Reklama
Nová auta

Elektromobily jsou drahé a pro běžné lidi nedostupné. Evropský účetní dvůr žádá nižší cenu aut

Úkolem Evropské unie je posílit soběstačnost v oblasti elektromobility a omezit dovoz z Číny
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Kontrolní úřad Evropské unie se po několika letech probral a zjistil, že alternativa v podobě elektromobilů, které mají zachránit svět před emisemi, není zas tak lukrativním zbožím pro obyčejné lidi. Většina populace, nejen té české, si totiž takové auto nemůže dovolit. Od Evropského účetního dvora (ECA) znějí tedy jasné instrukce, elektromobily musí za každou cenu zlevnit. Informoval o tom magazín Euronews a agentura Reuters.

Spalovacím autům nepomáhají ani nové motory

Evropa chce být do roku 2050 klimaticky neutrální, k tomu ji mají dopomoci právě i vozy s nulovými emisemi. Těch ale zatím po silnicích nejezdí dostatečné množství. Lidé stále dávají přednost tradičním spalovacím automobilům, jejichž emise se ale za posledních 12 let vůbec nezměnily. Je to celkem s podivem, protože evropské normy stále tlačí na výrobce, aby vyvíjeli ekologičtější a účinnější motory. 

„Jsme nuceni uznat, že navzdory vysokým ambicím a přísným požadavkům většina konvenčních automobilů stále vypouští stejné množství CO2 jako před 12 lety," uvedl pro agenturu Reuters Nikolaos Milionis, člen ECA. Záchranou by se tak měla stát jediná volba - elektromobily. Na pořadu dne nejsou už ani plug-in hybridy, protože testy prokázaly, že nejsou tak čisté, jak se původně myslelo. Reálně totiž vypouští při provozu o 250 procent více emisí než v laboratorních podmínkách.

ECA proto chce, abych došlo k rychlé změně, která zajistí konkurenceschopná auta a tedy masivní rozšíření elektrických vozů, dostatečnou a jistou dodávku surovin pro výrobu baterií a v neposlední řadě rozvoj nabíjecí infrastruktury v Evropě. Požadavek je to celkem ambiciózní, protože tohle všechno ovlivňuje i další zapojené subjekty, které se nemohou ze dne na den rozhodnout, že například přestanou vyrábět spalovací auta. 

Bez atraktivní cenovky to nepůjde

Mnoho zájemců o elektromobily může zrazovat jeden z důležitých faktorů nákupu, tím je cena bezemisních vozidel. Pro větší část evropské populace jsou tato auta jednoduše nedostupná. Problém tkví také v tom, že cenu elektromobilu nejde příliš ovlivnit, dokud nebude Evropa soběstačná, aby mohla pro evropské výrobce dodávat ve velkém baterie. Právě ty mají na výši ceny velký podíl.

V současné době se na našem kontinentu vyrobí asi jen 10 procent celosvětové produkce baterií. Z toho je jasné, jak moc není Evropa soběstačná. Těžko lze konkurovat Číně, která produkuje 76 procent. Navazujícím problémem jsou zdroje pro výrobu. Ty často pochází z dalekých končin jako je Austrálie, ale také z nestabilních zemí jako je Kongo. Pokud tyto dvě otázky Evropa do několika let nevyřeší, je dost možné, že se stane zcela závislou na dovozu aut z Číny, pro kterou je v současné době evropský trh velmi atraktivní a nebojí se tomu přizpůsobit ceny. 

Záplava čínských elektromobilů by se mohla umírnit jen v případě, že by na dovoz bylo uvaleno vyšší clo, než aktuálních 10 procent. Tyto dovozy totiž už teď křiví trh, protože evropští výrobci nemají šanci konkurovat cenám čínským výrobců, jejichž ceny vozů jsou často uměle sníženy vzhledem k vysokým státním dotacím.

Pokud by se scénář závislosti na Číně naplnil do sta procent, neovlivní to pouze dovoz, ale také životy obyčejných smrtelníků, kteří tím ve většině případů přijdou o práci v automobilovém průmyslu. Tím však problémy pro Evropu nekončí.

A co ty dobíjecí stanice?

Dořešená pořádně není ani dobíjecí infrastruktura, která je v některých zemích Evropy docela tristní. Zatímco třeba v Německu si můžete nabít automobil skoro kdekoli, v Česku už to taková hitparáda není. Ve velkých městech a podél dálnic nebývá problém, ale v některých menších městech Jihočeského nebo Moravskoslezského kraje už ano. Tam si lidé nemají šanci dobít auto ani v okruhu 20 kilometrů.
Reklama

Diskuze

Black - 06.05.2024 15:17:09
Že ten účetní dvůr nežádá i levnější domy, levnější chleba a zároveň třeba vyšší platy :-)))) Účetní dvůr si je patrně vědom, že to podělal, tak se to snaží hodit na výrobce :-)))
Jiří - 04.05.2024 23:14:23
a kdo těmi auty tedy bude jezdit... asi bohatí skejťáci, s kšiltama dozadu, nalevo, napravo.....

Záruky na baterie v elektromobilech se téměř neliší. Někteří výrobci tvrdí, že vydrží déle než auto

Čistě elektrická auta a plug-in hybridy mají ve většině případech záruku na akumulátor 8 let
20.03.2024 18:15
|
8
Reklama

Nepříjemná pravda vyplouvá na povrch. Elektromobily je nutné zdanit, jinak nebude na nemocnice

Finanční výhody pro majitele elektromobilů musí skončit, díra v rozpočtu by totiž byla obrovská
04.02.2022 13:18
|
38

Český trh vzdoruje trendu: prodej elektromobilů vloni poklesl o pětinu. Kupujeme totiž něco jiného

Češi si cestu k elektromobilitě zatím hledají s opatrností jim vlastní
06.01.2022 13:38
|
28

Letní teploty, nízký tlak i jízda v noci. Češi příčiny mikrospánku podceňují a pak bourají

Pouhé tři sekundy stačí k nevratné tragédii. V ohrožení není přitom jen samotný řidič
17.07.2024 11:35
|
1

Dohled mentora zatím znamená méně nehod mladých. Sedmnáctiletí řidiči mohou být úspěšným projektem

Mladí motoristé pod dozorem více jezdí. Stávají se z nich bezpečnější účastníci provozu
11.07.2024 14:00
|
3
Reklama

Reportáž: Klus to rozjel v kempu Kristýna. Léto jsme odstartovali na Volkswagen Transporter srazu

Setkání se zúčastnilo 235 fanoušků a majitelů. Téčka byla k vidění po celém kempu
04.07.2024 14:28
|
0

Cestování s dětmi po Evropě má svá specifika. Ne všude platí stejná pravidla jako v Česku

Bezpečná cesta je nejdůležitější. Rodiče by měli pořídit kvalitní dětské autosedačky
02.07.2024 13:30
|
0
Reklama
Autosalon TV