Reklama
Nová auta

Kombíků na trhu ubývá, ale Češi je nenechají padnout. Víme, které se nyní vyplatí koupit

Výběr kombíků je pořád velký. Podívejte se do galerie, kde najdete modely s aktuálními slevami

Popularita SUV a crossoverů postupně ukrajuje z prodejních čísel kombíků. Řada automobilek je proto vyřazuje z nabídky. Jsou ale státy, především Česko, Německo nebo Švédsko, kde jsou stále populární a díky nim tento segment z trhu nezmizí.

Podle analýzy společnosti LMC Automotive poklesne evropský trh kombíků z dvou milionů v roce 2016 na letošních 1,7 mil. a do roku 2025 dokonce na 1,5 milionu vozů ročně. Trh těchto modelů, které byly dříve populární u rodin, postupně přebírají SUV a crossovery. Těm podle JATO Dynamics patřilo loni 34 procent evropského trhu, kombíkům jen 11 procent.

Kombíky opouštíme!

Řada automobilek, které měly ve výrobě kombíků velkou tradici, tento segment opouštějí. Platí to třeba o značkách Citroën, Nissan, Alfa Romeo nebo Honda. Další svou nabídku omezují. Toyota má v nabídce jedno kombi, Renault, Peugeot a Ford po dvou, přičemž u Fordu není jisté, zda jeho model Mondeo dostane v další generaci také variantu kombi.

Renault měl donedávna v modelové paletě tři kombíky, ale nové Clio už tuto karosářskou variantu nedostane. „Abych byl upřímný, přemýšleli jsme o kombi verzi Clia, ale nakonec jsme se rozhodli to neudělat,“ uvedl Olivier Brosse, šéf Renaultu pro malá auta. Zákazníkům místo ní nabídnou SUV Captur.

Problémem je, že kombíky jsou momentálně jakžtakž populární pouze v Evropě. USA už mnohem dříve přešlo na minivany, SUV a pick-upy. Celých 72 procent všech kombíků se tak prodá v na starém kontinentu (údaj z roku 2017). A v některých evropských zemích poptávka citelně klesá. Například v Itálii připadalo v roce 1999 na kombíky 15 procent prodejů, v první polovině letošního roku to bylo už jen 5 procent.
Reklama

Stejný podíl vykazují i ve Velké Británii. Ve Francii dokonce jen 4 procenta. Před vyhynutím ale kombíky zachrání severní a střední Evropa. V Německu na ně připadá 17 procent trhu, ve Švédsku dokonce 31 procent. Silné jsou z tohoto hlediska i trhy, jako je Nizozemsko, Belgie, Polsko a Česká republika, kde připadá na kombíky 21 procent prodejů.

Škoda Octavia Combi jako hit

Segment kombíků musí bedlivě sledovat zejména koncern Volkswagen. Nejprodávanějším modelem této kategorii je totiž Škoda Octavia. Té se ve variantě kombi prodalo dvakrát víc než liftbacku. Obsadila téměř čtvrtinu trhu ve své třídě. A to je na konci životního cyklu, nová generace se představí v Praze už 11. listopadu. Mezi kombíky ve střední třídě dominuje další koncernový vůz, Volkswagen Passat. Mezi prémiovými značkami nejvíc vozů připadá na Audi A4 a Audi A6.

Kombíkům by do budoucna paradoxně mohla pomoct prosazovaná elektrifikace a boj za snižování emisí. S umístěním baterií se vyrovnají podobně jako SUV, ale díky nižší výšce mají lepší aerodynamiku a tedy i nižší spotřebu. A to by mohla být jejich výhoda.

Vstupte do galerie kliknutím na tlačítko nad tímto textem, kde najdete přehled kombíků, které se aktuálně v Česku prodávají se slevami.
Reklama

Diskuze

Paulo - 19.10.2019 19:23:40
Nepropagujte pořád tak okatě škodovky. Je to opravdu trapné a navíc neinformujete o problémech motorů např. 1,5 TSI atd...

Nejvíc terénní kombi všech dob. Vyzkoušeli jsme ho za hustého deště na rozmočených polích

V týdenním testu jsme se podívali na legendární Subaru Outback v limitované edici
22.08.2019 15:26
|
0
Reklama

Foto test: Toyota Corolla TS nabízí nejdelší kufr mezi rodinnými kombi velikosti Octavie Combi

Podívejte se na výhody a slabiny nové Corolly Touring Sports při srovnání s vozy nižší střední třídy
12.08.2019 20:00
|
5

Silný naftový motor, ale s vyšší spotřebou - testovali jsme kombi Renault Talisman Grandtour

Hledali jsme plusy a mínusy velkého kombíku s novým naftovým motorem 2.0 Blue dCi 200 EDC
13.07.2019 10:00
|
0

Šílená není jen Tesla. Hummer se vrátí jako elektrický pick-up

Kdysi slavná americká značka by se měla vrátit na trh s překvapivým produktem
05.02.2020 11:15
|
0

Našli jsme zřejmě ta nejlepší auta. Vynikají tím, že si je jeden majitel drží patnáct i více let

V americké statistice věrnosti jednoznačně boduje Toyota a další japonské značky
21.01.2020 10:00
|
0
Reklama

Subaru BRZ končí, do Česka míří poslední třicítka vozů. Technicky podobná Toyota GT86 pokračuje

Kultovní sportovní vůz se rozloučí lépe vybavenou verzí Final Edition
20.01.2020 10:30
|
0

Mazda CX-3 zmizí z trhu, ale není to navždy

Nejprodávanější model značky Mazda v ČR se doprodává, zjišťovali jsme, co s ním bude dál.
17.01.2020 14:28
|
1
Reklama
Autosalon TV