Reklama
Bonusy k TV pořadu

Změřili jsme sami novou Škodu Octavia včetně Combi. Potvrdilo se více místa v kufru, ale ne na nohy

Při světové premiéře nové generace české ikony jsme se vrhli do jejích útrob s laserovým měřidlem
Zdroj: Ondřej Běhal

Každou premiéru nového automobilu doprovázejí tvrzení výrobce o tom, v čem všem je novinka lepší než předchozí generace. Škoda ve svých tiskových materiálech tvrdí, že se zvětšil objem zavazadlového prostoru u liftbacku o 10 litrů na 600 litrů, a u Octavie Combi dokonce o 30 litrů na 640 litrů. Zároveň se podle tiskové zprávy zvětšilo místo na nohy pro cestující na zadních sedadlech o 5 milimetrů. Jelikož údaje automobilek týkající se zejména objemu zavazadlového prostoru bereme s velkou rezervou, vrhli jsme se v pražském Veletržním paláci při světové premiéře novinky do jejích útrob laserovým měřidlem. A zjistili jsme zajímavé věci.
Reklama

Opět spíše čtyřmístné než pětimístné auto

Nejdříve se tlačenicí prodereme ke kufru liftbacku. Mezigenerační nárůst 10 litrů je mizivý, takže by rozměry měly přibližně odpovídat předchozí generaci. A to se děje. Centimetr k dobru naměříme v maximální délce zavazadlového prostoru v délce podlahy. 112 centimetrů je opravdu hodně a kdybychom si nějakou věc uložili u zadních sedadel, máme se 174 cm výšky co dělat, abychom ji vylovili. A v dešti bychom se určitě umazali o nárazník.

Cpeme se i na zadní sedadla. Tady stačíme změřit alespoň výšku mezi sedadlem a střechou. Podle našich údajů je o centimetr horší než u předchůdce. Když si se svými 174 cm výšky položím hlavu do opěrky a napřímím se, dotýkám se už vlasy střechy. Na nohy mám ale tolik místa, že se mohu lehce sesunout a problém bude vyřešen i u mnohem vyšších pasažérů. A mmmm... Opěrka hlavy ve vystavené octavii je opravdu super pohodlná. Tady by se spinkalo.

Sedáme si ještě doprostřed a tady už tak nadšeni nejsme. Opět půjde spíše o čtyřmístné než pětimístné auto. Prostřední opěrka hlavy se zarývá i v nejvyšší poloze někam do lopatek, tady je to prostě nouzovka.. Nepříliš pohodné místo pro větší dítě, nebo třeba malou babičku. Za trest.

A tlačíme se ke kombíku. Třicetilitrový mezigenerační rozdíl v kufru už by měl být zřetelnější než u liftbacku. A čísla na laserové krabičce to potvrzují. Maximální délka zavazadlového prostoru se podle našich měření zlepšila o výrazné čtyři centimetry na 111 cm. O cenťák lepší jsme naměřili i hloubku, minimální šířka mezi podběhy zůstala stejná. Tady Škoda fakt nekecá, kufr kombíku je prostě obrovský a díky spoustě vychytávek i neskutečně praktický. Zkrátka sen české stěhovavé rodiny.

A jdeme do interiéru. Měříme podélnou prostornost na straně spolujezdce. Podle naší metodiky nejprve nastavíme úhel sklonu opěradla sedadla navigátora na 100 stupňů, dáme sedadlo i sedák do nejnižší polohy a laser pokládáme dozadu doprostřed na sedák těsně k opěradlu. Posouváme sedadlo tak aby v rovině sedáku byla vzdálenost přístrojové desky 75 centimetrů a jdeme na zadní sedadla, kde postupujeme stejně. Také tady laser ukazuje 75 cm, takže součet je 150. U starší Octavie Combi jsme ale naměřili touto metodikou vzadu 77 cm, tedy celkem 152 cm.

Nemůžeme ale Škodovku obviňovat ze lži. Její metodika měření prostě může být jiná, navíc v měřeném autě byla příplatková ergonomická sedadla (mimochodem velmi pohodlná), která mohou mít větší tloušťku než ta základní. Každopádně i naměřený údaj je mezi rodinnými kombíky vysoce nadprůměrný a umožňuje si pohodlně sednout cestujícímu s výškou 185 cm za stejně vysokého spolujezdce.

Měříme orientačně také výšku nad hlavou, kterou ale zkresluje panoramatická střecha, takže ani tady nevyvozujeme z výsledku mezigeneračně horšího o 3 cm žádné finální závěry. U verze s klasickou střechou to může být úplně jinak. Navíc i naměřený výsledek umožňuje sezení bez omlácení hlavy o střechu i lidem s výškou právě kolem těch 185 cm. Zato na prostředním sedadle už kritizovat můžeme, protože je stejně jako u liftbacku pouze nouzové.
Reklama

Mezigenerační srovnání Octavie Combi

Nová Škoda Octavia Combi Škoda Octavia Combi
Délka (mm) 4689 4659
Rozvor (mm) 2686 2686
Šířka (mm) 1829 1814
Podélná prostornost (cm) 150 152
Objem kufru (l) 640 610
Max. délka kufru (cm) 111 107
Max. hloubka kufru (cm) 61 60
Zdroj: Škoda Auto a Autosalon
Reklama

Diskuze

Pavel - 11.01.2020 10:35:46
ŠKODA, ŽE nemá motor.
Ales - 11.01.2020 11:54:24
ŠKODA, že je Pavel ******.

Mercedes za cenu Octavie ve všech ohledech dospěl. Testovali jsme CLA 220 kupé

Velké auto na podvozku malé třídy A příjemně překvapilo. Nabízí luxusní svezení za rozumnou cenu
28.11.2019 19:05
|
13
Reklama

Promítání před oči, dotekové lišty i deštníky. Objevili jsme 20 zajímavých detailů u nové Octavie

Prolezli jsme Škodu Octavia čtvrté novodobé generace v provedení liftback i Combi
26.11.2019 07:37
|
2

Podívejte se na oficiální fotky nové Škody Octavia. Je větší, chytřejší, úspornější. Někdy i línější

Umí se sama vyhnout chodci, nebo cyklistovi. Varuje před otevřením dveří, když se něco blíží zezadu
11.11.2019 19:15
|
6

Test VW Crafter Freestyle s vestavbou Sicar: Když chceš jen jedno auto na podnikání i pro volný čas

Zkoušeli jsme dodávku, ve které se dá odvézt spousta nákladu a lidí. Nebo z ní mít garáž a garsonku
17.11.2021 12:39
|
0

Šéf tuzemského zastoupení Škody Auto nemá dobré zprávy ohledně cen aut. I když už jejich výroba běží

Zlevňovat se rozhodně nebude a ani to nevypadá na návrat akčních modelů
11.11.2021 18:45
|
17
Reklama

Toyota chce v Česku vystoupat na stupně vítězů. Ode dneška jí v tom pomáhá Yaris z Kolína

Francouzská auta se v tuzemské továrně budou vyrábět do konce roku, pak už jen japonská
09.11.2021 14:41
|
0

Nová Kia EV6 zaparkuje, aniž by řidič seděl v autě. Čeká se na ni jen čtyři měsíce, dostane 585 koní

Futuristický korejský elektromobil s našlapanou výbavou se prodává od 1 180 980 korun
05.11.2021 15:48
|
2
Reklama
Autosalon TV