Reklama
Nová auta

I 15 let staré auto může mít chytré funkce. Stačí k tomu krabička za tisícovku a 10 minut práce

Propojení telefonu s autem nabízí řadu užitečných funkcí. Co dělat, když to váš vůz neumí?
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Chytré domácnosti, chytré telefony i chytrá auta jsou dnes nedílnou součástí běžného života a na dálku je možné ovládat takřka vše. U nových vozů, kde jsou multimediální systémy čím dál větší a čím dál více se funkcemi podobají smartphonům, se výrobci snaží propojením s mobilním telefonem zpřehlednit a zjednodušit jejich užívání. Stačí k tomu mít nainstalovanou jejich aplikaci. Za pár stovek to ale zvládnou i starší modely, dokonce i takové, co už se nevyrábí.

Telefon jako ovladač

Z mobilu propojeného s vozem za účelem legálního telefonování během řízení se postupem času stal dálkový ovladač na všemožné funkce. V současné době má téměř každá automobilka svojí vlastní aplikaci, ve které se dají nejen zobrazovat různá jízdní data, ale je možné ovládat i některá komfortní zařízení. Pokud je vůz vybaven například nezávislým topením, může si jej řidič zapnout na míle daleko, stejně tak jde tímto způsobem i zamknout dveře.

Aplikace slouží mimo jiné pro sbírání informací, díky nimž máte přehled o cestách, spotřebě a tankování, případně informuje o doporučené servisní prohlídce, na kterou se objednáte do pár vteřin. Firmy tak nemusí vést papírovou knihu jízd, vše důležité najdou v mobilu. Ostatním řidičům poskytují nahromaděná data zpětnou vazbu o svých řidičských dovednostech a své výsledky mohou dokonce poměřovat s druhými.

Stačí zapojit

V moderních automobilech je vestavěný modem pro online připojení součástí výbavy, popřípadě za příplatek. Některé automobilky nabízejí tuto funkci i pro své starší vozy a stačí k tomu jediná součástka. Například nejprodávanější značka u nás má mezi originálním příslušenstvím datovou zástrčku za necelou tisícikorunu a kompatibilní je pro auta vyrobená od roku 2008.

Využívat některých služeb Škoda Connect tak mohou i majitelé oblíbeného Roomsteru, malého Citiga, Rapidu či prvního mladoboleslavského SUV Škoda Yeti. Takzvaný DataPlug je potřeba zapojit do diagnostického portu a pak už jen stačí spárovat s mobilním telefonem. Celá instalace včetně registrace zabere podle výrobce maximálně 10 minut.

Funkcí není na výběr tolik jako u nových vozů, nicméně nabízí to nejdůležitější. V rámci Škoda Connect Lite se na smartphonu zobrazí počet ujetých kilometrů, hladina paliva v nádrži i příslušná vysvětlení s doporučeními. Umí spravovat a exportovat knihu jízd, ukázat polohu zaparkovaného vozidla na mapě a nebo kontaktovat servis.

„Pokud se blíží termín servisní prohlídky nebo svítí žlutá výstražná kontrolka, je na čase si domluvit servisní prohlídku. Pokud máte povolené kontaktování vybraného autorizovaného servisního partnera, aplikace to zvládne dokonce za vás a zašle servisu upozornění na základě, kterého budete kontaktováni a dohodnete si termín prohlídky,“ říká vedoucí servisních služeb Škoda Auto Jan Pícha.

Aplikace jednotlivých značek včetně Škoda Connect Lite jsou dostupné zdarma na Google Play Store i na App Store a jsou k dispozici nejen v České republice, ale i v mnoha dalších evropských i některých mimoevropských zemích.
Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 23.12.2022 16:12:27
Vážení redaktoři, dle popularity všemožných "chytrých" funkcí vás prosím o článek a recenzi nějakého zařízení, které se v novém autě, a nemusí to být ani nejprodávanějším, někam zasune, obtěžující funkce si řidič vypne a tak pojede normálním autem.
Mirek - 18.12.2022 15:46:24
no ja si koupil 15 let stare auto jen proto že nemá žádné chytré funkce

Pomalý konec dieselů v Čechách. Aktuální prodeje nových osobních aut potvrzují odklon od nafty

Podíl dieselů klesl pod 25 procent. Můžou za to ceny nafty i přechod na ekologičtější pohony
13.12.2022 10:10
|
11
Reklama

Dacia představuje novou verzi nejlevnějšího elektromobilu. Sází hlavně na praktičnost

Novinka zaujme nízkou cenou a zavazadlovým prostorem. Luxus od ní nečekejte
12.12.2022 17:45
|
2

Tři v jednom od Nissanu, flash z e-Salonu a jak na motorce převézt psa. Představuje se nový Autosalon

Otestujeme také benzínovou Toyotu Corollu 1,6 z bazaru i úplně nový Opel Astra Sports Tourer diesel
12.12.2022 11:19
|
0

Asijské vozy lákají na atraktivní vzhled a nízké ceny. Loni zdražovaly jen o pár procent

Na českém trhu se korejské automobilky těší značné oblibě. Nováček z Číny boduje
29.03.2023 19:15
|
1

Oblíbený hatchback se vrací k předloňským cenám. Dlouho mu to ale nevydrží

Peugeot v rámci akce zlevnil většinu vozů, ale pouze jeden model je výhodnější než před rokem
29.03.2023 11:35
|
0
Reklama

Známý výrobce offroadů snižuje ceny. Verze do zásuvky ale nechal Jeep stranou

Americká automobilka v březnu měnila ceníky menších SUV. Zdražila jen v jednom případě
27.03.2023 18:30
|
0

Peugeot na pár dní mění ceny svých vozů. Slevu až 185 tisíc si zapisují SUV

Od pátku se bude na vybrané modely vztahovat speciální nabídka. Trvat bude jen do konce března
23.03.2023 10:56
|
2
Reklama
Autosalon TV