupením i v dalších zemích. Důležité je, že z hlediska spokojenosti zákazníků je Emil Frey velmi dobře hodnocen. Takže všude hledáme nejlepší způsob, jak mít spokojené zákazníky v kombinaci s jistou finanční efektivitou, a tak se toto řešení i u vás jevilo jako ideální. Vše ukazuje na to, že to byl správný krok.
Zdroj: Citroën

"Měli byste milovat to, co prodáváte"

Jak vypadá ideální auto podle Lindy Jackson?
Protože jsem celkem malá, ta mám ráda vyšší pozici sezení. Líbí se mi hezké a zoblené tvary a určitě také komfortní jízda. Takže jsem vlastně popsala Citroën.

Užíváte si řízení, máte na něj vůbec čas?
Miluji řízení a řídím docela často. Mimochodem, každých pár měsíců děláme v Normandii na našem soukromém okruhu testování nových modelů, a to i konkurenčních, a to mám moc ráda. Lépe pochopíte, co očekávají zákazníci, co cítí. Nejde o to jezdit rychle, ale o pocity, které ve vás auto vzbuzuje. Nejsem znalec techniky, takže na rozdíl od mého šéfa Carlose Tavarese (CEO skupiny PSA – pozn. redakce) nevím, na co je která věc v motoru dobrá, ale miluji řízení. Pokud jste v tomto byznysu, měli byste milovat to, co prodáváte.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Minutový test: Citroën C5 Aircross - 15 důvodů proč ho chtít, či nechtít

Čas všechny tlačí. Rychlá informace proto vítězí. S námi budete za minutu vědět vše podstatné!
19.09.2019 19:10
|
2
Reklama

100 let Citroënu: Od citrónů k SUV

Citroën letos slaví 100 let existence. Připomeňme si nejdůležitější jména, modely a další fakta
21.06.2019 13:12
|
0

Test odhalil nová auta, u nichž výrobci šetří na kvalitě a doufají, že si toho zákazníci nevšimnou

Šetření je skryté v detailech, a to i u drahých značek. Některé modely si mezigeneračně pohoršily
09.08.2022 07:32
|
4

Škodovka tento týden nečekaně změnila logo. Je duhové na znamení podpory akce Prague Pride

Automobilka se oficiálně připojila k festivalu LGBTQ+ lidí. Vypravuje vlastní skupinu ŠKODA Proud
08.08.2022 12:59
|
26
Reklama

Kvíz: Příteli chvátej SOS, aneb škodovky ve službách policie a dalších záchranných složek

Škodovky jsou u nás už více než 100 let nedílnou součástí vozových parků policie, záchranky i hasičů
07.08.2022 09:20
|
7

Karavanisté se děsí budoucnosti. Elektromobil s přívěsem „žere“ a má nepříjemný problém u dobíječek

Kromě několika výhod má elektromobil jako tažné auto i spoustu problémů. A nejde jen o spotřebu
02.08.2022 13:16
|
9
Reklama
Autosalon TV