Reklama
Nová auta

Elektrický Peugeot 3008 dorazil do Česka. Komfortní svezení doplňuje nový panoramatický i-Cockpit

V nabídce je elektromobil i hybrid. V následujících měsících přijdou další verze a také plug-in

České zastoupení francouzské značky Peugeot nás pozvalo na prezentaci nového elektromobilu. Peugeot 3008 přichází už ve třetí generaci. Ta v sobě nese DNA elektrifikovaného portfolia výrobce. Změna je skutečně radikální a od toho se odvíjí také cena.

Hlásí se futuristické lvíče

Novinka se od současné generace pozná poměrně snadno, vůbec se jí totiž nepodobá, spíš jako by šlo o úplně jiný extravagantnější model. Vzhled je totiž hodně futuristický, má ostré rysy a přední maska se nese ve stejném duchu jako ostatní elektrifikované modely značky Peugeot.  

Dominantou přídě je velké logo výrobce a už tradiční světla pro denní svícení v podobě tří lvích drápů. Světlomety jsou ve standardní výbavě ledkové, v případě varianty GT pak pixelové s vykrýváním protijedoucích vozidel.  

Neméně zajímavou se stala zadní část, kde černý pruh spojuje obě světla, přičemž v jeho středu se nachází písmenkový název značky a o něco výš také „levitující“ spoiler. Menší bolestí zádě zůstalo otevírání kufru, které je až v nižší úrovni karoserie, a tedy se k němu musíte ohýbat. V zimních měsících navíc bude oblast silně zašpiněna, jedinou pomocí je otevření klíčkem. 

Zavazadlový prostor však neutrpěl žádnou ztrátu a vejde se do něj stále 520 litrů. To i přes fakt, že model stojí na nové platformě STLA Medium, která byla navržena právě pro elektromobil a zvládne pojmout jakýkoli model a karoserii segmentu C a D. 

Kompletně překopaná kabina

Na testovací jízdu v okolí Radotína jsme si vybrali plně elektrickou verzi GT. Už po usednutí za volant jsme si museli zvyknout na pár odlišností. Volič převodovky se totiž přesunul hned vedle startovacího tlačítka, zatímco volič jízdních režimů zůstal na stejném místě středového panelu. Volant je vyhřívaný a má novou podobu lesklých tlačítek. Na první pohled vypadají, že jsou pouze dotyková, ale povel se potvrdí až po stisknutí. Tím výrobce zamezil nechtěným volbám.  

Interiér ve výbavě GT doplňuje 21palcová plovoucí panoramatická obrazovka, ve standardu pak dostanete pouze dva na sebe navazující displeje. Obrazovka vypadá jako byste seděli spíš v kokpitu vesmírné lodi než v autě. Nová podoba navíc umožňuje nemít volant položený doslova na kolenou, ale v normální poloze.

Displej má vysoké rozlišení a na první pohled i rychlý systém, problém bychom viděli jen v trochu chaotickém a rozvětveném uspořádání infotainmentu. Kdybychom na auto měli víc času, asi bychom se s ním také lépe seznámili a už by nám to třeba tak nepřišlo. K tomu se váže i fakt, že z kabiny zmizela prakticky všechna fyzická tlačítka, která kompletně nyní nahrazuje i-Toggle a několik dotekových tlačítek na středové konzoli.      

Ta je zajímavě řešená, oproti původní verzi 3008 je propracovanější a modernější. Pravděpodobně je také ale víc orientovaná na spolujezdce než samotného řidiče. Právě na jeho straně vpravo jsou odkládací prostory na nápoje, či otevíratelná schránka, do které se řidič musí natahovat, aby do ní dosáhl. Pohodlnou opěrkou pro ruku se tak stává spíš ta ve dveřích, ve kterých se pro změnu nedá chytnout za madlo, protože je jednoduše malinké.

Brzy i výkonnější varianty

S uvedením na český trh se do nabídky dostaly zatím jen dvě motorizace. První je čistý elektromobil s výkonem 157 kW, která má baterii s kapacitou 73 kWh. Ta zaručuje podle WLTP dojezd až 530 kilometrů. Automobil se navíc dá dobíjet až výkonem 160 kW. Z 20 na 80 procent se není problém dostat už za zhruba 30 minut.  

V následujících měsících se nabídka elektrické verze ještě rozšíří. První vlaštovkou by měla být varianta s delším dojezdem, která bude disponovat kapacitou baterie 98 kWh. Na jedno nabití by tak 3008 měla ujet až 700 kilometrů. Stejně tak do nabídky přibydou výkonnější jednotky, včetně té s pohonem na všechna čtyři kola, která bude mít dokonce výkon 320 koní.  

Pro milovníky spalováků vyhasla jedna naděje, model se v čistě benzinové nebo naftové verzi prodávat nebude, jediným kompromisem je hybridní jednotka s výkonem 136 koní. V budoucnu bude také možné si pořídit plug-in hybrid s kombinovaným výkonem 195 koní, přičemž na elektřinu dokáže vůz urazit až 85 kilometrů.

Cena je trochu na pováženou

My jsme s elektrickou verzí ujeli sotva 20 kilometrů, protože testovací jízdy byly skutečně krátké. Nemůžeme tak dělat žádné velké závěry. Vozu se ale nedá upřít komfortní nastavení podvozku. Peugeot 3008 se na silnici spíš kolébá a do kabiny se nedostávají žádné tvrdé nárazy, ani zvuky z okolí. Je pravda, že cesta vedla spíše po celkem udržovaných silnicích, a tak je otázka, jak by se auto zachovalo po vyjetí většího výmolu a nerovností.  

Při zrychlování je také znatelná větší prodleva po sešlápnutí plynového pedálu. Zaznamenali jsme to i po zvolení režimu Sport. Než se auto dostalo do tempa, pár milisekund to trvalo. Na druhou stranu samotné zrychlení z nuly na sto nastane za 8,8 sekundy. Nelze předpokládat, že půjde o adepta na pouliční závody. Naopak ale potěší tříúrovňová rekuperace, kdy si člověk konečně může sílu brzdění ovlivňovat sám.

Základní cena zkoušeného modelu činí 1 280 000 korun, avšak s koženým čalouněním, paketem Hi-fi & Panorama a paketem Vision 360° & Drive asisst 2.0 se částka vyšplhala až na 1 414 000 korun. Ceny dalších verzí si prohlédněte v našem katalogu. Stejně tak jsme pro vás připravili pod tímto odkazem porovnání s největšími konkurenty nové 3008.      
Reklama

Diskuze

Petr - 31.05.2024 09:52:42
Za tuhle automatickou pračku na 4 kolech bych dal max. 300 tis. kč.Víc ani floka.Větší cenu to totiž nemá.I když se to nikdy neporouchá(což nevěřím) tak stejně po 10 letech bude potřeba nová baterka za statisíce.Např. nové Clio LPG je za 348 tis. kč.

Mild-hybrid od Peugeotu má díky netradiční technologii vyšší efektivitu. Dostupný je u většiny vozů

Dokáže jet po městě až polovinu času čistě na elektřinu. Vystačí si pouze se 48V baterií
10.05.2024 10:00
|
0
Reklama

Tereza vyzkoušela Peugeot 208 s mild-hybridní technikou. Novinka zvládne i jízdu čistě na elektřinu

Zvenčí sice vypadá jako elektromobil. Ale díky spalovacímu motoru nemusíte řešit dojezd na elektřinu
30.04.2024 10:11
|
0

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Letní teploty, nízký tlak i jízda v noci. Češi příčiny mikrospánku podceňují a pak bourají

Pouhé tři sekundy stačí k nevratné tragédii. V ohrožení není přitom jen samotný řidič
17.07.2024 11:35
|
1

Dohled mentora zatím znamená méně nehod mladých. Sedmnáctiletí řidiči mohou být úspěšným projektem

Mladí motoristé pod dozorem více jezdí. Stávají se z nich bezpečnější účastníci provozu
11.07.2024 14:00
|
3
Reklama

Reportáž: Klus to rozjel v kempu Kristýna. Léto jsme odstartovali na Volkswagen Transporter srazu

Setkání se zúčastnilo 235 fanoušků a majitelů. Téčka byla k vidění po celém kempu
04.07.2024 14:28
|
0

Cestování s dětmi po Evropě má svá specifika. Ne všude platí stejná pravidla jako v Česku

Bezpečná cesta je nejdůležitější. Rodiče by měli pořídit kvalitní dětské autosedačky
02.07.2024 13:30
|
0
Reklama
Autosalon TV