Reklama
Bonusy k TV pořadu

Za cenu elektrického Porsche se dají pořídit opravdové skvosty se spalovacími motory

Podívejte se na přehled aut, které se dají pořídit za cenu elektromobilu Porsche Taycan

Porsche Panamera

Zdroj: Porsche

Nejlogičtější alternativou za Porsche Taycan je model Panamera. Jedná se o čtyřdveřové kupé, které disponuje srovnatelným výkonem i luxusem na palubě. Základní provedení má pod kapotou benzinový třílitrový šestiválec s výkonem 330 koní. Na vrcholu potravního řetězce se nachází model s označením Turbo S E-Hybrid, který ze čtyřlitrového osmiválce s plug-in hybridním ústrojím dokáže vymáčknout 700 koňských sil. Tato verze pak vyjde na více než 5,5 milionu korun. 

Porsche Panamera  sedá objednat ve více karosářských variantách, a to buď jako klasické čtyřdvéřové kupé nebo Sport Turismo (kombi/shooting break).

Audi RS7

Zdroj: Tiskový servis Audi

Pohodlné a rychlé svezení dokáže dopřát i nová generace ultimativního Audi RS7. Čtyřdveřové kupé dokáže na první pohled zaujmout agresivním až vulgárním designem. V útrobách nadupané Audi dřímá 600koňový čtyřlitrový motoru V8, díky kterému dokáže RS7 zrychlit z 0 na 100 km/h za 3,5 sekundy a pokračovat až do rychlosti 305 kilometrů za hodinu. Mamutí výkon se na asfalt přenáší za pomoci 8stupňové automatické převodovky tiptronic a chytrého pohonu všech čtyř kol quattro. 

Krom toho, že je motor výkonný, je i nečekaně chytrý. Osmiválec v RS7 totiž skrývá velmi sofistikované technologie, které dokáži zvýšit výkon a naopak snížit spotřebu. Agregát je tedy opravdu chytrý. Mezi zmiňované technologie patří například mild-hybridní systém, který dokáže recyklovat kinetickou energii vzniklou při brzdění a ukládat ji do baterií. Ta je následně využívána k plachtění nebo k aktivaci start-stop systému při zastavování. Díky elektrifikaci je benzinový agregát při běžném ježdění schopen ušetřit až 0,8 litrů paliva na každých 100 km. Dalším užitečným systémem šetřícím pohonné hmoty je deaktivace čtyř válců. Zjednodušeně to funguje tak, že Audi při nízké zátěži motoru vypne polovinu válců (válce 2,3,5,8) a tím ušetří spoustu benzínu.

Mercedes-AMG GT 63 4-Door

Zdroj: Mercedes-AMG

Pokud je řeč o výkonném čtyřdveřovém kupé, nesmíme zapomenout zmínit Mercedes-AMG GT 4-Door. Německý skvost se na trhu nabízí v pěti výkonnostních variantách (43, 53, 63, 63 S a nově i 63 S E Performance). Základní cena začíná hluboko pod hranici tří milionů korun. Nejvýkonnější verze se ale může vyšplhat až na částku přes pět milionů bez příplatkové výbavy.

Základ tvoří přeplňovaný řadový šestiválec s výkonem 389 nebo 457 koní. Vyšší specifikace s označením 63 pak mají pod kapotou vidlicový osmiválec o objemu čtyř litrů, který produkuje 585 nebo 639 koňských sil. V nabídce se poměrně krátce nabízí i plug-in hybrid, který využívá motor V8 a elektromotor k tomu. Výsledkem spolupráce elektřiny a benzinu je pak neuvěřitelných 843 koní. 

BMW M8 Gran Coupé

Zdroj: Bart Běhal

Za cenu Porsche Taycan Turbo S si je možné pořídit i jedno z nejvýkonnějších a nejluxusnějších BMW historie. Model M8 potažmo M8 Competiton tvoří vrchol nabídky bavorské automobily a na pořizovací ceně je to znát. Čtyřdveřová varianta Gran Coupé, která je k elektrickému Porsche nejblíže, začíná na 4,1 milionu korun. Podrobný ceník naleznete ZDE.

V útrobách BMW M8 a M8 Competiton burácí osmiválcový benzinový motor o objemu 4,4 litru. Přikrmován je dvěma dvoukomorovými turbodmychadly. Hnací ústrojí disponuje dechberoucím výkonem 600, respektive 625 koní ve variantě Competition. Točivý moment pak definuje hodnota 750 Nm.

Obdivuhodná je též akcelerace z nuly na 100 km/h za pouhé 3,2 sekundy. Maximální rychlost je standardně omezena na 250 km/h, volbou paketu M Driverʼs ji však lze posunout až na 305 km/h. Osmiválec v "eMku" spolupracuje výhradně s osmistupňovou automatickou převodovkou. K dispozici jsou hned tři režimy řazení, upravující rychlost změny převodu. Konstruktéři vůz standardně osadili také pohonem všech čtyř kol s aktivním M diferenciálem na zadní nápravě. 

Maserati Ghibli S Q4

Zdroj: Tiskový servis Maserati

Posledním autem v našem seznamu je Maserati Ghibli. Vybrali jsme ho především kvůli jeho obrovskému charakteru a relativně nízké pořizovací ceně, která je podobná nejslabšímu provedení Porsche Taycan. 

Italský sporťák je vybaven vidlicovým přeplňovaným šestiválcem o objemu tří litrů, který produkuje výkon 423 koní. Síla se pak na všechna čtyři kola přenáší za pomocí 8stupňové automatické převodovky. Zajímavostí na tomto agregátu je to, že ho pro Maserati stavěla legendární automobilka Ferrari. Ve světě se také traduje o tom, že model Ghibli má asi ten nejkrásnější zvukový projev výfukové soustavy, který kdo kdy slyšel. 

Malou nevýhodou tohoto modelu je to, že už je poměrně zastaralý a rozhodně by si už zasloužil novou generaci. Nebo aspoň rozsáhnou modernizaci. 
Reklama
Autosalon TV