Reklama
Bonusy k TV pořadu

V Helle vyrábějí světlomety na auta, jejichž podobu nesmějí znát. Automobilky si je pečlivě hlídají

Díky továrně v Mohelnici svítí vozy značek Škoda, Volkswagen, BMW i Mercedes-Benz
Zdroj: Tiskový servis Hella

Světlomety už dávno nejsou jen jednoduchým nástrojem k tomu, aby řidič za tmy viděl a byl viděn. Dnešní LED technologie vyžadují precizní vývoj i výrobu. Přesně na to se specializují v moravském ústředí společnosti Hella v Mohelnici, odkud ročně vyjíždí světla pro dva miliony nových vozů. Pokud řídíte nějaké auto značky Škoda, Volkswagen, Audi, BMW nebo třeba Mercedes, je dost pravděpodobné, že jeho světlomety či "brzdovky" vyrobili právě zde. Přitom museli překonat jeden paradox – když připravovali první kusy pro automobilku, celý vůz nesměli vidět.

Světlomet v ceně luxusního auta

Světlomety se tady v Mohelnici vyrábí takříkajíc od píky. Řeší se data, počítačové simulace, prototypy a testování, až se nakonec přejde k samotné produkci. Jen příprava výrobní linky zabere 30 až 50 týdnů podle složitosti daného modelu. Přím v prototypovém centru se pak skládají první kusy, které jsou v porovnání se sériovým výsledkem extrémně drahé. Nejen kvůli použitým materiálům, ale i faktu, že i tady jde o poměrně náročnou a zdlouhavou práci.

„Skládají se tu světlomety asi dva roky před tím, než se objeví v reálném autě na silnici. Na jejich prototypech tu zjišťujeme, zda vše funguje jak má a jestli do sebe jednotlivé díly správně zapadají. Takové světlomety nejsou obvykle vyrobené z materiálů, které se pak dostanou do sériové výroby. Velmi nám například pomáhá 3D tisk,“ říká Michal Jelen z oddělení prototypů mohelnické Helly.

Ne na vše ale stačí vytištěný díl. Čočky světel se například vyrábí z polykarbonátu a reflektory se frézují z hliníku. Takové zpracování samo o sobě stojí tisíce eur. Není proto divu, že i když se cena jednoho sériového světlometu z výroby pohybuje v řádech stovek eur, prototyp může vyjít na víc než milion. Tedy klidně na cenu luxusního vozu, který pak bude ve výsledku zdobit.

Občas nám ukážou dveře nebo střechu

Už v oddělení prototypů je přitom možné vyrobit světlomet, který bude plně funkční a bude ho možné nainstalovat do vozu a testovat. Pokud jde ale o nové auto, které ještě nemělo svou světovou premiéru, automobilky si jeho podobu pečlivě tají. A to před veřejností i před svými dodavateli. V Helle tak často ani nevědí, jak bude jejich světlomet v kontextu celého vozu vypadat.

„Většinou vidíme okolí světlometu, abychom ho byli alespoň schopni zakomponovat. Občas automobilka odhalí něco navíc, třeba část střechy nebo zadní dveře. Jinak si samozřejmě design vozu pečlivě střeží,“ říká Michal Jelen s tím, že jde o poměrně složitý proces.

„Není to tak, že by nám automobilka poslala data, my podle toho vyrobili prototyp a hotovo. Na těch datech se už dlouhodobě pracuje tady v Mohelnici. Prototyp se potom zašle automobilce, ale ta s ním nemusí být spokojená a je ho potřeba ještě dál upravovat,“ dodává Michal Jelen.

Mohelničtí ale přístup automobilek chápou, ostatně sami si také vše nedělají na vlastních 3D tiskárnách. To by totiž znamenalo velké investice. Část dílů proto zadávají do výroby firmám napříč Evropou, podle toho, co jaký dodavatel zvládne připravit. A lidé mimo továrnu také světlo kompletně nevidí, vždy tedy jen díl, který pro ni připravují. Jsou na tom tedy stejně jako Hella s automobilkami.

Hella shání vývojáře

U prototypů to samozřejmě nekončí. Výroba světel je nepředstavitelně komplikovanou záležitostí. Světlomety se pečlivě testují, v Helle mají 12 speciálních místností vývoje, kterým se tu přezdívá „kino“. Připomínají ho totiž svou potemnělou atmosférou. Jen se tu namísto filmu na „plátno“ promítá světelný paprsek. Dá se tu otestovat vše, třeba funkčnost chytrých Matrix LED světlometů, které dokáží řidiči poskytnou dálkové svícení, ale zároveň odstínit protijedoucí dopravu nebo auto před ním tak, aby je neoslňoval.

Mimochodem, Hella patří mezi zásadní hráče mezi výrobci světlometů i proto, že ročně podá téměř 250 patentů. Firma investuje do svých vývojových center desítky milionů ročně. A i když pro ni v Mohelnici a druhé pobočce v Ostravě pracuje zhruba 500 vývojářů, hledá stále do svého týmu nové lidi. Cílí také na studenty, kteří by si tu mohli napsat třeba svou diplomovou práci. Poté ve firmě řada z nich zůstane. A jak bylo při naší návštěvě v Mohelnici vidět, všichni jsou na světlomety, se kterými svítí miliony aut po celém světě, patřičně hrdí.
Reklama

Diskuze

Petr - 11.06.2021 10:08:44
TAk k tomu popisku obrázku fakt nevím. Místnost (nebo lépe řečeno zařízení v ní) se jmenuje Goniometr a nikdo tomu neřekn ejinak než Gonio. Kino tomu v Helle nikdy nikdo neříkal...

Od rychlých špuntů k ještě rychlejším autům. Mazda začínala jako Toyo Cork Kogyo, továrna na korek

Mazda slavila stoleté výročí. Za tuto dobu dokázala vyrobit spoustu bestsellerů a vyhrát 24h Le Mans
03.02.2021 20:06
|
0
Reklama

Existuje Fabrika, odkud nechcete chodit domů. Budete tu rádi jíst i spát!

Když míjím Humpolec, sjedu z dálnice a zajedu do Fabriky. Těch 10 minut zajížďky se vždycky vyplatí
10.09.2020 12:08
|
0

Koronavirus nezpůsobuje českému autoprůmyslu pouze problémy. Brisk díky němu zvedl produkci

Škoda zatím nemá ani jednoho zaměstnance nakaženého koronavirem. Továrny musel zavřít Fiat
13.03.2020 12:20
|
11

Až 400 předjížděcích manévrů a pokaždé jiný vítěz. Byli jsme v zákulisí závodů formule E

Tým DS nás pozval do boxů v italském Misanu. Je to drama, které by mohla formule 1 závidět
25.04.2024 08:00
|
0

S jarem se na české silnice vrátili podvodníci. Řidiče zastaví typickým gestem, pak ho okradou

Sami jsme narazili na jednoho na okraji Prahy. Policie na něj ale byla krátká. Než přijela, zmizel
23.04.2024 08:02
|
15
Reklama

Voyah Dream už jezdí po českých silnicích. Posádku hýčká luxusem a šokuje rychlostí

Podle výrobce jde o nejrychlejší elektrické MPV na světě. Na palubu se vejde až sedm lidí
22.04.2024 10:00
|
0

Sveze sedm lidí, přitom je stejně dlouhý jako Škoda Karoq. Citroën představil nový C3 Aircross

Auto dostane pod kapotu elektrický pohon i benzinové motory. Výkon ale velký nebude
19.04.2024 09:50
|
0
Reklama
Autosalon TV