Nová auta

Jsou elektromobily jako mikrovlnky? Pokud ano, bod zlomu v jejich přijetí trhem je na spadnutí

Stačí, aby novou technologii přijalo pět procent zákazníků a pro trh to znamená bod zlomu.
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Agentura Bloomberg Green přinesla zajímavou analýzu, ve které přirovnává elektromobily k mikrovlnkám. Přesvědčit většinu zákazníků, aby přijala novou technologii, může být zpočátku obtížné, připouští. A uvádí příklad. Mikrovlnné troubě trvalo dvě desetiletí, než se dostala do pouhé desetiny amerických domácností. Pak ale přišla 80. léta a rychleji, než byste řekli „mikrovlnka“, se mikrovlnné trouby rozšířily téměř do každé kuchyně.

Za čtyři roky na čtvrtině

Podle analýzy agentury Bloombergu, který zkoumá míru zavádění technologií po celém světě, se tato rychlá část křivky zavádění technologií nyní odehrává v případě elektromobilů. Už před rokem podobná analýza konstatovala, že 19 zemí překročilo kritický bod zlomu: pět procent prodejů nových automobilů poháněných pouze elektřinou. Od té doby tento skok učinilo dalších pět zemí. K USA, Číně a velké části zemí západní Evropy se za poslední rok k této hranici dostaly Kanada, Austrálie, Španělsko, Thajsko a Maďarsko. Trajektorie nastíněná těmito prvními účastníky podle Bloombergu ukazuje, že se podíl elektrických vozidel zvýší z pěti na 25 procent nových automobilů během pouhých čtyř let.

Proč je právě pětiprocentní hranice tak důležitá? Bloomberg vysvětluje, že většina úspěšných nových technologií - televizory, mobilní telefony, LED žárovky - má křivku přijetí ve tvaru písmene S. V počáteční fázi se prodeje pohybují pomalým tempem, jakmile se stanou běžnou záležitostí, dynamicky se zrychlí. V případě plně elektrických vozidel se zdá, že právě pět procent je tím bodem zlomu. Doba potřebná k dosažení této úrovně se v jednotlivých zemích značně liší, ale jakmile se podaří vyřešit univerzální problémy s náklady na automobily, dostupností nabíječek a skepsí řidičů, brzy se přidají masy. Poté se v nějaké fázi růst prodejů zase zpomalí, protože na novou technologii nikdy nepřejdou všichni. Podle Bloombergu je u elektromobilů tato hranice 80 procent trhu.

V USA se bod zlomu u elektromobilů dostavil až koncem roku 2021, což je na zemi s její kupní silou poměrně pozdě. Toto zpoždění mělo své důvody. Američané tráví v autech víc času než ostatní obyvatelé a řidiči požadovali delší dojezd, než nabízely první modely do zásuvky. Pick-upy a velká SUV, která tvoří víc než polovinu amerického trhu, se také pomalu elektrifikovaly kvůli svým obrovským nárokům na baterie.

Dnes prodeje elektrických vozidel v USA rychle rostou - ve druhém čtvrtletí se zvýšily o 42 procent ve srovnání se stejným obdobím před rokem. A to se čeká uvedení pick-upu Cybertruck a dalších elektrických modelů jako Chevy Blazer a Silverado, Ford Explorer a F-150, Jeep Wrangler a Ram 1500.

Ale nejde jen o USA. Bloomberg tvrdí, že bodu zlomu se blíží i taková země jako Indie. V posledním čtvrtletí tvořily elektromobily tři procenta prodejů nových automobilů v této zemi, přičemž za pouhých šest měsíců se jejich podíl zdvojnásobil. Domácí indické automobilky do elektrifikace výrazně investují a šéf společnosti Tesla Elon Musk se v červnu setkal s indickým premiérem Naréndrou Módím, kterému slíbil, že Tesla vstoupí na indický trh „co nejdříve, jak jen to bude v lidských silách“.

Elektromobil není mikrovlnka

Má Bloomberg Green pravdu? To se uvidí. Možná podceňuje, že elektromobil a mikrovlnka jsou docela jiné produkty. A to nemyslíme jen velikostí. Trh s elektromobily je totiž na rozdíl od spotřební elektronicky výrazně ovlivněn dotacemi a pobídkami jednotlivých států. Ukazuje se to třeba v sousedním Německu. Tam analytici po omezení dotací očekávají až 50procentní pád prodeje elektromobilů v posledním čtvrtletí letošního roku. Naopak rostou prodeje benzinových a dieselových aut. Od září nebudou dostávat dotace na nákup bateriových vozidel firmy. Jejich nákupy jsou přitom v prodeji nových aut zásadní.

Kvůli zrušení dotací se bateriová vozidla mnoha provozovatelům vozových parků už nevyplatí, domnívá se odborný časopis Automobilwoche. „Předpokládáme, že růst podílu BEV ve vozovém parku se z 63 procent v první polovině roku smrskne na pouhá dvě procenta ve druhé polovině,“ cituje časopis analytika společnosti Dataforce Benjamina Kibiese. „V červenci a srpnu registrace BEV ještě výrazně porostou, ale v září a prosinci se propadnou o víc než 50 procent,“ odhaduje analytik.
Reklama
Reklama

Diskuze

Dan - 20.09.2023 18:18:36
Hlavně domýšlet celou situaci. Už jen 10.000 denně používaných elektromobilů by totálně přetížilo celou českou rozvodnou sít a doma za solárů nabíjet nepůjdou, protože jsou lidé přez den s autem v práci...
Slávek - 19.09.2023 05:35:47
Teda že PICHAV není ani tady u elektromobilů to už je divný. On takový fanda. Nehavaroval snad s tím svým Taycanem.

Zahalené novinky Škoda, ostrý elektromobil Mercedes-AMG a milionová motorka. Nový Autosalon připraven

V premiérovém dílu otestujeme nové Škody Superb a Kodiaq i Mercedes EQE 43 AMG SUV
28.08.2023 10:36
|
0
Reklama

Vydali jsme se na nejhorší cestu, která vás s elektromobilem napadne. Chtěli jsme rozbít mýty

Hrubis otestoval novou Audi Q8 e-tron, která slibuje až o třetinu delší dojezd. Jaká je realita?
06.06.2023 17:00
|
13
Reklama

Posádka Autosalonu stanovila nový rekord. Elektromobilem navštívila za 24 hodin 15 zemí

Hyundai Ioniq 6 ujel během rekordní jízdy víc než 2000 km. Dobíjel šestkrát, nejdéle 32 minut
24.05.2023 20:15
|
15

Elektromobil za půl milionu je naprostá utopie, říká Pepa v rozhovoru s elektrickým mesiášem

Na novou Teslu nemá asi 60 procent obyvatel EU. Levné auto do zásuvky nebude ani z Číny
19.05.2023 09:31
|
7

Ekologové jsou pobouřeni. Leasingovky si dovolily netlačit elektromobily, ale nechaly lidem volbu

Tajný průzkum ekologů ukázal, že bezemisní mobilita stále ještě není tou jedinou možností
28.11.2023 07:52
|
9

Sníží emise, ale zvýší spotřebu. Do Česka míří nový benzin s větším podílem biosložky

Od 1. ledna se začne na některých stanicích prodávat benzin Natural E10. Co to znamená?
21.11.2023 07:58
|
7
Reklama

Jak nepoužívat elektromobil. Řidič Uberu zničil baterii Tesly po 190 tisících kilometrech

Rychlé dobíjení skoro do 100 procent několikrát denně se ukázalo pro auto smrtícím
08.11.2023 07:58
|
20

Nové garáže budou muset mít speciální výbavu pro elektromobily. To jejich stavbu prodraží

Vyhláška pro parkování elektromobilů stále není. Ví se jen, že podraží nové podzemní garáže
24.10.2023 16:28
|
3
Reklama
Reklama
Autosalon TV