Reklama
Bonusy k TV pořadu

Yamaha je známá díky svým motocyklům, ale věděli jste, že chtěla vyrábět i osobní auta?

Podívejte se na přehled vozů, které vznikly ve spolupráci s japonským výrobcem motocyklů

Toyota 2000 GT

Zdroj: Toyota

Vše začalo v 60. letech, kdy Yamaha začala spolupracovat s Nissanem na vývoji sportovního modelu. Oba výrobci společnými silami postavily funkční koncept. Bohužel u něj to také zůstalo a Nissan se rozhodl s projektem dále nepokračovat. Toho využila Toyota a přizvala si odborníky z Yamahy k sobě do továrny, kde společně začali stavět model 2000 GT s řadovým šestiválcovým motorem o výkonu 150 koní. Vůz poutal pozornost  svým stylem a moderními prvky. Zajímavé je, že věkový průměr inženýrů, kteří sportovní Toyotu vytvořili, činil pouhých 30 let. 

Toyota Altezza RS 200

Zdroj: Toyota

Yamaha nespolupracovala s Toyotou pouze v šedesátých letech. Blízké partnerství držela i nadále a to až do konce 20. století. Výrobce motocyklů se totiž podílel na produkci řadového čtyřválce 3S-GE , který dřímal pod kapotou modelů Celica, MR2 nebo RAV4. Pohonná jednotka se dočkala pěti generací, avšak ta poslední se dávala pouze do Toyoty Altezza (na evropském trhu Lexus IS). Čtyřválcový motor se nabízel také ve sportovním modelu Altezza RS 200, kterému poskytoval výkon 210 koní při 7600 otáčkách za minutu

Lexus LFA

Zdroj: Lexus

Lexus LFA dodnes patří mezi vůbec nejlepší japonské automobily. Srdce petrolheadů si model LFA získal díky nadčasovému designu a moderní technice, která předběhla svou dobu. Co má ale sportovní kupé společného s Yamahou? Výrobce motocyklů se podílel na stavbě naprosto fantastického motoru V10, který supersportovní Lexus poháněl. Agregát s deseti válci měl 553 koní a dokázal generovat snad nejhezčí zvuk v historii automobilismu. Jen se přesvědčte sami.  

Zvuk Lexusu LFA s motorem V10

Volvo XC 90 V8

Zdroj: Tiskový servis Volvo

Yamaha nespolupracovala pouze s japonskými automobilkami. V roce 2005 společně s Volvem postavili plnotučný osmiválcový motor 4,4 litru pro model XC90 a S90. Konstrukce auta původně nebyla pro tak velký agregát připravená, proto Japonci se Švédy museli spojit síly a vymyslet, jak pod kapotu Volva osmiválec vměstnat. Nakonec se inženýři rozhodli rozměrný motor usadit napříč. Mise tak byla úspěšná a světlo světa mohlo spatřit rodinné SUV s pohonnou jednotkou B8444S. 

Yamaha Sports Ride Concept

Zdroj: Yamaha

Jak jsme již zmiňovali v úvodu článku, Yamaha se několikrát pokusila o stavbu vlastního automobilu. První náznaky přišly v roce 1992, kdy japonská značka představil prototyp s označením OX99-11, který měl pod kapotou motor V12 z Formule 1. Model se ale nikdy do sériové výroby nedostal. Poslední výkřik  Yamahy přišel v roce 2015 na autosalonu v Tokiu, kde se světu ukázal Sports Ride Concept. Jednalo se o dvoumístný supersport postavený na lehkých trubkových panelech z uhlíkového vlákna. Karoserie auta pak čerpala inspiraci právě z motocyklů Yamaha. Bohužel ani model Sports Ride se k potencionálním zákazníkům nikdy nedostane. Yamaha jednoduše nemá dostatek financí na extrémně drahý vývoj sporťáku. 
Reklama
Autosalon TV