Reklama
Nová auta

Elektromobil Škoda Citigo e iV by mohl stát podnikatele a firmy méně než 300 tisíc korun

I jeho odhadovaná plná cena zřejmě nepřekročí půl milionu korun. Půjde o nejlevnější elektroauto

Škoda Citigo e iV - baterie

Zdroj: Škoda Auto

Baterie je umístěna pod podlahou vozu a prostorem pod zadními sedadly. Váží 248 kilogramů. Má rozměry 1,1 x 1,7 m a výšku přibližně třicet centimetrů. Sestává ze 168 článků.
Aby se všechny elektrické komponenty vešly do miniauta měřícího na délku pouhých 3,6 m, musela vysokonapěťová baterie vyplnit místo například po palivové nádrži nebo výfukovém potrubí u běžné Škody Citigo.

Škoda Citigo e iV - doby nabíjení

Zdroj: Martin Šidlák
Zdroj: Martin Šidlák

Kapacita li-on baterie je 36,8 kWh. Z rychlodobíjecí stanice se stejnosměrným proudem a výkonem až 40 kW dobije na 80 procent kapacity přibližně za hodinu. Z domácího wall boxu o výkonu 7,2 kW je to na stejnou kapacitu za více než čtyři hodiny (za necelých pět a půl hodiny na 100 procent) a z běžné nabíječky o výkonu 2,3 kW více než dvanáct hodin. Samozřejmě lze auto dobíjet i z klasické zásuvky.

Škoda Citigo e iV - parametry motoru

Zdroj: Jan Říha

Motor je takzvaný třífázový synchronní s permanentními magnety na bázi neodymu. Nechtějte po nás podrobnosti, důležité ale je, že proti levnějším asynchronním motorů má vyšší účinnost, ale stojí více peněz.
Technické parametry najdete v tabulce, dynamika elektromotoru předčí základní benzinový motor pod kapotou Škody Citigo. 
Spotřeba by se v běžném provozu měla pohybovat mezi 12 a 15 kWh na 100 km, což znamená dojezd 265 km dle realistické metodiky WLTP. Počítejte ale s tím, že takové spotřeby dosáhnete pouze ve městě a na okreskách. Na dálnicích a rychlostních komunikacích při jízdě na hranici limitu prudce vzroste. Stejně tak v nepříznivých klimatických podmínkách.
Motor je menší než u Škody Citigo 1.0 MPI. Váží 54,1 kg, což je o něco více než motor spalovací (50,5 kg). Pokud ale započítáme i převodovku, je agregát u elektroauta výrazně lehčí (70,4 kg vs. 80,2 kg u benzinové verze).

Parametry motoru Škody Citigo e iV

Nejvyšší výkon 61 kW
Zrychlení 0-100 km/h 12,5 s
Zrychlení 60-100 km/h 7,6 s
Maximální rychlost 130 km/h
Zdroj: Škoda Auto
Reklama

Škoda Citigo e iV - výbava a rozdíly proti Citigo MPI

Zdroj: Škoda Auto
Zdroj: Škoda Auto

Charakteristickým znakem Škody Citigo e iV je maska chladiče v barvě vozu.
Bude se nabízet výhradně v pětidveřové variantě a výbavě Style, která zahrnuje mimo jiné klimatizaci, litá šestnáctipalcová kola, rádio či dokovací stanici pro mobilní telefony na přístrojové desce. Nechybí ani hlídání jízdního pruhu.
V interiéru se elektrouato odlišuje jiným přístrojem s ukazateli úrovně nabití baterie, relativního výkonu či míry rekuperace, tedy přeměňování kinetické energie auta zpět na elektřinu.

Nejlevnější elektromobily - Hyundai Ioniq Electric

Zdroj: Petr Skřivánek pro Hyundai

Hyundai Ioniq Electric se po nedávném zlevnění o 87 tisíc na 832 990 korun stal aktuálně nejlevnějším elektromobilem v Česku. 
Výhodou proti Citigo je, že jde o větší rodinné auto s lepší výbavou a výrazně vyšším výkonem, dynamikou i maximální rychlostí. Nevýhodou kromě vyšší ceny menší kapacita akumulátoru.

Nejlevnější elektromobily - Renault Zoe

Zdroj: Jaroslav Červ

Renault Zoe se aktuálně prodává od 837 tisíc korun v nižší výkonové verzi 90 kW.
Velikostí, nabídkou vnitřního prostoru i výkonem slabší verze se od Citigo e iV příliš neliší, takže toho kromě designu není moc, co by mohl vzhledem k vyšší ceně nabídnout. Už brzy ale přijede jeho modernizovaná verze.

Nejlevnější elektromobily - Kia Soul EV

Elektrický crossover Kia Soul se prodává od 869 990 korun, ale už se blíží příjezd jeho nové generace (modré auto). 
Současné provedení nabízí proti Citigo e iV více prostoru pro posádku a vyšší výkon, ale má také vyšší spotřebu a malou kapacitu baterie.

Nejlevnější elektromobily - Hyundai Kona Electric

Zdroj: Vojtěch Formánek

Tohle je podle našeho mínění aktuálně nejlepší nový elektromobil na českém trhu.
Malé SUV Hyundai Kona Electric nabízí více prostoru pro posádku a zavazadla než minivůz Citigo, zároveň je výrazně lépe vybavený, a hlavně mnohem výkonnější. Navíc verze s kapacitnější baterií umožní reálný dojezd téměř pět set kilometrů na jedno nabití. Ta ale stojí přes milión. Základní varianta s baterií jen o něco výkonnější, než má Citigo e iV, a tedy spíše horším dojezdem (i když spotřeba obou aut se v reálu podle nás příliš lišit nebude) přijde na 924 990 korun.
Reklama

Nejlevnější elektromobily - Nissan Leaf

Zdroj: Nissan

Naopak Nissan Leaf patří stále ještě mezi novinky.
Jde o hatchback nižší střední třídy, tedy rodinné auto s prostornějším interiérem, lepší výbavou i jízdním komfortem než Citigo. Nabízí mnohem výkonnější svezení, ale v základním provedení za 950 tisíc korun nemá kapacitu baterie o moc větší než malá škodovka, takže vzhledem k výrazně vyšší spotřebě nepotěší dojezdem. Verze s kapacitnější baterií stojí výrazně přes milión korun.

Nejlevnější elektromobily - Volkswagen e-Golf

Zdroj: Porsche ČR

Nejbližším konkurentem elektrické Škodě Citigo e iV by byl její sourozenec Volkswagen e-up!, který se v Česku prodával za necelých šest set tisíc korun a býval nejlevnějším elektrouatem. Jenže český importér už ho nenabízí.
Nejlevnějším elektromobilem v nabídce je tak o dvě třídy větší e-Golf s cenou od 993 900 korun. Je samozřejmě větší, vybavenější, pohodlnější a výkonnější, ale jeho dojezd? Žádná sláva!
I Golf ale brzy z nabídky zmizí a přijede nový elektromobil Volkswagen ID, jehož nejlevnější a nejmenší varianta by měla stát přibližně 750 tisíc korun.
Reklama
Autosalon TV