Reklama
Nová auta

Alkovna, polointegrál nebo integrál? Poradíme, jak správně vybrat vhodný typ obytného auta

Při koupi i pronájmu obytňáku je vhodné si nejprve projít zásadní výhody a nevýhody všech druhů aut

Alkovna: častá volba rodin s dětmi

Zdroj: Tiskový servis SunLiving

Alkovny byly svého času víceméně symbolem obytných aut, jenže stoupající požadavky zákazníků na vnitřní prostor, úložné prostory a komfortnější výbavu zapříčinily, že se alkovny dostaly do úzkých, co se splnění hmotnostních limitů týká. Někteří výrobci tak tento typ obytných aut dokonce zcela vyřadili z nabídky. Z toho vyplývá, že zájemci o alkovnu nebudou mít na výběr z tolika možností vnitřního uspořádání, jako u jiných typů.

Většina alkoven má uvnitř oboustrannou sedací skupinu se stolem, otočná bývá pouze sedačka spolujezdce. Najít lze i pár modelů, které mají otočná obě přední sedadla a protisměrné sezení u stolu u nich absentuje. Alkovny jsou často vhodné pro převoz až šesti lidí, kteří se v nich i s jistou dávkou omezení vyspí. Jsou vhodným řešením pro rodiny s třemi dětmi.

V prostoru nad kabinou se vyspí dvě osoby, spaní vzadu mívá tři varianty - dvoulůžko napříč, dvě samostatná lůžka po stranách podél s možností rozšíření prostoru mezi nimi a případně palandy napříč. poslední řešení ale zásadně omezuje velikost garáže (úložný prostor ), neboť v případě, že je lůžko využito, je výška garáže značně limitována. 

Náš tip: pozor na celkovou hmotnost

Alkovna přímo vybízí k cestám s dětmi nebo ve více dospělých lidech. Auto jako takové totiž nabízí uvnitř solidní prostor a v rámci možností i soukromí. Často tento typ vozů disponuje i velkou garáží (úložný prostor přístupný zvenku auta), která na objem pojme opravdu spoustu věcí. Jenže to vše má poměrně závažný háček - kvůli tomu, že jsou alkovny takhle velké, naráží více než ostatní typy obytných aut na hranice celkové přípustné hmotnosti (nejčastěji do 3,5 t) a jejich doložnost (užitečné zatížení) je někdy třeba jen 200 až 300 kg. To je samozřejmě v praxi naprosto nedostatečná hodnota a alkovny tak bývají velmi často přetíženy a policí kontrolovány zejména v Rakousku a Německu. Do alkovny tedy balte opravdu s rozmyslem.

PLUSY

 • Dostatek prostoru pro jízdu i spaní
 • Většinou velká garáž 
 • Vhodné případně až pro šest osob
 • Spaní nad kabinou neomezuje využití spodní části

MÍNUSY

 • Vyšší spotřeba při jízdě 
 • Výška vozu vyžaduje opatrnost
 • Riziko snadného překročení celkové hmotnosti
 • Menší nabídka na trhu, méně půdorysů
Reklama

Polointegrovaný vůz: ideální řešení pro dvě až čtyři osoby

Zdroj: Tiskový servis Adria

O polointegrovaná auta je dlouhodobě ze strany zákazníků nejvyšší zájem. Zatímco alkovny volí zejména rodiny s dětmi a plně integrované drahé vozy pak spíše starší páry, polointegrovaná auta jsou tu pro všechny ostatní. Tento typ se snaží v co možná největší míře propojit světy "neohrabaných" alkoven a elegantních zcela integrovaných aut. Samozřejmě při tom naráží na jisté limity. Tím hlavním je fakt, že kabina vozu zůstává stejná s výchozí dodávkou, takže je v případě použití stahovacího lůžka nutné docela dost upravit středovou sedací skupinu a stažením lůžka se pak zcela zamezí jejímu využívání a zásadně se omezí volný prostor k pohybu uvnitř auta.

Polointegrovaná auta nabízí víceméně každý výrobce, a to hned v celé řadě půdorysů, takže výběr toho nejlepšího vnitřního uspořádání je poměrně snadný. Tento typ obytných aut je vhodný pro méněčlenné rodiny, popř. páry, kterým pak nabídne opravdu dostatečný komfort. K výhodám patří nižší výška vozu a z toho vyplývající nižší spotřeba paliva, rovněž pořizovací ceny jsou u polointegrovaných aut poměrně přijatelné.

Náš tip: vyzkoušejte stahovací lůžko

Většina polointegrovaných aut disponuje stahovacím lůžkem pro dvě osoby, které je umístěno nad sedací soupravou. Stažení tohoto lůžka tak vyžaduje vyklizení prostoru pro sezení a případně i další úpravy a odstranění matrací či opěradel. Nezřídka stažením lůžka dochází i k zablokování dveří ven z auta, což nemusí být dvakrát příjemné. Vyzkoušejte si tedy pečlivě, jak konkrétně omezí prostor stažené lůžko ve vašem autě a rozhodněte se, nakolik vám to vadí. Vyšší osoby by také měly sledovat průchozí výšku v autě, neboť lůžko vytažené u stropu rovněž snižuje strop, což nemusí být vysokým lidem při pohybu v autě ve stoje úplně příjemné. 

PLUSY

 • Nižší výška vozu = lepší aerodynamika i spotřeba
 • Sportovně-elegantní design
 • Hodně verzí a půdorysů na výběr
 • Přijatelnější ceny

MÍNUSY

 • Při každém použití stahovacího lůžka nutnost úpravy prostoru sezení 
 • Následné výrazné omezení vnitřního prostoru
 • Méně vhodné pro vícečlenné posádky
 • Pro vyšší osoby může mít nízký strop
Reklama

Integrovaný vůz: vysoký komfort především pro dva

Zdroj: Tiskový servis Dethleffs

Plně integrované vozy jsou na silnici nepřehlédnutelné i díky čelnímu sklu, které si nezadá s autobusem. Uvnitř nabízejí díky kompletně upravené kabině skutečně královský prostor, přesto v nich často cestují jen starší páry, dlužno dodat, že movitější, neboť tzv. integrály okupují horní patra ceníků obytných aut.

Právě dvojicím, které touží po maximálním komfortu, totiž vnitřní uspořádání a celková prostornost integrovaných vozů vyhovuje nejvíce. Často mají tato auta vzadu oddělenou ložnici s dvěma plnohodnotnými a dobře přístupnými podélnými lůžky. Oddělená bývá také sprcha a WC, lednička je dostatečně velká, ve výbavě nechybí ani trouba na pečení. Proč to všechno? Integrovaná auta jsou navržena tak, aby posádce nabízela vysoký komfort při cestování, které může trvat i měsíce. 

Luxusnější charakter se odráží i na použitých materiálech, které by pod každodenní zátěží dětských pasažérů příliš trpěly. A pokud chtějí děda a babí vzít přeci jen vnoučata na týden k moři, nechybí u většiny integrovaných aut stahovací lůžko, které zajede až k čelnímu sklu a stačí jen sklopit opěradla sedadel řidiče a spolujezdce.

Náš tip: zaměřte se i na pojištění a servis

Byť jsou plně integrovaná auta oblíbená u movitější klientely, často se i tato podivuje nad cenami pojištění či servisu. V případě poškození auta v oblasti kabiny, tedy třeba i "jen" čelního skla, je nutné s náhradním dílem oslovit výrobce obytného vozu a nevystačíme si se sortimentem dostupným pro běžné dodávky. Výměna zmíněného čelního skla se tak může nejen protáhnout, ale bude stát vyšší desítky tisíc korun. Pojišťovny vůz samozřejmě pojistí, ale zvýšených nákladů na opravu jsou si rovněž vědomy, a tak nebude pojistka úplně nízká. Podobné je to pak i s mechanickým servisem - jakkoliv jsou "vnitřnosti" shodné s výchozí dodávkou, ne každý autorizovaný servis se do údržby integrovaných aut hrne, protože se u nich liší přístupnost motorového prostoru, světla a další komponenty. Zjistěte si tedy zavčasu, kolik budete platit na pojistném a kde vám auto bezproblémů odservisují.

PLUSY

 • Velkorysý vnitřní prostor včetně kabiny
 • Elegantní design, luxusní výbava
 • Pohodlné spaní, zejména pro dvě osoby
 • Stahovací lůžko omezí prostor uvnitř jen částečně

MÍNUSY

 • Vyšší pořizovací cena
 • Potenciálně problematický servis a dostupnost náhradních dílů
 • Dražší pojistné
 • Uspořádání často preferuje cestování pouze ve dvou
Reklama
Reklama
Autosalon TV