Reklama
Nová auta

Komentář: Automobilka Škoda představila nové logo. Má to háček, i když poněkud schovaný

Spolu s novým logem ustupuje do pozadí i slavná slepice, tedy okřídlený šíp z přídě vozů
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Mladoboleslavská automobilka se rozhodla k odvážnému kroku. Změnila své logo a už předem věděla, že takříkajíc tne do živého. Češi jsou totiž národ velmi háklivý na změny, zejména pak u věcí, které mají dlouhou tradici jako právě automobilka Škoda. Možná ani tak nepůjde o mizející slepici, která nadobro odejde z přídí českých aut a zůstane jen v propagačních materiálech nebo v showroomech, ale o nový nápis, který se místo ní objevil.

Háček neháček

Nové vozy české automobilky se budou v blízké budoucnosti pyšnit logem s písmeny. Ve světě aut to není nic neobvyklého, stačí vzpomenout na Land Rover, Fiat nebo třeba značku Kia. Ostatně, písmena přišla na karoserii už před několika lety v rámci úprav modelů Karoq nebo Kodiaq. A když se podíváme do minulosti Škody, také mívala v logu písmenka, ať už doplněná okřídleným šípem nebo bez něj.

Nové logo je vpravdě moderní, kovové a jednoduché. A taky vtipně promyšlené. Zahodilo totiž háček na Š, který je mimo Česko a Slovensko neidentifikovatelný. Zůstala jen malá vzpomínka v nakrojené horní části písmenka. Škoda tak může tvrdit, že háček v logu je a lidé v cizině mohou dál pokračovat ve své libovolné výslovnosti, třeba „skouda“ nebo „skoda“. To je šalamounské řešení, které se automobilce povedlo. Bez ohledu na to, že podobně nakrojené je kvůli symetrii i poslední písmenko A, takže by se nějaký škarohlíd mohl oprávněně ptát, zda například nesymbolizuje čárku a máme tak teď automobilku nazývat Škodá.

„Lidé v zahraničí si nedokázali značku Škoda spojit s okřídleným šípem, symbol příliš nechápali, byl složitý. Stejně tak měli problém s háčkem,“ vysvětlil mi při prohlídce konceptu Škoda Vision 7S mluvčí automobilky Pavel Jína. I tak se ale dá očekávat, že se objeví řada kritických hlasů, samozřejmě na domácí původě u lidí, kteří budou mít ze ztráty plnohodnotného háčku zlost. Za našimi hranicemi si ale nikdo ničeho nevšimne a dá se hádat, že i domácí zloba brzy vyšumí. Jestli je háček na Š nebo ne, je totiž úplně jedno.
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Hlavně zelená

Jak je patrné z obrázku nad tímto textem, okřídlený šíp nemizí nadobro. Jen ho už nenajdete na karoserii vozu. Zůstane třeba někde v kabině, jako pozadí zábavního systému, ve firemních materiálech nebo na „totemech“ před prodejnami. A i to bude zjednodušené. Z 3D modelu na bílém podkladu se stal jednoduchý odznáček se dvěma barvami – výraznou zelenou a černou. Škoda chce ve svých materiálech používat dva odstíny zelená, kterým říká smaragdová a zelená. Důvod je zřejmý, propaguje tím svou elektromobilitu, ke které postupně míří jako celý koncern VW. A zatímco na nová auta s nápisem SKODA na přídi si ještě nějaký čas počkáme, zelený image se začne v automobilce rozšiřovat už do března příštího roku.

Co ale s tím, pokud se nám nové logo nelíbí? Nic. Můžeme si leda tak uvědomit, že svět kolem nás se konstantně proměňuje a my s tím většinou mnoho nezmůžeme. A zrovna změna loga a korporátní identity z hlediska běžného řidiče neznamená prakticky nic a může mu být v závěru naprosto jedno. Mnohem důležitější bude, jaké vozy chce Mladá Boleslav v této dekádě, která nezačala právě nejrůžověji, vyrábět. To už je ale jiná kapitola.
Reklama

Diskuze

Jan Pidanič - 09.11.2022 10:20:41
Logo nové není, je tu již od roku 1926, vymyslel jsem nové a moderní včetně nápisu, kdy každý pozná že se jedná o Škodu, viz. Pinterest @janpidanic, logo jsem nabídl již před rokem a půl a bylo mi odmítnuto, proč? Protože česká mentalita...
Roman - 31.08.2022 17:45:29
Prečo sa prispôsobovať svetu, však to auto pochádza z Čiech, tak tam mäkčeň nechajte. Nech sa láskavo naučia vyslovovať Škoda, ako my John..... :-)

Škoda Elroq je název pro nový elektromobil z Mladé Boleslavi. Bude levnější než Enyaq iV

Nejde ale o finální jméno. Přesné pojmenování totiž bude zřejmé až v poslední fázi vývoje
03.06.2022 11:50
|
6
Reklama

Nová Škoda Karoq přizbrojila do terénu. Offroad mód má zajímavé doplňkové funkce

Řidič modernizovaného SUV může kromě elektronického asistenta v terénu využít i doplňkové informace
09.05.2022 16:34
|
0
Reklama

Bazarová Škoda Superb 2. generace není špatná volba, ale má vychytávku, která působí potíže

Víko zavazadelníku šlo otevřít buď samostatně, nebo i se sklem. Bylo to ale poruchové řešení
27.04.2022 11:37
|
8

Dacia Duster se srazila s Ferrari. To skončilo s milionovými škodami v příkopě

Škody na Ferrari byly stonásobně vyšší než v případě nejlevnějšího rumunského SUV
31.03.2022 09:35
|
14

Lamborghini dává sbohem čistému benzinu. Představilo dva poslední modely s motorem V12

Žádná elektrifikace, jen dvanáct válců. To je krédo nových vozů. Příště už bude jen hybrid
06.02.2023 18:15
|
1

Kvíz: Stěrače stírají, klakson troubí. Znáte automobilové hlášky z českých filmů?

Vybrali jsme české filmy od poloviny 70. let až po rok 2003. Odpovíte na všechny otázky správně?
05.02.2023 09:41
|
2
Reklama

Navzdory potížím s čipy a válkou porosteme, věří Škoda. Chce být autem nového prezidenta

Mladá Boleslav doufá, že se prodeje aut vylepší. Letos ukáže hned čtyři nové modely
03.02.2023 17:54
|
7

Volvo S80 je nezastavitelný kus železa. Zvládne klidně půl milionu kilometrů a stojí pakatel

Správnou volbou pod kapotou je vznětový pětiválec D5. Opravy jsou levné, jen pozor na automat
03.02.2023 13:45
|
15
Reklama
Autosalon TV