Reklama
Nová auta

Když si umane, změní se toto bojové vozidlo pěchoty na jakékoliv auto. Nebo může být neviditelné

Automobilky považují za vrchol vývoje autonomní řízení. Zbrojaři se už pohybují ve virtuální realitě
Zdroj: BAE Systems
Zdroj: BAE Systems

Na silnici platí heslo: "vidět a být viděn". Kdybyste jeho druhou část aplikovali na bojišti, můžete si rovnou vystrojit funus. Švédské bojové vozidlo pěchoty CV90 proto používá maskování ADAPTIV. To nabízí multispektrální kamufláž měnící pro nepřítele vzhled vozidla tak, aby splynulo s prostředím nebo se podobalo objektům v okolí. V našem případě se tvářilo jako úplně normální volvo.
Reklama

Má i adaptivní podvozek. Proč?

Důvodů je několik. Třeba že střelec má vyšší šanci zásahu a snadněji vyhledá cíl, když to s ním tak necuká. Snížení otřesů se projevuje na vyšší životnosti vozidla a jeho subsystémů. V terénu dosáhne vyšší rychlost, ale především nevytřese z vojáků duši, což znamená jejich menší únavu během přesunu a vyšší bojeschopnost. Proto má CV90 technologii aktivního tlumení ve standardní nabídce k podvozkové části.

Kybernetická válka a hackerské útoky? Bez obav!

Elektronická architektura bojového vozidla neřeší, jestli přejede nebo nepřejede bílou čáru a určitě nečte dopravní značky. Co ale umí, tak podporovat algoritmy strojového učení a schopnosti umělé inteligence. Vytváří například pro posádku on-line 3D mapy okolí. Zároveň se ale tyto systémy musí účinně chránit proti kybernetickému napadení. Švédové proto začali spolupracovat s ČVUT na analýze takových rizik, aby jim posádka bojového vozidla CV90 mohla lépe čelit.
Reklama

Bojové vozidlo CV90 je vlastně jedna velká vana

Unikátní na CV90 je její ocelový skelet. Abych to popsal co nejvíc laicky, představte si ho jako velkou železnou vanu, která ale není svařovaná. Švédové pro její výrobu používají unikátní tvarovací techniku. Tím, že je spodek bojového vozidla vlastně obří vanou, zvyšuje se exponenciálně bezpečnost posádky při nájezdu na minu.
Reklama

Má něco jako volant a houpací křeslo

Jako řidič jsem seděl v zavěšeném koženém sedáku. Během jízdy se v něm můj zadek příjemně pohupoval všemi směry. Pro ovládání CV90 jsou k dispozici "beraní rohy" - tedy něco jako volant s amputovanou horní půlkou. Řadíš normálně "D, P, R" jako v autě, se kterým jedeš na nákup. Otočky na místě se dělají se zařazeným neutrálem a nastavením "volantu" do maxima vlevo nebo vpravo. Zvykneš si na to za 5 minut.
Zdroj: BAE Systems

Chcete vědět víc?

Pak stačí jediné - navštívit stránky https://cv90.cz - Doporučuju!
Reklama

Diskuze

Peter - 27.02.2020 21:35:17
Pri strelbe raketou z tohoto moderneho obrneneho transporteru na ciel , bolo na zabere vidiet , ze cvicny ciel bol svedsky obrneny transporter Pansarbandvagn 301, ktory sa vyrabal na zaklade licencie naseho predvojnoveho tanku LT 40 ...
Tonda - 27.02.2020 23:33:12
To je co nyní potřebujem na plynulé projetí D1 můžeme rovnou odklízet v levém pruhu kamiony jedoucí vedle druhého kamionu několik kilometrů než se předjedou. Pak na ty skvělé rozbité silnice nižších tříd.

Jaguar vytvořil elektrické monstrum s výkonem 1020 koní! Svezení s ním stojí čtyři sta korun

Britská automobilka představila virtuální elektrický hypersport Vision Gran Turismo Coupé
09.01.2020 12:50
|
0
Reklama

Ford Ranger vs. tankodrom v Milovicích. Jak si vedl americký pick-up v těžkém terénu?

Testovali jsme auto pro drsňáky a zjišťovali jeho výhody a nevýhody proti konkurentům
25.07.2019 20:05
|
0

Až uvidíte tenhle tankodrom, na díry českých silnic si nebudete stěžovat

Na Zakarpatskou Ukrajinu jedině s off-roadem, a hlavně pořádnou rezervou
18.06.2019 07:37
|
1

Poradíme vám, jak autem přeplout řeku, jak pít pivo jako lord a ukážeme vám první sériový vrtulník na světě. Šok!!! Dělal se u nás.

Prázdniny můžete prožít jako sardinky u moře v hejnu středoevropského stáda, co jezdí utrácet kuny do Chorvatska, nebo se stanete objevitelem úžasných míst naší rodné země
03.07.2020 10:21
|
0

Tip na autovýlety po Česku: Místo bez mobilního signálu, omlazující pramen a růžová betonová houba

Fotr v Česku má první tři tipy na zajímavá místa v Českém Švýcarsku. Nejsou zahlcena turisty a hodí se pro rodiny s dětmi
02.07.2020 12:45
|
2
Reklama

Potvrdí Autosalon slova praotce Čecha? To je ta země zaslíbená, zvěře a ptáků plná, medem oplývající

Velký letní speciál s tajnými a hlavně nečekanými tipy na super rodinné auto-výlety právě startuje
01.07.2020 10:27
|
0

Chcete ojetý Volkswagen Passat? Připravil jsem souboj GTE versus TDI - 10 PRO a 10 PROTI

Elektřina spojená s benzinem proti naftě. Jaké jsou podle mě výhody a nevýhody hybridu
29.06.2020 11:28
|
1
Reklama
Autosalon TV