Reklama
Nová auta

Favorité na auto roku 2020: Kamiq mohou překvapit mazda, audi či Francouzi. Zjistili jsme, proč

Vypsali jsme kurzy na to, který model bude autem roku 2020 v Česku. Všechny nominované jsme projeli

Opel Zafira Life

Zdroj: Bart Běhal

Finalisty ankety o auto roku v České republice volí porotci v prvním kole bez toho, že by udělovali body v určitých kategoriích. To se děje až v druhém kole a vrátíme se k tomu. V prvním kole prostě sudí napíší pět aut, která podle nich do finálové pětice patří. Velká část porotců do této pětice volí vozy, které posouvají automobilovou branži někam dopředu, jsou v něčem inovátorské, originální, nebo aspoň extrémně hezké a odlišné. Osobní verze velké dodávky, která se podobá sourozencům jako vejce vejcím, tato kritéria nesplňuje. A nezáleží na tom, jak dobrým autem Opel Zafira Life je či není. Nezáleží na tom, že by třeba v užitné hodnotě jen těžko hledala mezi ostatními auty konkurenci. Podle nás prostě nemá šanci se do finálové pětice dostat, protože vlastně nejde o žádnou novinku.

Kurz na postup do finále: 20. Kurz na celkové vítězství: 500.
Reklama

Mitsubishi ASX

Zdroj: Ondřej Běhal

Podle pravidel soutěže by měly být nominovány pouze konstrukčně zcela nové vozy, nikoli pouhé modernizace neboli facelifty, nebo snad dokonce pouze jiné karosářské verze. Přesto se jich do nominace několik vloudilo. Například Mitsubishi ASX. Tohle SUV si díky rozumné ceně a dvoulitrovému benzinovému motoru bez turba určitě najde spoustu zákazníků. Facelift se povedl, příď vypadá modeně a výrazně, ale pohled do interiéru napoví víc o skutečném konstrukčním stáří vozu. V anketě podle nás nemá co dělat.

Kurz na postup do finále: 20. Kurz na celkové vítězství: 500.
Reklama

Lexus ES

Zdroj: Ondřej Běhal

Lexus to v Evropě ani na českém trhu nemá lehké. Musel by nabídnout proti špičkovým německým značkám něco navíc, aby je vytlačil z jejich pozic. Upřímně, i když jsme si v novém Lexusu ES F-Sport hověli v parádních sedadlech z perforované kůže, vzadu měli spoustu místa na nohy a užívali si nízkou spotřebu hybridního soukolí, tak to není dost. Zvlášť z hlediska nabídky motorů, jízdní dynamiky či designu interiéru luxusní odnož Toyoty stále zaostává.

Kurz na postup do finále: 20. Kurz na celkové vítězství: 500.
Reklama

Honda CR-V Hybrid

Zdroj: Ondřej Běhal

Další auto, které podle nás nemá v nominaci co dělat, protože to zkrátka není nový model. Několik změn díky hybridnímu soukolí z Hondy CR-V novinku nedělá. Takže i když to není v mnohem ohledech vůbec špatné auto (moc se mi líbí, že i u hybridu zadní sedadla zajíždějí do podlahy a vzniká na rodinné SUV obrovský nákladový prostor), nedáváme mu téměř žádnou šanci.

Kurz na postup do finále: 20. Kurz na celkové vítězství: 500.
Reklama

Seat Tarraco

Zdroj: Ondřej Běhal

Problémem Seatu Tarraco jsou stejně jako u Opelu Zafira Life starší sourozenci. Kvůli nim vlastně nejde o žádnou novinku, a proto mu v anketě nevěříme, i když to je prostorné rodinné SUV s relativně sportovním naladěním do zatáček za rozumnou cenu.

Kurz na postup do finále: 18. Kurz na celkové vítězství: 100.
Reklama

Peugeot 508 SW

Zdroj: Bart Běhal

Problémem Peugeotu 508 SW nejsou sourozenci jiných značek, ale účast sedanu v loňském ročníku. Podle propozic ankety i podle naší logiky nemá kombík v letošním ročníku co dělat a neměl by mít sebemenší šanci postoupit do finále. Snad jedině, kdyby to porotci nebrali v potaz, ale to si nemyslíme. Navíc má Peugeot ve hře novou generaci hatchbacku 208 s velkou šancí do finále postoupit, takže těžko někdo bude volit peugeoty dva.

Přesto by tu mělo zaznít, že je Peugeot 508 SW parádní auto, které rozřeřilo mezi manažerskými kombi vodu a slaví i slušné prodejní úspěchy. Jeho největšími přednostmi jsou design a jízdní vlastnosti.

Kurz na postup do finále: 15. Kurz na celkové vítězství: 100.
Reklama

Mitsubishi L200

Zdroj: Mitsubishi

A máme tu dalšího problémistu. Ani Mitsubishi L200 není podle nás novinka, ale pouze velmi důkladná modernizace stávajícího modelu. Na první pohled to nepoznáte, při jízdě ano. Takže pickup Mitsubishi L200 je podle nás kandidátem na titul Facelift roku 2020, ale v anketě o auto roku moc šancí nemá.

Kurz na postup do finále: 15. Kurz na celkové vítězství: 100.
Reklama

Hyundai i30 N Fastback

Zdroj: Hyundai

Další auto, které podle nás v nominaci nemá co dělat, protože jde pouze o novou sportovní variantu již dříve prodávaného modelu. Hyundai se po hrůzovládě bývalého ředitele Vladimíra Vošického, který anketu o auto roku bojkotoval, vrátil mezi normální automobilky a do Svazu dovozců automobilů, takže zřejmě dostal účast jako dárek. To ale těžko zabere na porotce, byť auto samotné velmi zajímavé je. Zvlášť poměrem cena/sportovní schopnosti na českém trhu vyniká.

Kurz na postup do finále: 15. Kurz na celkové vítězství: 300.
Reklama

Toyota RAV4

Zdroj: Ondřej Běhal

Toyota RAV4 si určitě i v páté generaci najde spoustu spokojených zákazníků, ale auto na vítězství v anketě to úplně není. Během jízdy s ní jsem nenašel nic, čím by mě upoutala natolik, abych jí dal přednost před některými průkopnickými novinkami. Je to auto prostorné, pohodlné, ale svým způsobem trochu staromilské. To platí zejména o verzi s dvoulitrovým benzinovým motorem bez turba, ale ani hybridní verze není zvlášť pod kapotou vozu značky Toyota něčím přelomovým. Některé plasty a tkaniny ještě odkazují na japonská auta let devadesátých. Navíc RAVce podle mne uškodí, že Toyota nominovala novinky dvě a bude ve stínu přece jen mnohem výraznější a prodejně úspěšnější Corolly.

Kurz na postup do finále: 12. Kurz na celkové vítězství: 80.
Reklama

Lexus UX

Zdroj: Ondřej Běhal

Největším problémem Lexusu UX bude podle nás spousta dalších podobně velkých, ale výrazně levnějších a uvnitř prostornějších SUV v nominaci. Proti výraznějšímu úspěchu tohoto vozu v anketě hovoří i to, že nepřináší žádná převratná řešení ani v rámci SUV nebo značky. Designově jde ale o velmi zajímavý vůz s dobře fungujícím hybridním pohonem a luxusním provedením interiéru. Na úspěch v anketě to ale podle nás stačit nebude.

Kurz na postup do finále: 10. Kurz na celkové vítězství: 80.
Reklama

DS 3 Crossback

Zdroj: Bart Běhal

Kdyby se automobily volily jako Miss, tak má DS 3 Crossback finále naprosto jisté. A to jak za vnější kabátek tak za pojetí interiéru. Jenže svezení s ní odhalí, že u některých řešení převládá designové hledisko nad tím funkčním. Dalším velkým hendikepem je cena auta, ta zejména pro případné druhé kolo.

Právě na případě DS 3 Crossback si rozebereme rozdíl mezi volbou v prvním a druhém kole. O volbě finálové pětice už jsme psali. O pořadí ve finále rozhoduje udělování bodů v pěti kategoriích: hodnotí se užitná hodnota (mezi finalisty se rozdělí 35 bodů), ekonomika (35), jízda (30), technologie (30) a design (20). Drahá a nepříliš prostorná a praktická DS3 má tak podle nás relativně slušnou šanci postoupit mezi pětici finalistů, ale ve finále bychom jí vůbec nevěřili.

Kurz na postup do finále: 9. Kurz na celkové vítězství: 500.

Citroën C5 Aircross

Zdroj: Ondřej Běhal

Citroën C5 Aircross splňuje požadavek na inovace. Jeho speciální tlumiče umožňují na menších nerovnostech jízdu jak po létajícím koberci. Zároveň nabízí velmi pohodlná sedadla, spoustu prostoru, příjemné sladění motorů s osmistupňovou automatickou převodovkou nebo dobrý poměr ceny a užitné hodnoty. Přesto mezi úplné favority na postup do finále neřadíme. Jeho design totiž rozhodně neosloví každého a navíc u českých novinářů panuje silná nedůvěra zvláště k větším francouzským vozům a jejich jízdním vlastnostem zejména v zatáčkách. Loni se ji podařilo prolomit Peugeotu 508, Citroën C5 Aircross to ale nejspíš nezopakuje. Například i proto, že u takhle velkého SUV by to chtělo víceprvkové zavěšení zadní nápravy.

Kurz na postup do finále: 8. Kurz na celkové vítězství: 80.
Reklama

Volkswagen T-Cross

Zdroj: Autosalon.tv

Volkswagen T-Cross patří bez debat mezi nejlépe jezdící malá SUV, boduje i bezpečnostními asistenty a konektivitou, ale z hlediska ceny a užitné hodnoty dostává od spousty konkurentů na frak. Proti Škodě Kamiq je menší a dražší, na rozdíl od většího brášky T-ROCa nenabídne pohon všech kol. A navíc ty tvrdé plasty v interiéru... Nebýt mezi nominovanými auty Škoda Kamiq, byly by jeho šance podstatně větší.

Kurz na postup do finále: 5. Kurz na celkové vítězství: 40.

Kia XCeed

Zdroj: Kia

Tohle je přesně ten typ auta, který byl zrozen pro vítěztsví v anketách o české auto roku. Krásně vypadá, pokud ho budeme považovat za SUV tak výborně jezdí, mená špatný poměr ceny a výbavy a boří zažité hranice tím, že laboruje na pomezí mezi hatchbackem a SUV.

Jenomže už jeho jméno naznačuje, že je to vlastně jen další karosářská verze modelu Ceed a tím pádem by neměla být mezi nominovanými vozy. Myslíme, že řada porotců bude uvažovat právě takhle. Škoda, odříznout se od řady Ceed, byl by to podle nás jeden z favoritů.

Kurz na postup do finále: 3. Kurz na celkové vítězství: 30.

Audi e-tron

Zdroj: Audi

Audi e-tron podle nás rozdělí porotu mezi dva tábory. Pro jeden z nich to bude jasný kandidát na celkové vítězství, pro druhé auto, které nemá nárok ani na pětici finalistů. Proto ten na první pohled nepoměr mezi kurzy. Myslíme si, že pro elektromobil od Audi bude větší problém dostat se do finálové pětice, než v ní pak uspět. I proto, že kritéria finálového hodnocení zaměřená na technologie, ekonomiku provozu a jízdní vlastnosti jej budou coby jediný ryzí elektromobil mezi nominovanými vozy zvýhodňovat.

Každopádně jde o přelomový vůz v nabídce značky Audi a zároveň o elektromobil s jedním z největších kilometrových dojezdů na jedno nabití. O designový skvost. Ale také o vůz, jehož cena přesahuje dva milióny korun, a jehož spotřeba elektřiny je opravdu vysoká.

Kurz na postup do finále: 2,4. Kurz na celkové vítězství: 5.
Reklama

BMW řady 3

Zdroj: Bart Běhal

Značka BMW se těší mezi českými novináři značné oblibě, ale zároveň mezi nimi panuje nostalgie po starších modelech a jistá nechuť z těch modernějších. Nové BMW X5 ale dokázalo v anketě o auto roku 2019 postoupit do finále a v něm získat bronzovou pozici.

Nová trojka má ale trochu těžší pozici. Pochopitelně nenabízí tolik nových technologií jako luxusnější X5 a jde o méně univerzální vůz. Určitě zaujme designem, v některých verzích dynamikou motorů a jízdními vlastnostmi.

Kurz na postup do finále: 2,4. Kurz na celkové vítězství: 25.
Reklama

Toyota Corolla

Zdroj: Toyota

Modelová řada Corolla má ve světě podobný zvuk jako v Evropě etalon jménem Golf. Však už se také prodává ve dvanácté generaci. A ta s úspěchem zaútočila na dosud k ní relativně skeptický český trh. Podařilo se jí to i tím, že každá z karosářských verzí cílí na trochu jiné řidiče - hatchback na mladší ročníky, kombík na rodiny a sedan na starší páry.

Nedá se říct, že by nová Toyota Corolla přinášela něco převratného z hlediska automobilismu nebo segmentu rodinných aut, ale odskok od předchozí generace, která nesla u hatchbacku a kombíku jméno Auris, je zejména z hlediska designu obrovský. Pravděpodobnost, že se Corolla dostane do finálové pětice je podle nás tak 50:50. Ještě stále totiž zbývá pět modelů, kterým věříme o něco více.

Kurz na postup do finále: 2. Kurz na celkové vítězství: 10.
Reklama

Renault Clio

Zdroj: Bart Běhal

Renault cizeluje svůj malý hatchback Clio generaci od generace. Už ta čtvrtá se díky parádnímu designu vytáhla na druhé místo v evropském prodejním žebříčku. Současná pátá navíc přidává parádně naladěný podvozek, vychytanou přístrojovou desku nebo skvělý čtyřválcový benzinový motor. Mezi malými auty si pozornost zaslouží takové vychytávky jako vertikálně orientovaný displej navigace nebo online připojení a díky němu ceny paliv u pump zobrazované přímo na mapě.

Jako největší problém vidím velký rozdíl mezi základními levnými verzemi se slaboučkými tříválcovými motory, které by si nezaloužily ani postup do finálové pětice, a dražšími top verzemi aspirujícími designem i technologiemi na auto roku. A to má být Clio příští rok i relativně dostupným plug-in hybridem.

Kurz na postup do finále: 1,8. Kurz na celkové vítězství: 10.

Suzuki Jimny

Zdroj: Ondřej Běhal

Pokud budou porotci dodržovat kritéria hodnocení v druhém kole, nemá Suzuki Jimny žádnou šanci skončit ve finále lépe než páté. Jeho užitná hodnota ve smyslu cena za prostor je špatná stejně jako ekonomika provozu po silnici, technologie nejsou nijak zvlášť moderní a jízdní vlastnosti v zatáčkách lehce nejisté. Přesto podle nás postoupí do finálové pětice, protože jde o naprostý originál a dokonalou designovou stylovku se senzačními schopnostmi v terénu. Je to auto, které nemá na trhu přímého konkurenta. Hračka pro myslivce. Zjevení v přicházející době elektrické.

Kurz na postup do finále: 1,6. Kurz na celkové vítězství: 50.
Reklama

Mazda CX-30

Zdroj: Ondřej Běhal

Mazdu CX-30 považujeme za nejvážnějšího konkurenta Škody Kamiq v boji o celkové vítězství. Za prvé proto, že mazda už škodovku v anketě o české auto roku porazila - v roce 2014 se to podařilo modelu 6, jemuž novináři dali přednost před novou generací Octavie. Za druhé proto, že mazdy jsou mezi českými novináři velmi populární. Mají výborné jízdní vlastnosti, sportovní design, atmosférické motory a unikátní technická řešení, která jdou dost často "proti proudu".

Mazda CX-30 navíc patří mezi pionýry nového typu aut, která jsou kříženci mezi klasickými hatchbacky a SUV. Vypadá jako SUV, může mít pohon všech kol, ale je výrazně nižší a má tedy jízdní vlastnosti a spotřebu blíže hatchbacku. Velkým plusem je i revoluční motor Skyactiv-X, který sice polyká benzin, ale využívá i technologie z pohonných jednotek naftových.

Proti mazdě hovoří relativně vyšší ceny a nijak nevynikající prostornost. Základní benzinový motor je i přes dvoulitrový objem pocitově líný.

Kurz na postup do finále: 1,5. Kurz na celkové vítězství: 2,3.
Reklama

Peugeot 208

Zdroj: Ondřej Běhal

Peugeot 208 je podle nás téměř jistým postupujícím do finále. Málokdo bude zpochybňovat přitažlivost jeho designu, uvnitř očaruje trojrozměrným přístrojovým štítem, novinkou, kterou jsme zatím neviděli ani v těch nejluxusnějších autech. Navíc se bude prodávat i jako elektromobil, což přesvědčí hrstku ekologicky ladněných porotců.

Jenže ve finálovém hodnocení podle nás tolik šancí nemá. A to kvůli stísněnému interiéru, nepříliš dobře naladěnému podvozku na jízdu v zatáčkách po nerovnostech nebo relativně vysokým cenám.

Kurz na postup do finále: 1,4. Kurz na celkové vítězství: 15.
Reklama

Škoda Kamiq

Zdroj: Škoda Auto

Škoda při plánování svého nejmenšího SUV vsadila na oblíbenou strategii "kus auta navíc". Kamiq totiž délkou i parametry interiéru zasahuje do segmentu rodinných SUV, cenou přitom nevyčnívá z kategorie SUV malých. Pochvalu si zaslouží optimálně naladěný podvozek nebo úsporné motory.

Těžko na Škodě Kamiq hledat vyložené chyby, na druhou stranu kromě výše zmíněného "kusu auta navíc" a pár detaily typu deštníku pod sedadlem spolujezdce s ničím převratným nepřichází - nejen mezi malými SUV, ale ani mezi škodovkami. Tradičně tak bude spoléhat i na patriotismus mezi novináři a na to, že je třeba na mezinárodní prezentace bere na rozdíl od ostatních značek ve velkých počtech, a tak se do "velkého světa" díky ní dostanou nejen ti vyvolení z nejdůležitějších redakcí.

Bylo by překvapením, kdyby Kamiq nevyhrál, a naprostým šokem, kdyby nepostoupil mezi TOP 5.

Kurz na postup do finále: 1,1. Kurz na celkové vítězství: 1,5.
Reklama
Reklama
Autosalon TV